Potężne straty kryptowalutowych spekulantów. 700 mln USD likwidacji

6 953

Spekulanci uwielbiający obstawianie krótkoterminowych, w gruncie rzeczy nieprzewidywalnych wahań cen rynku kryptowalut stracili łącznie około 721 mln USD, wyłącznie w ciągu 24 godzin między 13 a 14 stycznia. Według danych serwisu analitycznego Coinglass zlikwidowano łącznie ponad 132 000 traderów, przy czym największą likwidację stanowiła pozycja na spadki cen BTC, była warta ponad 6,8 mln USD. Co ciekawe, podczas gdy w ciągu ostatnich dni miało miejsce mnóstwo zakupów BTC po cenie spot, wolumen Bitcoina opuszczającego scentralizowane giełdy osiągnął najwyższy poziom od początku roku co potencjalnie świadczy o powszechnym przekonaniu o trwałości rajdu wśród wielorybów (inaczej prawdopodobnie woleliby trzymać BTC na giełdzie). Czy świadczy to, że to nie tylko chwilowa euforia?

Całkowita wartość likwidacji przekroczyła 721 mln USD. Źródło: Coinglass
Bitcoiny powoli opuszczają giełdy w miarę jak rajd byka nabiera tempa. Źródło: Glassnode

Ruchy wielorybów

Większość zakupionych na giełdzie Bitcoinów została wycofana niemal natychmiast z giełd, 255 mln USD Bitcoinów zostało wycofane na prywatne portfele. Większość wypłat z giełd dokonywana była w dużych transzach, przewyższających 1 mln USD. Największą grupę stanowili inwestorzy wycofujące ponad 10 mln USD w BTC, co sugeruje działania instytucjonalne. Łączna wartość Bitcoinów trzymanych na giełdach spadła do zaledwie 2,24 mln BTC, 13 stycznia. 24 godzinny wolumen obrotu BTC wynisół ponad 45 mld dolarów.

Największych likwidacji doświadczyły oczywiście niedźwiedzie, ich rozmiar wygląda na do bólu podobny do skali, która miała miejsce w listopadzie, gdy upadała giełda FTX. Źródło: Coinglass

Przewidzieć nieprzewidwalne

Rynki finansowe napędzane są emocjami, a inwestorzy nigdy nie przestaną łudzić się, że są w stanie przewidzieć krótkoterminowe fluktuacje cenowe. Mimo potężnego ryzyka spekulacji z dźwignią finansową, instrumenty te wciąż przyciągają traderów szukających na rynku przede wszystkim… Emocji. W najnowszym rajdzie Bitcoinowi pomogła oczywiście wysychająca zmienność i niska płynność, dzięki czemu wzrosty były tym bardziej dynamiczne, a lawina likwidacji – wyjątkowo brutalna dla niedźwiedzi.

Korekta

Oczywiście rajd zatrzymał się w okolicach 21 000 USD i dziś obserwujemy spadek nastrojów inwestorow. Istnieje szansa, że defensywni inwestorzy będą chcieli redukować swoje pozycje wobec zbliżającego się w USA sezonu wyników spółek giełdowych, które opublikują raporty finansowe za IV kw. 2022 roku. Jednym z pierwszych gigantów technologicznych, którzy pokażą swoje przychody i marże będzie oczywiście Netflix, poznamy je już 19 stycznia. Wyniki za IV kw. 2021 okazały się katalizatorem spadków, czy IV kw. 2022 będzie tak samo słaby?

Źródło: Game of Trades

Dług marżowy NYSE jako % kapitalizacji rynkowej ma tendencję spadkową od 2018 r. W rzeczywistości ryzyko masowego margin call ( wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego) jest obecnie niższe niż w latach 2007 – 2018.

Źródło: Game of Trades

Obecny dług marżowy liczony ze skali % wzrostu w skali roku sygnalizuje utrzymujący się, wysoki stopień strachu na rynkach.

Źródło: Game of Trades

Jednak dług zabezpieczający w stosunku do kapitalizacji rynkowej może się skurczyć na dłuższy okres, a akcje mogą nadal osuwać się w krótkim terminie. Widzimy jednak że historyczne momenty z obecnych poziomów długu wyznaczały kilka zyskownych, wartych zainteresowania stref do nabywania akcji dla inwestorów długoterminowych.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze