Poważny błąd w sieci Ethereum: warto chwilowo wstrzymać się z dokonywaniem transakcji!

Ponad połowa węzłów w sieci Ethereum ucierpiała w wyniku błędu, dlatego warto chwilowo zrezygnować z dokonywania transakcji.

Problem związany jest z klientem Ethereum (Geth). Narażone są przede wszystkim węzły korzystające z oprogramowania v1.10.7 oraz wcześniejszych wersji.

Niespodziewany problem w sieci Ethereum

O godzinie 16:37 na Twitterze (@go_ethereum) pojawiła się informacja o rozszczepieniu łańcucha głównej sieci Ethereum. Chociaż problem został rozwiązany w wersji v1.10.8, to większość węzłów nie została zaktualizowana. Dlatego też, jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, powinien niezwłocznie dokonać aktualizacji.

„A chain split has occurred on the Ethereum mainnet. The issue was resolved in the v1.10.8 release announced previously. Please update your nodes, if you haven’t already!”

W obecnej sytuacji węzły działające na starszej wersji Geth (chodzi o ponad połowę urządzeń!) mogą się odłączać od głównej sieci Ethereum. Jeden z programistów Ethereum Marius van der Wijden uważa, że nie jest to przypadek. Jego zdaniem nieznana osoba lub grupa osób wykorzystały lukę występującą w starszych wersjach oprogramowania. Zaleca, aby wszyscy, którzy mają uruchomione walidatory Ethereum, dokonali aktualizacji oprogramowania w ciągu najbliższych dziesięciu godzin.

„Users that run validators need to update their nodes quickly (in the next 10h I think) as they would otherwise vote on invalid committees”.

Według danych z serwisu EtherNodes ze wszystkich węzłów Ethereum prawie 75% działa na oprogramowaniu Geth. Problem, który może okazać się jednym z największych tego typu incydentów w historii sieci, może wpłynąć nawet na 53% wszystkich węzłów.

Co można zrobić w obecnej sytuacji?

Osoby, które mają uruchomione węzły ETH, powinny upewnić się, że korzystają z nowej wersji oprogramowania (v1.10.8). Zwykli użytkownicy nie muszą podejmować żadnych działań, jednak dla własnego bezpieczeństwa powinni chwilowo powstrzymać się przed robieniem jakichkolwiek transakcji. Takiej rady udzielił między innymi Andre Cronje (twórca Yearn.finance):

„Stay away from doing [transactions] for a while till confirmed, unless you are sure you are submitting to latest Geth”.

Komentarze