QTUM – czy warto się zainteresować tą kryptowalutą?

Co to jest Qtum (QTUM)?

Qtum (wymawiane Quantum) to platforma blockchain typu proof-of-stake (PoS) wykorzystująca smart kontrakty, która jest także protokołem transferu wartości. Ma na celu połączenie zalet Bitcoina i Ethereum w jednym łańcuchu. Qtum jest zbudowany na modelu transakcji Bitcoin UTXO, z dodatkową funkcjonalnością inteligentnej realizacji kontraktów i DApps. Platforma dodała także obsługę aplikacji DeFi.

Qtum jest zdecentralizowane, co oznacza, że nie jest wymagane pozwolenie na walidację transakcji. Każdy może uruchomić węzeł, wystarczy urządzenie i połączenie z Internetem. Qtum wykorzystuje mechanizm konsensusu Mutualized Proof of Stake, aby zniechęcić do ataków junk contract. Nagrody są dzielone między wielu udanych walidatorów i są częściowo opóźnione o 500 bloków.

Jak działa Qtum?

Istnieją cztery ważne aspekty sieci Qtum:

1. Model UTXO do księgowości.

2. Platforma smart kontraktów Solidity.

3. Account Abstraction Layer.

4. Mechanizm konsensusu Proof of Stake.

Qtum wykorzystało zmodyfikowane oprogramowanie klienta Bitcoin Core do uzupełnienia bazy transakcyjnej swojej sieci. Sieć jest również kompatybilna z Ethereum Virtual Machine (EVM) i używa Solidity jako języka kodowania. Oznacza to, że można łatwo przenieść kod i projekty DeFi z Ethereum na Quantum. Ponadto jego niestandardowy mechanizm konsensusu Proof of Stake (PoS) został opracowany w celu zwalczania krytycznych problemów związanych z bezpieczeństwem.

Notowania

Cena Qtum w lipcu w okresie zaledwie 2 tygodni osiągnęła wzrost wynoszący ponad 100%, co może być powodem rosnącej popularności w ostatnim czasie.

Obecnie notowania tej kryptowaluty są na poziomie w okolicach 2,8$. Poziom 3$ będzie stanowił poziom oporu, który wcześniej był wielokrotnie testowany jako wsparcie, a po przebiciu linia zamienia się w opór. Odbicie się w dół od tego oporu sugeruje bardzo prawdopodobne podejście pod wsparcie na poziomie 2,5$, które jednocześnie stanowi dołek zanotowany w czerwcu tego roku. Ewentualne przebicie tego poziomu sugeruje wyprzedaż nawet w kierunku 1,5$.

W oparciu o prognozy analityków kryptowaluta może przekroczyć 11$ do końca 2023 roku, co z dzisiejszego pułapu cenowego oznaczałoby wzrost około 300%. Warto jednak mieć na uwadze, że kryzys na całym rynku kryptowalut jeszcze się nie skończył i cena może najpierw zaliczyć dołek poniżej 1,5$, lecz na pewno jest to projekt długoterminowy warty zainteresowania.

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje: Bitcoin kieruje się w stronę 12 000$?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx