Ripple to kryptowaluta, czy cyfrowy zamiennik walut FIAT?

źródło: pixabay.com
2 129

Coraz więcej znanych osób i specjalistów ze środowiska walut wirtualnych porusza kontrowersyjny temat, czy Ripple (XRP) tak naprawdę jest kryptowalutą, a może tylko cyfrowym zamiennikiem walut fiducjarnych? Jak stwierdził prezes Elvis Investment, Anatoly Castella, scentralizowany protokół Ripple może mieć znacznie większy wpływ na wydajność tokena, zarówno teraz, jak i na dłuższą metę. Jeśli SEC zaklasyfikuje Ripple jako papier wartościowy, możemy doświadczyć w krótkim czasie mocnego spadku wartości rynkowej. W dłuższej perspektywie stanie się po prostu cyfrowym zasobem należącym do inwestorów instytucjonalnych.

Większość krytyki koncentruje się na roli scentralizowanego charakteru modelu dystrybucji tokenów Ripple. W Stanach Zjednoczonych, ICO są już ściśle regulowane, głównie z powodu licznych oszustw związanych z emisją tokenów. Warto również zauważyć, że SEC orzekł, iż Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi – ale mogą nimi być tokeny oparte na np. Ethereum. Niektórzy analitycy w branży twierdzą, że XRP zostanie uznane za papier wartościowy i może spowodować ogromne, szeroko zakrojone implikacje dla przyszłości firmy Ripple Labs.

W czerwcu, przewodniczący komisji SEC, Jay Clayton powiedział dla CNBC, iż Bitcoin i Ethereum nie mogą być zaliczane do papierów wartościowych.

„Kryptowaluty to zamienniki dla walut państwowych, zastępują dolara, euro, jena poprzez Bitcoina. Ten rodzaj waluty nie może być uznawany papierem wartościowym”

Castella argumentuje, że XRP znacznie różni się od definicji kryptowaluty, a zamiast niej przypomina platformę FinTech, łączącą najlepsze elementy pieniądza fiducjarnego i waluty cyfrowej. Jeśli Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych zdecyduje, że tokeny są papierami wartościowymi, mogą wówczas podlegać znacznie innym prawom niż obecne kryptowaluty. Według niego pozwoliłoby to im rozwijać się w innym ekosystemie, jednocześnie zapewniając, że „prawdziwe” kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie zostaną uszkodzone i źle zinterpretowane przez te (podobne do Ripple) startupy, przyjmujące od samego początku niewłaściwe podejście regulacyjne.

Czym cechuje się Ripple (XRP)?

Ripple to kryptowaluta oparta na idei szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Jest on łącznikiem między bankami, korporacjami oraz giełdami w kwestii przelewów globalnych. Projekt jest realizowany od roku 2012, chociaż początki idei zaczęły się już w 2004 roku a w ostatnich latach przybyło do grupy partnerów wiele podmiotów. Głównym zadaniem jest wsparcie instytucji finansowych na całym świecie w szybkich i tanich przelewach środków pieniężnych na rynku międzynarodowym. Należy również zaznaczyć, iż kryptowaluta nie jest możliwa do kopania, a większość tokenów (70%) należy do Ripple labs. Posiada protokół rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) oraz charakter rozproszony a nie zdecentralizowany.

XRP przeżyło już swoje „pięć minut”, dochodząc ceną do wysokiej wartości $3,40 w styczniu br, podczas największego „boomu” na kryptowalutach. Dzisiejsza cena XRP wynosi zaledwie $0,44, a uznanie Ripple za papier wartościowy spowodować może komplikacje w stosunku do innych bieżących kryptowalut, tj. Ethereum czy Bitcoin. Należy również pamiętać, że XRP w kwietniu stanął w obliczu pozwu sądowego, który zażądał, aby tokeny XRP zostały zarejestrowany jako papiery wartościowe w SEC.

Ripple
źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/ripple/#charts

Co sądzicie o kryptowalucie XRP? Czy uznanie XRP za papier wartościowy doprowadzi do spadku ceny w dłuższym okresie czasu? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze