Polityka Ministerstwa Cyfryzacji

468

Serwis Money.pl na swojej stronie podaje informację, że była Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska wraca do biznesu tworząc własną spółkę MC2 Solutions (Ministerstwo Cyfryzacji do kwadratu). 

To w sumie będzie sieć inicjatyw. Rozpoczynamy budowę i realizację projektów z szeroko rozumianej dziedziny nowych technologii, mamy już pierwsze zlecenia. Waluty cyfrowe, blockchain, sztuczna inteligencja, internet rzeczy w praktyce, inteligentny rozwój miast i regionów.

Pierwszą dużą inicjatywą MC2 ma być wsparcie firmy Kinguin (sklepu zajmującego się dystrybucją cyfrowych kluczy do gier), w stworzeniu własnej cyfrowej waluty. A także rozwinięciu idei decentralizacji platformy w handlu grami oraz wirtualnymi przedmiotami z gier.

POLITYKA MINISTERSTWA CYFRYZACJI

Przypomnijmy, że Pani Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji, została odwołana w dniu 9 stycznia 2018 ze stanowiska, przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie rekonstrukcji Rządu. Ciekawe jest jej stanowisko w tej sprawie:

To, w jaki sposób potraktowano całą ekipę ministerstwa, było niegodne i szalenie niesprawiedliwe, zważywszy, jak bardzo ta ekipa się zmieniła i wzięła odpowiedzialność za zaniedbane wcześniej zadania.

Oraz opinia o sytuacji w samym Ministerstwie Cyfryzacji[1]:

Polska po prostu pod względem cyfryzacji jest zacofana. Budowaliśmy takie absolutne podwaliny cyfrowej administracji.

Przez cztery ostatnie miesiące prace w resorcie cyfryzacji mocno w efekcie wyhamowały, bardzo mocno podupadło morale załogi. Nikt z nami nie rozmawiał. Wszyscy czekali na rozstrzygnięcia.

Naszym atutem jest zespół. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w korporacjach, z małym epizodem w ministerstwie cyfryzacji, w którym próbowali swój potencjał korporacyjny wykorzystać dla dobra publicznego.

Stanowisko Pani Anny, jest to zbieżne z tym co pisałem wcześniej w swoich artykułach:

Wynika z tego że naprawdę jesteśmy zaniedbanym krajem odnośnie nowych technologii. I tylko oddolne inicjatywy, niezadowolonych obywateli, przeciwstawiających się takiemu stanowi rzeczy – mogą nas podźwignąć z kolan. Rozdmuchany jak balon (co ma za chwilę pęknąć) system administracyjny, pełen niekompetentnych lub niedouczonych ludzi – po prostu nie nadąża za coraz szybszymi zmianami w świecie technologii.

Problemem jest także to że sami politycy boją się nowych rozwiązań. Rozwiązań, które wiążą im ręce, bo:

Cyfrowe państwo nie pozwala na wiele rzeczy, na nieszczelności systemu, fałszerstwa, marnowanie pieniędzy, głupotę, niestaranność czy opóźnienia. Wszystko jest utrwalane a informacja łatwo i powszechnie dostępna. Nawet polityków świadomych znaczenia technologii to odstrasza.

[1] http://www.wnp.pl/tech/anna-strezynska-o-mc2-solutions-mamy-na-starcie-7-5-miliona-klientow,316508_1_0_0.html

 

Robert Szyryngo

Komentarze