PKO Bank Polski wdrożył blockchain do operacji bankowych

1 862

Technologia blockchain staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w instytucjach finansowych, które poprzez implementację łańcucha bloków, chcą przyspieszyc swoje procesy operacyjne. Bank PKO BP wyszedł przed szereg polskich instytucji finansowych i wdrożył system oparty o technologię blockchain. PKO przy tworzeniu publicznego blockchainu wzorowało się na sieci Dash. Dzięki temu, bank będzie mógł wysłać regulaminy do ponad 5 milionów użytkowników.

Wprowadzenie nowego systemu w PKO BP jest niewątpliwie innowacją na skalę całego kraju, a jak sam bank stwierdza, są pierwszą instytucją finansową w Polsce, która wdrożyła blockchain do swoich procesów. Na początku, bank skupi się na udostępnieniu systemu, który pozwoli na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.

„Nasi Klienci mają do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanej matematyce i technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika i stanowi niezaprzeczalną wartość dla wszystkich stron zaangażowanych w komunikację. Co więcej, stały dostęp do dokumentów publicznych takich jak regulaminy zapewniamy także osobom, które nie są już naszymi klientami„ – oznajmia bank

PKO BP nie zamierza przestać na implementacji nowego rozwiązania. Chcą rozwijac się w takich obszarach jak: płatności, smart kontrakty, tokenizacja, ICO, konsorcja międzybankowe i regulacje prawne.

Blockchain prywatny i publiczny w PKO

PKO Bank Polski utworzył dwie opcje technologiczne dla swoich klientów. Jest to zarówno blockchain prywatny, jak i blockchain publiczny oparty o sieć Dash – nad którym aktualnie trwają prace. Rozwiązanie, które zostanie udostępnione w najbliższym czasie klientom banku, oparte jest o blockchain prywatny, bazujący na tradycyjnym repozytorium danych, czyli trwałym nośniku zbudowany we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową jako zaufaną trzecią stroną komunikacji.

Warto również przypomnieć ciekawe innowacje, nad którymi zespół Dash pracował w 2017 i 2018 roku. Na początku br. zaczęto pracować nad kartą płatniczą wykorzystującą tę kryptowalutę. Ten okres to także wdrożenie niezwykle małej opłaty transakcyjnej na poziomie 1 centa. Kolejnym ciekawym wdrożeniem było wprowadzenie DASH do systemu Festy. Głównym zamierzeniem była możliwość płatności kryptowalutą za pomocą odpowiedniej opaski np. na festiwalach muzycznych.

Komentarze