Pierwszy bitomat w Hondurasie

2 332

W Hondurasie (jednym z krajów położonych w Ameryce Środkowej) pojawił się pierwszy bitomat. Dzięki temu lokalni entuzjaści kryptowalut mogą łatwo kupować Bitcoiny (BTC) i Ethereum (ETH).

W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk, ponieważ jeżeli ktoś chce skorzystać z honduraskiego bankomatu, BTC musi się zweryfikować dowodem osobistym.

La bitcoinera machine w Hondurasie

Wymóg podania niektórych danych osobowych i zeskanowania dowodu osobistego jest zgodny z tym, do czego dąży Amerykańskie stowarzyszenie operatorów bitomatów. Pierwszy bitomat (La bitcoinera machine) w Hondurasie został zainstalowany przez firmę TGU Consulting Group.

Ponieważ w Hondurasie dochodzi do wielu przestępstw, bezpośredni handel kryptowalutami pomiędzy obcymi osobami wiąże się z dużym ryzykiem, a do tej pory była to często wybierana metoda, aby kupić lub sprzedać BTC. Dzięki bitomatowi, który został zamontowany przy jednym z biurowców, poziom bezpieczeństwa ma się zwiększyć. Niestety, ceną będzie w tym przypadku brak prywatności.

Bitomaty w Polsce

Na szczęście w Polsce nie brakuje bitcoinowych bankomatów (pełną listę znajdziesz na stronie flyingatom.com/bankomaty-bitcoin). Mogą z nich korzystać mieszkańcy takich miast jak Bielsko-Biała, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kraków, Mszana, Nowy Sącz, Poznań, Tarnów, Warszawa, Wrocław i wielu innych. Przed udaniem się do bitomatu warto zajrzeć na podaną stronę i upewnić się, że w maszynie jest odpowiednia ilość gotówki.

Zalety bitcoinowych bankomatów

Korzystanie z bitomatów to przede wszystkim wygoda, zwłaszcza jeżeli bitomat znajduje się w pobliżu miejsca, w którym robi się zakupy. Nie trzeba wówczas tracić czasu na wizytę w kantorze, bo pieniądze można wypłacić od ręki. Można to zrobić w trzech prostych krokach:

  1. Kliknąć Sell Bitcoin, a następnie określić kwotę i potwierdzić przyciskiem Cash Out.
  2. Przesłać na wyświetlony adres odpowiednią kwotę (w BTC).
  3. Po zaksięgowaniu transakcji bitomat wyda ustaloną ilość gotówki. Jeżeli wystąpią opóźnienia w realizacji transakcji (na przykład z powodu obciążenia sieci), można zostawić numer telefonu, na który przyjdzie kod SMS uprawniający do odebrania gotówki w późniejszym terminie.

Komentarze