PILNE: Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA: dane mocno różne od prognoz, Bitcoin spada!

Bitcoin reaguje na zmianę sentymentu rynkowego

Rynek (w tym Bitcoin) w piątek oczekuje na dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, stopie bezrobocia oraz indeksie ISM dla branż pozaprzemysłowych. Są to kluczowe statystki które mogą wyznaczyć kierunek rynków na nadchodzące tygodnie.

Najbardziej interesujące jednak będą dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, ponieważ mają one duży wpływ na decyzje Rezerwy Fedealnej USA o poziomie stóp procentowych.

Aktualizacja:

Według najnowszych danych z USA stopa bezrobocia spadła w styczniu z 3,5% do 3,4% (prognoza: 3,5%), dane o indeksie ISM spłyną o 16:30.

Zaskakujące są natomiat dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym: analitycy spodziewali się bowiem wyhamowania zatrudnienia w sektorach pozarolniczych o 40%, z 260 tys. na 185 tys. Tymczasem dane za styczeń pokazują wzrost o 517 tys.! Twitter odebrał nowe dane z dużym zaskoczeniem.

Co na to Fed?

Może to oznaczać, że gospodarka ponownie się rozgrzewa, co z kolei może doprowadzić do wzrostu inflacji, a więc niedawna decyzja Fed o hamowaniu tempa obniżek stóp może ulec zmianie.

Decydenci Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych zaznaczali na ostatnim posiedzeniu, że dane NFP (Non-Farm Payrolls – przyp. red.) będą miały duże znaczenie dla kolejnych decyzji o stopach banku centralnego.

Przyszłe decyzje Fedu z kolei mogą odbić się na decyzjach innych decydentów z największych gospodarek świata, takich jak Europejski Bank Centralny (EBC), czy nawet na politykę pieniężną naszego skromnego NBP.

Mimo że przeciętny odbiorca odbiera wzrost zatrudnienia jako coś pozytywnego, rynki finansowe reagują na najnowsze dane negatywnie: Bitcoin spada, podobnie jak inne kryptowaluty i ryzykowne aktywa.

Kolejne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwarego Rynku (FOMC) z pewnością będzie równie interesujące co poprzednie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze