Polski projekt Golem w top10 kapitalizacji kryptowalut

Liczący ledwie kilka miesięcy projekt Golem wskoczył właśnie w spektakularny sposób do pierwszej dziesiątki rankingu kryptowalut sytuowanych pod względem kapitalizacji. Jest to o tyle ciekawe wydarzenie, że za projektem stoją Polacy.

Golem to projekt, który stawia sobie na celu utworzenie globalnego superkomputera składającego się także z naszych domowych pecetów. Moc obliczeniowa ma być sumą mocy, którą dostarczą użytkownicy poprzez „wynajęcie” mocy komputera. W dużym uproszczeniu w zamian za użyczenie mocy swojego komputera dostajemy tokeny Golem. Można szczegółowo określić, które podzespoły mają być przeznaczone na potrzeby projektu, np.: ilość pamięci RAM czy też liczba rdzeni procesora.

golem
Kapitalizacja kryptowalut; źródło coinmarketcap.com

Moc obliczeniowa może być wykorzystywana w różnych celach: począwszy od wspomagania projektów naukowych – np. przeprowadzanych przez NASA czy CERN – przez wykorzystanie mocy kart graficznych do renderingu, na nieco mniej szczytnych celach jak łamanie haseł kończąc. Korzyść jest naturalnie obustronna, gdyż osoby użyczające moc są wynagradzane w postaci tokenów, a jeżeli komuś brakuje mocy obliczeniowej to może ją pozyskać.

Golem jest globalnym, otwarto źródłowym i zdecentralizowanym superkomputerem, do którego każdy może mieć dostęp. Tworzony jest poprzez połączoną moc sprzętu użytkowników, od zwykłych laptopów po inne superkomputery. Każdy będzie mógł użyć Golem by pracować nad (prawie) każdym projektem takim jak rendering, badania naukowe czy zwykłe prowadzenie stron internetowych.

– można przeczytać na stronie projektu

10 pozycja pod względem kapitalizacji jest w dużej mierze wynikiem wzrostu ceny, który nastąpił w ostatnich dwóch dniach. Kurs Golem wzrósł o ok. 50% skutkując kapitalizacją rzędu ponad 130 milionów dolarów. Wzrost ceny z pewnością przyciągnie wielu spekulantów, którzy zapewne będą chcieli wywołać bańkę spekulacyjną. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć czy inwestycja po obecnych wzorstach będzie dobrym pomysłem. Na pewno warto obserwować projekt, jeżeli nie z powodu ciekawego pomysłu na wykorzystanie mocy obliczeniowej sieci to ze względu na fakt, że jest to rodzima inicjatywa.

 

MW.

Komentarze