Prezydent Chin o kryptowalutach: To nielegalne Ponzi
Prezydent Chin Xi Jinping ostudził zapędy wszystkich, którzy mówili o nadchodzącym szale na cyfrowe aktywa w Chinach. Podczas wczorajszego wystąpienia telewizyjnego, Xi Jinping porównał kryptowaluty do narzędzi przestępczych i schematów Ponziego. Tym samym zdaje się, że przywódca Państwa Środka potwierdził, że interesuje go blockchain – nie kryptowaluty.
Kryptowaluty to schemat Ponziego
Dovey Wan – zaufane źródło wiadomości z Chin opublikowała wczoraj tweet przedstawiający program telewizyjny, w którym Prezydent Chin nazwał kryptowaluty oszustwem.
Program TV został wyemitowany przez CCTV1, oficjalny kanał Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Zgodnie z przekazem, Xi Jinping przedstawił w swojej wypowiedzi opinie, że kryptowaluty są nielegalnymi aktywami, przyczyną oszustw finansowych, mają również strukturę schematu Ponziego.
Xi Jinping posunął się jeszcze dalej i powiedział kilka słów na temat przyszłości kryptowalut w Chinach:
Nawet jeśli te [kryptowaluty] wydają się być żywe i wyraziste dziś, jutro mogą być wszystkie na liście [przestępstw].
Od 2017 roku, władze w Pekinie rozpoczęły kampanię kryminalizacji wielu aspektów rynku kryptowalut. Zaczęło się od Initial Coin Offerings (ICO)., Dodatkowo, jak informowaliśmy Was niedawno, kopanie kryptowalut w Chinach nie zostało uznane za działalność zakazaną.
Blockchain – tak | Kryptowaluty – nie
W komentarzach pod tweetem Wan dodała, że lektor w programie stwierdził, że „blockchain nie jest bankomatem”. Wielu krytyków kryptowalut wysuwało argumenty właśnie w związku z „problemem” szybkiego wzbogacania się na kryptowalutach.
Oświadczenie Prezydenta Chin ujawniło zatem prawdopodobny wydźwięk ogłoszonej ostatnio ekspansji blockchain w Chinach. Podkreśliło wyraźnie, że w Chińczyków nie interesują kryptowaluty. Czy w tej właśnie retoryce należy postrzegać niedawną publikację o Bitcoinie w państwowej prasie?
Blockchain jako narzędzie kontroli? Czy tylko o to chodzi Chińczykom?
Są krytycy, którzy twierdzą, że nagłośnienie tematu blockchain w Chinach jest jedynie narzedziem poszerzenia kontroli nas społeczeństwem przez chińskie władze. Wcześniej w listopadzie, współzałożyciel Joseph Lubin powiedział, że zainteresowanie Chin tą technologią nie będzie obejmować wykorzystanie zdecentralizowanych aspektów blockchain.
Pomimo nazwania kryptowalut narzędziami przestępców, Xi Jinping podtrzymał wypowiedź z października i oświadczył, że blockchain będzie w Chinach „podstawową technologią”.
Jaka jest Wasza opinia w tej sprawie? Zapraszamy do dyskusji.
źródło grafiki tytułowej: tutaj