Rekordowy rabat na Grayscale ETH Trust w obliczu niepokojów związanych z wypłacalnością Digital Currency Group

1 503

Niepokoje inwestorów związane z płynnością Digital Currency Group (DCG) doprowadziły do sytuacji, w której Grayscale ETH Trust można obecnie nabyć po rekordowym rabacie.

Trust Grayscale Ethereum (ETHE) jest obecnie wyceniany na poziomie o blisko 60% niższym w stosunku do podstawowej wartości aktywów, a wycena akcji funduszu spadła o 93% licząc od obecnego ATH, które miało miejsce jeszcze w roku 2019.

Istnieje rzecz jasna wiele powodów tak głębokiego spadku związanych z kiepską sytuacją makroekonomiczną, ale w ostatnich dniach do zepchnięcia kursu Grayscale ETH Trust przyczyniła się przede wszystkim obawa co do wypłacalności spółki macierzystej Digital Currency Group (DCG). Jej kondycja finansowa ma być niewiele lepsza od stojącej nad przepaścią, jednej z firm podległych pod DCG, firmy Genesis.

Poniższy wykres dobrze obrazuje kondycję wszystkich trustów firmy Grayscale opartych o kryptowaluty, wraz z poziomem „premii” za rok 2022.

Źródło: Twitter

Grafika jasno pokazuje, że poza Grayscale Filecon Trust oraz Grayscale Chainlink Trust, wszystkie pozostałe instrumenty notują poważne straty, z których największe niechlubne rekordy należą do tych opartych o Ethereum (ETH), Litecona (LTC) i Bitcoin Cash (BCH).

Firma-matka Grayscale, wspomniane Digital Currency Group (DCG), zostało w tym tygodniu wezwane pod tablice i znalazło się pod ostrzałem inwestorów po tym, jak Cameron Winklevoss, jeden z braci bliźniaków stojących za giełdą Gemini, wystosował otwarty list do CEO DCG, Barry’ego Silberta.

Winklevoss twierdzi, że podlegająceo pod Digital Currency Group Genesis, jest winne Gemini 900 mln dolarów w ramach prowadzonego wspólnie produktu Gemini’s Earn. Arcane Reaserch, specjaliści zajmujący się badaniem i analizą aktywów cyfrowych i rynku kryptowalut zasugerowali w swoim raporcie, że zobowiązania DCG i Genesis w stosunku do Gemini mogą pchnąć firmę do redystrybucji Reg M, która pozwoliłaby posiadaczom pozycji w GBTC i ETHE wykupić je za „instrument bazowy aktywów w stosunku 1:1”. Według Arcane Reaserch taki ruch miałby negatywny wpływ na rynek, ale ratowały sytuację posiadaczy Grayscela ETH Trust.

Zobacz tez: Chińskie CBDC nie spełnia pokładanych w nim nadziei

Komentarze