Podatki od kryptowalut: Hiszpania chce informacji o inwestorach

Hiszpania
722

Hiszpański fiskus idzie w kierunku polskich władz

Ostatnie wydarzenia w Polsce rozpaliły społeczność kryptowalutową, jednak nie tylko nasz kraj wykonuje działania związane z anonimowością inwestorów na tym rynku. Hiszpańskie organy skarbowe wysłały do ponad 60 firm z tego państwa prośbę o udostępnienie informacji o inwestorach na rynku kryptowalut. Za pośrednictwem jednego z portali, urzędnik hiszpański przekazał informacje, że hiszpański rząd tworzy podmiot wychwytujący osoby i podmioty uchylające się od regulowania podatków od kryptowalut. Firma AEAT wysłała rzekomo żądania do banków, firm zajmujących się papierami wartościowymi, giełd kryptowalutowych i firm akceptujących takie formy płatności, w celu zebrania informacji, w tym tożsamości ich klientów, danych bankowych, informacji o kartach płatniczych i kwot transakcyjnych. Działania te związane są z zapobieganiem unikania opodatkowania w internecie co ostatnio dotknęło taką platformę jak AirBNB.

Tymczasem hiszpański rząd przygotowuje także zachęty podatkowe, aby zainteresować startupy i firmy z sektora kryptowalut i blockchain, z dodatkową możliwością ustanawiania legalnych ofert przedsprzedaży tokenów (ICO) w uregulowany sposób.

„Chcemy ustanowić najbezpieczniejsze ramy w Europie, aby inwestować w ICO”  – powiedział w tym roku prawodawca Teodoro Garcia Egae z Partii Ludowej (PP)

Źródło danych agencji podatkowej opisało wnioski o dane jako wstęp do potencjalnie bardziej formalnego dochodzenia i monitorowania tego rynku, odnotowując, że agencja przeprowadza już analizę wykorzystania kryptowalut w kraju. Takie państwa jak Korea Południowa, Indie, Australia, Stany Zjednoczone, Tajlandia i Izrael należą do rosnącej listy krajów pracujących nad ustalaniem wytycznych podatkowych dla inwestorów. Jakie zatem zmiany zobaczymy na horyzoncie? Trudno powiedzieć jak będzie wyglądać rozwój sytuacji podatkowej w danych państwach, gdyż niektóre podchodzą do tych kwestii łagodniej jak np. Białoruś (dekret prezydenta Łukaszenki), gdzie nie będzie podatków z tego tytułu a inaczej takie kraje jak Polska. O nowych zmianach w świecie podatków od kryptowalut tak w kraju jak i za granicą będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do dyskusji na ten ciekawy temat.

Komentarze