Prezes Banku Anglii: projekty podobne do Libra powinny być światową rezerwą walutową

626932588
1 275
Mark Carney, obecny prezes Banku Anglii, zaoferował rozwiązanie, które wyprze dolara i zastąpi go kryptowalutami podobnymi do projektu Libra, zgodnie z raportem Bloomberga.

Kryptorezerwa

Carney niedawno przemawiał podczas corocznego spotkania Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezes Banku Anglii powiedział, że:

„Kombinacja stanu podwyższonej ekonomicznej niepewności, jawnego protekcjonizmu, obaw że negatywne wstrząsy gospodarcze nie są równoważone z powodu nieodpowiednich warunków politycznych, pogarszają dezinflacyjne uprzedzenia w światowej gospodarce”.

Carney ostrzegł, że banki zmierzą się z wieloma nowymi wyzwaniami w krótkiej perspektywie czasu, a do poradzenia sobie z nimi wymagane są kroki drastyczne.

Jako jeden z głównych problemów, Carney zidentyfikował status dolara. Rola tej waluty jako światowej rezerwy jest zła i powinien on zostać zastąpiony. Zamiennikiem w tej sytuacji mogłaby być cyfrowa waluta podobna do projektu Libra od Facebooka. Rozwiązanie to byłoby lepsze niż wykorzystanie w tym celu innej waluty narodowej.

Carney w ten sposób odniósł się do możliwości zastąpienia dolara przez renminbi.

“W perspektywie długoterminowej musimy zmienić zasady gry. A gdy ta zmiana przyjdzie, nie powinniśmy wymieniać jednego walutowego hegemona na drugiego”.

Prezes Banku Anglii podkreślił też swoją fascynację projektami zdecentraliowanymi. Zaznaczył, że w przypadku wykorzystania ich w roli walutowej rezerwy, niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z Libry. Zamiast tego dobrze byłoby móc wykorzystać rozwiązanie oparte na podobnych rozwiazaniach techonlogicznych, jednak kryptowaluta byłaby wyemitowana wyłącznie przez instytucje publiczne.

Narodowe kryptowaluty

Głos Marka Carneya jest kolejnym, który przewija się w dyskusji o kryptowalutach narodowych. Tym razem jednak nie chodzi o wykorzystywanie kryptowalut narodowych jako środka płatniczego. Bardziej chodzi o zabezpieczenie wartości i stabilności systemów monetarnych. Kończący swój urząd Carney na pewno przedstawił jeden z odważniejszych głosów, tak różny od narracji pozostałych przedstawicieli sektora bankowego.

Jak dotąd, wiele projektów kryptowalut narodowych pozostaje w fazie spekulacji lub we wczesnej fazie rozwoju. Kolejne lata pokażą, czy blockchain i decentralizacja przyjmą się na stałe w świecie.

Komentarze