Prokuratura wszczęła postępowanie ws. kryptowaluty DasCoin

źródło: pixabay.com
3 292

Jak informuje fundacja TradingJam, prokuratura wszczęła postępowanie ws. kryptowaluty DasCoin, która została utworzona przez CL Singapure Pte. Ltd. (NetLeaders). DasCoin od początku swojego istnienia dawał znaki, iż jest typową piramidą finansową, skupiając się na innowacyjnym i świeżym rynku kryptowalut, oferując ogromne zyski swoim klientom.

Ogólne śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników (inwestorów), którzy – zachęceni obiecywanymi zyskami – wpłacają im pieniądze.

W tym przypadku warto przypomnieć, co stało się ze znanym projektem kryptowaluty BitConnect. Projekt reklamowany jako „samoregulujący się system finansowy”, który jest częścią „rewolucji kryptowalutowej”, używał wielu modnych powiedzeń i szumu celebrytów, by przyciągać inwestorów do udziału, a także oferował niewiarygodnie wysokie oprocentowanie, prowadząc wielu do uwierzenia, że ​​było to oszustwo.

DasCoin prowadzi podobną politykę marketingową, wraz z promowaniem tokenu, w który zainwestowało ponad 12 tysięcy Polaków – podaje Puls Biznesu. Portal ustalił również, że niemal cały handel tą kryptowalutą toczy się za pośrednictwem giełdy Coinfalkon, a sam token wyceniony jest na 0,03$ (coinmarketcap).

„Podejrzenia naszej fundacji wzbudziły niebotyczne zyski obiecywane przez promotorów DasCoina, co w naszej ocenie wypełniało czynności opisane we wspomnianym wyżej artykule Kodeksu Karnego:  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” – czytamy na stronie TradingJam

Kryptowaluty, a piramidy finansowe – PSB alarmowało

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin jako jedna z najważniejszych organizacji w Polsce rozpoczęła w maju br. kampanię ostrzegającą przed piramidami finansowymi, stosującymi jawne oszustwa finansowe na rynku kryptowalut. W liście otwartym z 23.05.2018 roku PSB apeluje o przesyłanie zgłoszeń dotyczących funkcjonowania piramid finansowych w obrębie walut cyfrowych. Na samym początku listu powołują się oni na obecną sytuacje rządu, który nie do końca rozumie ten rynek, jednak po części może to mieć swój racjonalny powód.

Co sądzicie o DasCoinie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze