Promotor piramidy finansowej BitConnect aresztowany w Indiach

źródło: pixabay.com
2 107

Indyjski promotor platformy kryptowalutowej BitConnect, która została zamknięta na początku tego roku po oszukaniu inwestorów, został aresztowany przez policję na lotnisku w Delhi. Policja z indyjskiego miasta Surat aresztowała Divyesh Darji, podejrzanego o kradzież dziesiątek milionów rupii od inwestorów po tym, jak zmanipulowali ochotników do zainwestowania w BCC. Należy również przypomnieć, iż BitConnect okazał się największym oszustwem w historii rynku walut cyfrowych.

Według lokalnego portalu informacyjnego Financial Express, organy ścigania uważają, że promotorzy BitConnect zyskali około 14,5 miliona dolarów od tysięcy inwestorów, zanim platforma zamknęła swoje drzwi.

„Oskarżeni organizowali seminaria, wydarzenia w Indiach i innych krajach, obiecując wysokie oprocentowanie – dziennie 1 procent – na inwestycje w monety BitConnect. Koszt jednej monety BitConnect w dniu 16 stycznia 2018 r., Kiedy firma została zamknięta, wynosiła 362 dolarów”- powiedział

BitConnect, reklamowany jako „samoregulujący się system finansowy”, który jest częścią „rewolucji kryptowalutowej”, używał wielu modnych powiedzeń i szumu celebrytów, by przyciągać inwestorów do udziału, a także oferował niewiarygodnie wysokie oprocentowanie, prowadząc wielu do uwierzenia, że ​​było to oszustwo.

BitConnect i wielki upadek

Najlepszym przykładem typowego oszustwa oraz piramidy finansowej w obszarze walut wirtualnych jest właśnie projekt BitConnect. W lipcu 2017 roku BCC kosztowało 45 dolarów, a już na początku stycznia br. cena „kryptowaluty” BitConnect osiągnęła aż 440 dolarów. Zaledwie dziesięć dni później BitConnect spadł do 19 dolarów za sztukę. Aktualna cena BCC wynosi zaledwie 67 centów. Bez wątpienia rok 2017 był dla projektu świetnym momentem zarobkowym, wiele osób doszło do projektu, kupując tokeny oraz werbując nowe osoby. Niestety, ale duża część Amerykanów zainwestowała całe swoje oszczędności w BCC, tracąc je wraz z upadkiem platformy.

Mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników (inwestorów), którzy – zachęceni obiecywanymi zyskami – wpłacają im pieniądze. W przypadku BitConnecta były to „gwarantowane” zyski w różnym interwale czasowym.

Poniższy wykres przedstawia cenę BCC od lipca 2017 roku do aktualnych danych. Na dzień dzisiejszy, BCC jest warte około 0,67$.

źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/bitconnect/

Czy kiedykolwiek inwestowaliście w BitConnect? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze