Precz z inflacją | Spalono 34 miliony tokenów EOS

Spalono 34 miliony tokenów EOS o wartości ponad pół miliarda złotych! Celem jest ograniczenie wskaźnika inflacji z 4 na 1 procent.Spalone EOS

Przed paroma dniami dokonano egzekucji, wynikającej z głosowania zapoczątkowanego 31 lipca 2018 roku. Postanowiono wówczas, że trzeba zmniejszyć wskaźnik inflacji, a bezczynne tokeny spalić, wyeliminować, wyłączyć na zawsze z użytku. Jak wiemy, blockchain EOS działa w systemie DPoS, gdzie mamy do czynienia z BP (Block Producers), którzy tworzą bloki i zatwierdzają transakcję. 15 na 21 z nich wyraziło aprobatę i zgodziło się na usunięcie 34 171 037 tokenów EOS.

Wraz ze spaleniem tokenów, konto eosio.saving uległo drastycznej redukcji na wartości. Eosio.saving to pewnego rodzaju konto oszczędnościowe w blockchainie EOS, które powstało przy okazji inicjacji EOS na początku 2018 roku.

Od tamtej pory, każdego miesiąca na konto oszczędnościowe EOS trafiało około 3,6 miliona tokenów ($17 milionów). W sumie jeszcze kilka dni temu 34 miliony tokenów było warte blisko $167 milionów (640 milionów PLN!).

Inflacja blockchaina EOS wynosi 5% rocznie, gdzie 4% trafia do eosio.saving, 1% do BP.

Precz z inflacją!

Niestety spalenie tokenów nie do końca wpłynęło na redukcję wskaźnika inflacji w blockchainie EOS. Nadal na owo konto oszczędnościowe, wedle protokołu trafia 4%, z kolei do BP – 1%. Zmiana wymaga ponownego głosowania, które już zainicjowano.

Głosowanie zakończy się z końcem maja, wtedy okaże się, czy wskaźnik inflacji ulegnie zmianie. Propozycja zmiany mówi o całkowitym usunięciu 4% podaży trafiającej na eosio.saving, lecz zatrzymanie 1% dla BP.

“Tak duża ilość zgromadzonych tokenów stała się teraz nadmierna i jeśli dalej pozwolimy jej rosnąć, stanie się w końcu kursem do ataku na sieć” – głosi propozycja zmiany.Warto dodać, że po spaleniu tokenów, obecni ich posiadacze mogę potencjalnie odnotować zwiększenie wartości swojego portfela. Im mniej tokenów EOS w obiegu, tym każdy z osobna reprezentuje większą wartość, przynajmniej w teorii.

Jak Wam podoba się pomysł redukcji wskaźnika inflacji w blockchainie EOS? Zapraszamy do komentowania poniżej!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze