PLUS Token, chińska piramida finansowa, odpowiedzialna za spadek ceny bitcoina?

4 089
Chińskie władze ukróciły działalność PLUS Token, piramidy finansowej, która poprzez swoje działania oszukała użytkowników na 3 miliardy dolarów. Portfele BTC piramidy zaczęły być aktywne – posiadają w sumie 1% wolumenu najpopularniejszej kryptowaluty.

Prawdopodobnie największa w historii chińska piramida finansowa może być odpowiedzialna za drastyczny spadek ceny BTC. Szacuje się, że PLUS Token okradł ludzi na 200,000 BTC i 800,000 ETH. Na początku 2019 roku, zaangażowanych w projekt miało być 10 milionów osób.

Piramida grobowcem dla rynku

Bardzo prawdopodobne, że oszuści stojący za PLUS Token wylądują za kratkami na kilkadziesiąt lat. Niestety, kryptowaluty które ukradli odzyskać będzie trudno, tym bardziej, że znowu są one w ruchu.

Przestępcy najprawdopodobniej wykorzystują tzw. Shamir’s Secret Sharing Scheme (SSSS), który pozwala na rozbicie klucza prywatnego portfela pomiędzy kilka osób. Do tej pory nie udało się złapać nikogo, kto byłby w posiadaniu jednego z takich kluczy. Zgodnie z audytem bezpieczeństwa przeprowadzonym przez Peckshield – około 1000 BTC zostało przeniesionych na Bittrex i Huobi. Upłynnianie skradzionych środków rozpoczęło się w czerwcu.

https://twitter.com/DoveyWan/status/1161693110214090752

Dovey Wan, popularna reporterka i przedsiębiorczyni, podzieliła się tymi spostrzeżeniami za pośrednictwem Twittera. Przedstawiła również dwa duże adresy BTC, które należą do PLUS Token.

Według Wan, przestępcy z PLUS Token regularnie starają się przerzucać mniejsze ilości BTC na giełdy w celu ich upłynnienia. W przypadku giełdy Binance, ktoś non-stop sprzedaje 100 BTC i bardzo możliwe, że jest to związane właśnie z wyprzedawaniem aktywów piramidy.

https://twitter.com/DoveyWan/status/1161703117835997185

Jeden z użytkowników Twittera (@cryii_MM), przedstawił listę podejrzanych adresów, które mogą być powiązane z chińskim oszustwem:

Wszystkie podane adresy mogą być jedynie ułamkiem tego, co każdego dnia sprzedaje PLUS Token. Jeśli faktycznie codziennie 1% wolumenu to sprzedawanie skradzionych kryptowalut – może mieć to ogromny wpływ na sposób funkcjonowania rynku.

Exit scamy roku 2019

Rok 2019 według CipherTrace to rok Exit Scamów, w którym PLUS token wiedzie prym. W poprzednich latach sumy skradzionych środków były trzykrotnie niższe. Najbardziej niepokojąca w tej sytuacji jest powolna reakcja giełd. Pytanie, czy tak duże podmioty będą w stanie skontrolować, czy przez ich podwoje nie przewija się kapitał pochodzący z nielegalnego źródła.

Przyczyną opieszałości może być problem nieznajomości na zachodzie problemu PLUS Token. Mimo swojej wielkiej skali, skandal ten dopiero jest nagłaśniany poza granicami Chin. Dodatkowo, ciężko jest jednoznacznie oszacować skalę sprzeniewierzonych funduszy. Mimo to, wydaje się, że znaczna większość BTC nadal nie została upłynniona. W tym przypadku pozostaje liczyć na to, że giełdy skutecznie będą w stanie odsiać działania, które mogą wpłynąć negatywnie na rynek.

Komentarze