Rekordowo niskie opłaty na Ethereum

3 786

Opłaty w sieci Ethereum są obecnie rekordowo niskie, co wynika z przeciągającej się konsolidacji całego rynku kryptowalut. Warto skorzystać z tej okazji, szczególnie jeżeli ktoś chce przesłać środki pomiędzy różnymi portfelami lub wykonać inne działania w sieci ERC-20.

W chwili pisania artykułu średni koszt transakcji ERC20 wynosi zaledwie 3,09 USD, natomiast za swap na Uniswapie należy zapłacić niecałe 10 USD.

Przystępne ceny gazu na Ethereum

Trwający obecnie trend spadkowy sprawił, że ceny gazu znowu stały się akceptowalne. Jest to świetna wiadomość dla osób, które dokonują transakcji na mniejsze kwoty. Jeszcze w lutym średnia opłata w sieci Ethereum wynosiła około 23 USD, przez co wysyłanie niewielkich kwot było całkowicie nieopłacalne. Z drugiej strony spadek cen gazu wiąże się ze zmniejszonym popytem na Ethereum, co może przyczynić się do spowolnienia wzrostów ceny drugiej najpopularniejszej kryptowaluty.

Najniższe opłaty ETH od grudnia 2020 r.

Aktualne ceny gazu porównywalne są z tymi, które ostatni raz można było zaobserwować w grudniu ubiegłego roku. Co ciekawe, chociaż aktywni użytkownicy sieci Ethereum są zadowoleni z niskich opłat, to wiele osób zapomina, że zaledwie rok temu średnia opłata ponoszona przy przesyłaniu Ethereum nie przekraczała jednego dolara.

Wysokość opłat w sieci Ethereum nie jest stała, dlatego w niektórych przypadkach wciąż można zaobserwować wyższe ceny. Warto więc mieć na uwadze, że chociaż zwykły transfer kryptowalut jest obecnie bardzo tani, to korzystanie ze smart kontraktów wciąż może generować wysokie opłaty.

Aktualny kurs kryptowaluty Ethereum

Cena Ethereum (ETH) wynosi obecnie 2 788 USD, co daje około 10 226 złotych. Do najwyższego historycznego poziomu, który odnotowano 12 maja 2021, brakuje 35,7%. To właśnie wtedy cena Ethereum przekroczyła 4 356 USD.

Wysokie ceny opłat za transakcje w sieci Ethereum przyczyniły się ostatnimi czasy do większego zainteresowania alternatywnymi rozwiązaniami, czego najlepszym przykładem jest BNB. Dzięki bardzo niskim opłatom sieć stworzona przez giełdę Binance może być wykorzystywana do przesyłania nawet niewielkich kwot.

Komentarze