Poloniex wycofuje Lisk (LSK) dla klientów z USA | Obawa przed SEC

2 421

Wpływ amerykańskich inwestorów na rynek kryptowalut stanowi znaczący bodziec dzisiejszego parkietu walut cyfrowych. Instytucje finansowe tj. SEC, coraz mocniej naciskają na giełdy z powodu problemów regulacyjnych rynku krypto oraz ICO. Amerykańska giełda kryptowalut, Poloniex, wstrzymała handel dziewięciu kryptoaktywów dla swoich klientów ze Stanów Zjednoczonych. Do tych kryptowalut należy m.in. Lisk (LSK), popularny wśród polskiej społeczności kryptowalut.

Giełda zatrzymała handel dla następujących kryptowalut: Lisk, Ardor, Bytecoin, Decred, GameCredits, Gas, Nxt, Omni Layer i Augur. Jak podali w komunikacie, powodem wycofania handlu dla tych aktywów jest wzrastająca presja ze strony regulatorów rynku, głównie SEC. Zgodnie ze słowami zarządu, wycofanie tych aktywów nie było im na rękę – dokonali tego poprzez wysoką niepewność regulacyjną na amerykańskim rynku.

„Dzisiejsze działania są wynikiem niepewności regulacyjnej na rynku amerykańskim. W szczególności nie można być pewnym, czy organy regulacyjne w USA uznają te aktywa za papiery wartościowe. Rozumiemy, jak frustrujący jest ten wybór dla naszych klientów i szerzej dla społeczności kryptograficznej. Wierzymy w siłę i potencjał tych aktywów i będziemy nadal koncentrować czas i energię na wspieraniu pozytywnych zmian w polityce i regulacjach dotyczących aktywów kryptograficznych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.” – czytamy w oświadczeniu Poloniex

Poloniex wezwał swoich klientów z USA do sfinalizowania wszystkich transakcji i zamknięcia pozycji przed 29 maja 2019 roku. Mimo kwitnącego rynku kryptowalut, Stany Zjednoczone nie mają jeszcze krajowych ram regulujących te aktywa, co staje się istotnym problemem dla giełd kryptowalut. Kilka agencji federalnych posiada negatywne podejście do krypto, a część zakazuje handlu mieszkańcom danego stanu, np. Nowego Jorku.

Kryptowaluty jako papiery wartościowe – obawa Poloniex

Giełda obawia się, iż amerykańskie prawo zaklasyfikuje część kryptowalut jako papiery wartościowe. W przypadku wielu aktywów kryptograficznych, klasyfikacja jako papier wartościowy, skutecznie zniszczyłaby ich użyteczność, podaje Poloniex. Musimy wymyślić sposoby, które umożliwią użyteczność, a jednocześnie przeciwdziałają podstawowym zagrożeniom dla inwestorów, takim jak oszustwa i kradzieże. Branża posiada rozwiązania – trzeba je wdrożyć. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) konsekwentnie utrzymuje, że większość ICO to papiery wartościowe. Przez ten fakt, giełdy trzymają dystans do niektórych kryptowalut – obawiając się kar i problemów prawnych.

Co sądzicie o działaniach Poloniex? Czy korzystacie z tej platformy? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze