Prezes NBP: „Kryptowaluty zagrożeniem dla Polaków”- możliwe regulacje?

1 201

Nieustannie rosnące zainteresowanie wokół kryptowalut zwróciło, w końcu uwagę polskich władz. Swoją negatywną opinie wystawił prezes NBP nazywając internetowe waluty oszustwem. Mówi się również, że sprawą kryptowalut w Polsce zajmie się Komisja Finansów i Służb Specjalnych. 

Kryptowaluta zdaniem NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński oraz Rada Polityki Pieniężnej na ostatniej konferencji przestrzegali przed inwestycjami w kryptowaluty. Ich zdaniem ryzyko utraty środków jest ogromne. Na szczęście inwestowanie w kryptowaluty w Polsce nie jest nielegalne i to się nie zmieni. Według Adama działania skończą się  tylko na przestrzeganiu i edukacji obywateli. Choć osobiście przyznał:

Chętnie bym tego zakazał, ale to by blokowało rozwój narzędzi finansowych i innowacji w tym sektorze.

Prezes NBP przewiduje nawet, że naiwność polaków po raz kolejny może zmienić się w tragedię, jeszcze większą niż całkiem niedawna afera Amber Gold.

 

[pdf-embedder url=”https://bithub.pl/wp-content/uploads/2017/11/Komunikat_NBP_KNF_w_sprawie_walut_wirtualnych_7_07_2017_57361.pdf”]

Reakcja mediów

Po objęciu stanowiska przez NBP i Komisję Nadzoru Finansowego, całą sprawą zajęły się media. Według RMF 24 problem regulacji kryptowaluty polega na braku odpowiedzialności którejkolwiek z instytucji państwowej. RMF na swojej stronie Fakty RMF 24 pisze:

Najpierw zapytaliśmy w Komisji Nadzoru Finansowego. Tam twierdzą, że poza publikowaniem ostrzeżeń wiele zrobić w tej sprawie nie mogą, i odsyłają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK sprawę zna i skierował do prokuratury. Ta ostatnia odsyła do policji, a policja… wraca z problemem do Komisji Nadzoru Finansowego

Początek walki z kryptowalutami?

Po działaniach RMF Komisja Finansów zapewniła, że kolejną sprawą po ustaleniu budżetu na przyszły rok priorytetem będzie dla nich kwestia ochrony Polaków przed inwestowaniem w internetowe waluty. Wiceszef Komisji Finansów Janusz Szewczak mówi:

Temat jest ważny, temat jest niebezpieczny. Skala spekulacji jest ogromna, trzeba się tym zająć, żeby ktoś nie wykorzystał tego do jakiegoś oszustwa.

W pełni zgadza się z nim również szef komisji Jacek Sasin. Tematem tym ma zająć się również Komisja Służb Specjalnych z racji na możliwość wykorzystywania kryptowalut w nielegalnych celach jak handel narkotykami czy głośne w ostatnim czasie stosowanie kryptowaluty jako środka płatności przy okupach ataków hakerskich.

Komentarze