Polygon zyskuje 83% w ciągu miesiąca, ale dane pokazują, że projekt traci na atrakcyjności

5 315

Polygon zyskuje 83% w ciągu miesiąca, ale dane pokazują, że projekt traci na atrakcyjności

Kapitalizacja rynkowa MATIC jest o 69% niższa od rekordowego poziomu, a dane TVL i DApp w sieci nie wzrosły ostatnio.

Polygon (MATIC) miał obiecujący lipiec, zyskując imponujące 83% w ciągu 30 dni. Platforma inteligentnych kontraktów wykorzystuje skalowanie warstwy 2 i ma stać się niezbędnym rozwiązaniem infrastruktury Web3. Jednak inwestorzy zastanawiają się, czy ożywienie jest trwałe, biorąc pod uwagę słabe depozyty i dane dotyczące aktywnych adresów.

Według Cointelegraph, Polygon zebrał się po tym, jak został wybrany do programu akceleracyjnego Walt Disney Company, aby zbudować rozszerzoną rzeczywistość, niewymienne tokeny (NFT) i rozwiązania sztucznej inteligencji.

Firma Polygon ogłosiła 20 lipca, że ​​planuje wdrożyć maszynę wirtualną Ethereum o zerowej wiedzy (zkEVM), która łączy wiele transakcji przed przekazaniem ich do łańcucha bloków Ethereum (ETH). W niedawnym wywiadzie dla Cointelegraph, współzałożyciel Polygon, Mihailo Bjelic, stwierdził, że to rozwiązanie obniżyłoby opłaty za Ethereum o 90% i zwiększyłoby przepustowość do 40-50 transakcji na sekundę.

Kolejnym powodem rajdu Polygon była rosnąca liczba platform, które zaczęły oferować płynne obstawianie tokenów MATIC, co umożliwiło posiadaczom zdobycie dodatkowych nagród. Przykłady obejmują Lido Finance, Balancer, Meshswap i Ankr Staking, według DeFi Pulse.

Pomimo tego, że obecnie jest o 69% poniżej najwyższego poziomu w historii, Polygon pozostaje w pierwszej dwunastce według rankingu kapitalizacji. Co więcej, sieć posiada depozyty o wartości 1,72 miliarda USD zablokowane na inteligentnych kontraktach, znanych w branży jako łączna wartość zablokowanych lub TVL.

Skalowanie zgodne z Ethereum firmy Polygon jest w pełni funkcjonalne, obsługując zdecentralizowane aplikacje (DApps), które różnią się od zdecentralizowanych giełd (DEX), zabezpieczonych usług pożyczkowych, agregatorów zysków, rynków NFT i gier.

Depozyty na inteligentnych kontraktach Polygon spadły o 42%

Pomimo 83% rajdu Polygon w ciągu 30 dni, TVL sieci mierzony w tokenach MATIC spadł w tym samym okresie o 42%. Dla porównania rozwiązanie skalujące Fantom (FTM) spadło o 14% w ciągu 30 dni, a Klaytn (KLAY) wzrósł o 11%.

W przeliczeniu na dolary, obecny TVL Polygon wynoszący 1,42 miliarda dolarów jest o 67% tańszy od początku roku. Jednak taka liczba nie jest daleka od 2,08 miliarda dolarów Solany (SOL) czy 2,52 miliarda Avalanche (AVAX) według danych DeFi Llama.

Aby potwierdzić, czy spadek TVL Polygon jest spowodowany zanikającą adopcją, należy przeanalizować metryki użycia DApp. Niemniej jednak niektóre DApps, takie jak gry i rynki NFT, nie wymagają dużych depozytów, więc metryka TVL jest w tych przypadkach nieistotna.

Jak pokazuje DappRadar, 1 sierpnia średnio liczba adresów sieciowych Polygon współpracujących ze zdecentralizowanymi aplikacjami spadła o 19% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Biorąc pod uwagę, że TVL Polygon spadł o 42%, sieci brakuje bardziej znaczącego wzrostu bazy użytkowników, aby wspierać dalszy wzrost cen tokenów MATIC. Mimo to Quickswap, wiodący DApp, zaprezentował 138,530 aktywnych adresów w ciągu ostatnich 30 dni. Dla porównania, wiodąca aplikacja Ethereum OpenSea miała w tym samym okresie 299 910 użytkowników.

Powyższe dane sugerują, że Polygon stracił część swojej trakcji na rynku rozwiązań skalujących. Jednak niedawno ogłoszona „wiedza zerowa” dotycząca projektu nie została jeszcze wdrożona, ale jej korzyści mogą spowodować, że MATIC przekroczy 1 USD.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze