Przybywa użytkowników kryptowalut

Wystarczyło kilka miesięcy, aby ilość osób korzystających z kryptowalut wzrosła o prawie 100%. Według danych opublikowanych przez giełdę crypto .com w tym roku ilość użytkowników kryptowalut zwiększyła się ze 106 000 000 do około 203 000 000.

Warto jednak zauważyć, że miało to miejsce pomiędzy styczniem a majem, a więc podczas niedawnych rekordowych wzrostów bitcoina i wielu innych kryptowalut.

Coraz więcej osób korzysta z kryptowalut

Bez względu na to, dlaczego tak dużo osób zainteresowało się nagle kryptowalutami, jest to ogromny wzrost. Dla porównania wzrost z 65 000 000 do 100 000 000 użytkowników trwał aż dziewięć miesięcy. W 2021 roku tempo wzrostu zwiększyło się ponad dwukrotnie (zamiast dziewięciu wystarczyły zaledwie cztery miesiące) i było dużo większe. O ile podczas wspomnianych dziewięciu miesięcy odnotowano wzrost na poziomie 54%, to teraz wyniósł on około 92%.

Zwiększone zainteresowanie kryptowalutami = zmniejszone zainteresowanie bitcoinem

O ile jednak nie ma wątpliwości co do tego, że zainteresowanie kryptowalutami jest coraz większe, to spada zainteresowanie bticonem oraz ethereum. Według danych udostępnionych przez crypto .com nowi użytkownicy często wybierają altcoiny. Jednym z nich jest oczywiście dogecoin, co jest związane z działaniami Elona Muska. Przy okazji warto przypomnieć, że do osób inwestujących w DOGE z pewnością nie należy twórca Dogecoin Billy Markus, który już w 2015 roku sprzedał DOGE i kupił sobie starą Hondę Civic.

Giełda crypto .com śledzi stopień adopcji kryptowalut od maja 2020 roku. Wykorzystuje do tego dane on-chain oraz liczne dodatkowe parametry. Pozwala to oszacować przybliżoną ilość użytkowników kryptowalut.

Stopień adopcji BTC

W przypadku adopcji BTC należy mieć świadomość tego, że czymś innym jest adopcja samego aktywa, a czymś innym adopcja sieci. To zagadnienie w przystępny sposób wyjaśnił Michael Levin z Lightning Labs. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule: Gdzie jesteśmy (?), czyli podwójne krzywe adopcji Bitcoina.

Co sądzicie na temat szybkiego podwojenia ilości użytkowników kryptowalut? Czy zauważyliście ten trend również wśród swoich znajomych?

Komentarze