Kradzieże kryptowalut zmorą rynku – duża hossa mniej prawdopodobna niż złoto po 2400$ do 2023

W tym roku skradziono już prawie 2 miliardy w kryptowalutach

Do 2023 bardziej prawdopodobny jest spadek BTC do 10 K $ i wzrost ceny złota do 2400 $ niż hossa na ryzykowanych aktywach

Według najnowszego raportu Chainalysis, liczba ataków hakerskich na kryptowaluty wzrosła w tym roku o 60%, a od stycznia do lipca skradziono łącznie 1,9 miliarda dolarów.

W tym samym okresie ubiegłego roku skradziono łącznie 1,2 miliarda dolarów podczas włamań do sieci kryptowalutowych.

Wzrost ataków hakerskich następuje protokołach zdecentralizowanych finansów (DeFi), zakomunikowała Chainalysis we wtorek na blogu. Większość aplikacji DeFi działa w sieci Ethereum, ułatwiając pożyczanie kryptowalut poza tradycyjnymi bankami.

Najbardziej niepokojącą częścią raportu jest to, że wszystkie znaki znaki na niebie i na ziemi wskazują na fakt, że zwiększona aktywność hakerska w najbliższym czasie dalej będzie miała miejsce.

W pierwszej połowie sierpnia, czego nie uwzględniono w raporcie, miały miejsce już kilka znaczących ataków, w tym włamanie do mostu krzyżowego Nomad o wartości 190 milionów dolarów i włamanie do kilku portfeli Solana o wartości 5 milionów dolarów.

„Protokoły DeFi są wyjątkowo podatne na ataki hakerskie, ponieważ ich otwarty kod źródłowy może być badany do znudzenia przez cyberprzestępców poszukujących exploitów (choć może to być również pomocne ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ pozwala na audyt kodu) i możliwe jest, że zachęty protokołów, dotarcie na rynek i szybki rozwój prowadzi do błędów w nawet najlepszych procedurach bezpieczeństwa” – czytamy w poście na blogu.

Większość skradzionych pieniędzy wydaje się trafiać do złych podmiotów powiązanych z Koreą Północną, dodała Chainalysis, podkreślając elitarne jednostki hakerskie, takie jak Lazarus Group.

„Szacujemy, że do tej pory w 2022 r. grupy powiązane z Koreą Północną ukradły około 1 miliarda dolarów kryptowalut z protokołów DeFi” – czytamy na blogu.

Z drugiej strony liczba oszustw kryptograficznych spada w tym roku o 65%, co zasadniczo odpowiada spadkowi cen kryptowalut w tym samym okresie. Przychody z oszustw w tym roku wyniosły 1,6 mld USD, w porównaniu z 4,46 mld USD odnotowanymi w tym samym czasie w zeszłym roku.

„Od stycznia 2022 r. przychody z oszustw spadły mniej więcej zgodnie z cenami Bitcoina” – powiedział Chainalysis.

„Przy spadających cenach aktywów oszustwa kryptowalutowe – które zazwyczaj prezentują się jako pasywne możliwości inwestowania w kryptowaluty z ogromnymi obiecanymi zwrotami – są mniej atrakcyjne dla potencjalnych ofiar”.

Według CoinGecko globalna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi obecnie 1,19 biliona dolarów. To o ponad 50% mniej niż 2,35 biliona dolarów odnotowane na początku roku. Dominacja Bitcoina wynosi obecnie 38,5%, a Ethereum 18,9%.

W momencie pisania tego tekstu Bitcoin wynosił 23 909 USD, a Ether 1870 USD.

Do 2023 bardziej prawdopodobny jest spadek BTC do 10 K $ i wzrost ceny złota do 2400 $ niż hossa na ryzykowanych aktywach

Według Patricka Karima i Kevina Wadswortha, analityków technicznych i założycieli Northstar & Badcharts, metale szlachetne i Bitcoin osiągnęły kluczowe punkty „przebicia” i są na skraju kolejnego ważnego ruchu.

Karim i Wadsworth rozmawiali z Davidem Lin w Kitco News.

W przypadku Bitcoina szanse są bardziej prawdopodobne, że kolejny ruch nastąpi w dół, zanim zobaczymy znaczne wzrosty rynku byka, powiedział Wadsworth.

„Jest bardziej prawdopodobne, że Bitcoin przebije się w dół i w kierunku celu od 10 000 do 12 000 USD” – powiedział Wadsworth.

„Oceniłbym, że szanse na niedźwiedzi scenariusz wynoszą około 70% do 80% , niż prawdopodobieństwo że pójdziemy w górę”, powiedział.

Wadsworth powiedział, że jego cel wzrostowy dla Bitcoina będzie wynosił około 200-dniowej średniej kroczącej, około 30 000 USD.

„Do czasu, gdy wejdziemy na górę, aby to osiągnąć, myślę, że możemy mieć około 29 000 USD lub 30 000 USD. To jest cel w górę i jest to najwyższy, jakiego bym się spodziewał. Równie dobrze rynek może już teraz zacząć wyczerpywać się” – powiedział.

Docelowe ceny złota

Pomimo wysokiej inflacji i niepewności geopolitycznej, w tym roku wyniki złota nie uległy zmianie. Karim powiedział jednak, że pod pewnymi warunkami złoto odczuje gwałtowny wzrost. W szczególności powiedział inwestorom, aby obserwowali stosunek złota do srebra.

„Stosunek złota do srebra jest wskaźnikiem, w którym jeśli istnieje ryzyko, jeśli rynek spadnie lub wzrośnie, stosunek złota do srebra wzrośnie” – powiedział.

Gdy stosunek złota do srebra spadnie poniżej pewnego poziomu, Karim powiedział, że „srebro i złoto osiągną lepsze wyniki niż akcje amerykańskie, a srebro osiągnie lepsze wyniki niż złoto w początkowych fazach fazy ożywienia amerykańskich akcji”.

Wadsworth zgodził się z analizą Karima.

„Jesteśmy w tej chwili w zakresie handlu bocznego dla złota” – powiedział Wadsworth.

„Ma dolny poziom około 1680 USD, a szczyt jest nieco poniżej 2000 USD… tak długo, jak pozostajemy w tym przedziale handlu bocznego, nie mam żadnych obaw. Dla mnie to tylko poczekalnia na drodze do znacznie wyższych wartości”.

Karim dodał, że jeśli złoto „wybuchnie” poza poziom cenowy od 1800 do 2000 dolarów, będzie to „zmiana gry”, która może sprawić, że złoto osiągnie nowe szczyty.

Ostatecznie, według analizy Northstar & Badcharts, do 2023 r. złoto może osiągnąć co najmniej 2400 USD.

Może Cię zainteresuje:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x