Problemy użytkowników protokołu Vires na Waves

Użytkownicy zbudowanego na sieci Waves protokołu Vires nie mogą dzisiaj narzekać na wysokość oprocentowania. W przypadku popularnych stablecoinów aktualne APY przekracza 105%. Problem w tym, że wiele osób nie może wypłacić swoich środków.

Na szczęście przy odrobinie cierpliwości wciąż można wypłacić zdeponowane wcześniej stablecoiny. Pytanie tylko, czy warto?

Co się dzieje z protokołem Vires?

Vires Finance działa na blockchainie Waves. Pozwala użytkownikom zarabiać odsetki od zdeponowanych stablecoinów i najpopularniejszych kryptowalut (BTC i ETH), a także wykorzystać posiadane środki jako zabezpieczenie pod pożyczkę.

Wysokość oprocentowania depozytów jest zmienna i algorytm na bieżąco dopasowuje je do aktualnej sytuacji. Przez większość czasu APY utrzymywało się na poziomie 10-30%, co pozwalało użytkownikom generować stałe zyski. Od wczoraj jednak wielu użytkowników Twittera zaczęło informować o podejrzanie wysokim oprocentowaniu przekraczającym 100%, co wywołało panikę i przełożyło się na masowe wypłacanie środków. To natomiast doprowadziło do sytuacji, w której większość prób wyciągnięcia zdeponowanych uprzednio stablecoinów kończy się niepowodzeniem.

Użytkownik 0xHamZ (@0xHamz) zamieścił na Twitterze instrukcję dla osób, które dostarczały płynność do protokołu: jeśli dostarczyłeś USDC/T do VIRES, nadal możesz się wydostać. Pożycz USDN na VIRES (do 90%) w stosunku do swojej pozycji. Następnie przenieś swoje USDN na CRV i zamień USDN na 3Pool. Kiedy skończy się płynność, nie będzie już możliwości wyjścia.

„If you supplied USDC/T to VIRES you can still get out

Borrow USDN on VIRES (up to 90%) against your position

Then take your USDN to CRV and swap out of USDN to 3Pool

When the pool is exhausted — there are no more exits”

Nie brakuje jednak osób, które cieszą się z obecnej sytuacji i są zadowolone z chwilowego podwyższenia oprocentowania. Na oficjalnym koncie Vires.Finance (@viresfinance) jak na razie nie pojawił się żaden komentarz w tej sprawie.

Warto jednak przemyśleć swoją strategię i zastanowić się, czy nie lepiej zmniejszyć ryzyko i przynajmniej na jakiś czas wyciągnąć środki z protokołu Vires.

Jak najprościej wyciągnąć środki z Vires?

Rozwiązanie, które zaproponował użytkownik 0xHamZ działa, ale jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że w ten sposób uda się odzyskać około 90% środków. Warto więc spróbować jeszcze jednej metody, która polega na zlecaniu standardowej wypłaty środków, ale kwotę do 50-100 dolarów. Trzeba oczywiście uzbroić się w cierpliwość i wykonać wiele prób, ale w końcu powinno się trafić na moment, w którym uda się wyciągnąć środki z protokołu.

Co sądzisz o chwilowym braku płynności w protokole Vires?

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze