Perspektywy złota w roku 2023

Złoto może mieć trudny początek 2023 roku, ale potem już będzie tylko lepiej – analitycy

Po trudnym roku wypełnionym wiatrami wstecznymi, rynek złota kończy rok 2022 wzrostem na mniej więcej neutralnym terytorium przy cenie około 1800 USD za uncję.

Metal szlachetny oczekuje na koniec roku spadku o mniej niż 2%, co czyni go jednym z aktywów o najlepszych wynikach, zaraz za dolarem amerykańskim. Podczas gdy na rynku buduje się zwyżkowy nastrój, niektórzy analitycy ostrzegają inwestorów, że w 2023 będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Chociaż przewiduje się, że rynek złota w nowym roku nadal będzie przewyższał większość klas aktywów, niektóre duże banki i analitycy rynku towarowego nie spodziewają się znaczącego wzrostu aż do drugiej połowy roku. Na razie oczekuje się, że ceny złota pozostaną na neutralnym poziomie około 1800 USD za uncję.

Warunki, które ciążyły na złocie przez większą część roku, głównie agresywna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej, mogą utrzymać się co najmniej przez pierwszą połowę 2023 r.

Na swoim ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w 2022 Rezerwa Federalna przewidywała, że stopa podwyżek Fed osiągnie poziom powyżej 5% w 2023 roku.

Chociaż inflacja spadła z letnich szczytów, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że praca banku centralnego jeszcze się nie skończyła.

„Nie jesteśmy jeszcze wystarczająco restrykcyjni nawet przy dzisiejszym posunięciu… Dojdziemy do tego punktu, a potem pojawi się pytanie, jak długo tam pozostaniemy? W komisji panuje pogląd, że będziemy musieli tam pozostać, dopóki nie będziemy naprawdę pewni, że inflacja spada w sposób trwały, i uważamy, że to zajmie trochę czasu” – powiedział na konferencji prasowej 14 grudnia.

Podczas gdy Rezerwa Federalna nadal zajmuje zdecydowane stanowisko w sprawie inflacji, ekonomiści zauważają, że bank centralny jest coraz bliżej końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, co może być korzystne dla złota.

Bank of America oczekuje, że Rezerwa Federalna zakończy cykl zacieśniania w marcu i przewiduje pierwszą obniżkę stóp procentowych na końca 2023 roku.

W tym środowisku Michael Widmer, strateg ds. surowców w Bank of America, powiedział, że ceny złota poruszają się ścieżką do 2000 USD za uncję.

Analitycy towarowi z Commerzbanku oczekują również, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe do końca roku. Dodali jednak, że w krótkim okresie ceny złota mogą mieć trudności, ponieważ inwestorzy dostosują się do nowej podwyżki stawek końcowych powyżej 5%.

„Po spodziewanej ostatniej podwyżce stóp procentowych w marcu prawdopodobnie nastąpi okres niezmienionych stóp, zanim Fed ponownie obniży główną stopę procentową pod koniec 2023 w związku ze słabą gospodarką i niższą inflacją. Fed, z drugiej strony jeszcze tego nie prognozuje. Gdy tylko Fed również przyjmie ten pogląd, cena złota powinna ponownie wzrosnąć” – stwierdzili analitycy niemieckiego banku.

„Tak powinno być w drugiej połowie przyszłego roku, bo do tego czasu inflacja spadnie wystarczająco mocno, a gospodarka USA będzie w recesji od początku roku. Cenę złota powinno też wspierać osłabienie dolara amerykańskiego oczekiwanego przez naszych strategów walutowych”.

Commerzbank przewiduje, że ceny złota wzrosną do 1850 USD do końca 2023 roku.

Jak nisko mogą spaść ceny złota w 2023 roku?

Chociaż Rezerwa Federalna spowalnia tempo podwyżek stóp procentowych, w nowym roku będzie nadal zacieśniać politykę pieniężną, ograniczając zainteresowanie inwestorów złotem.

Jednak wielu analityków twierdzi, że metal szlachetny buduje nowy fundament, z którego oczekuje się wzrostu cen. Wielu analityków uważa, że ceny złota utrzymają wsparcie powyżej 1600 USD za uncję.

Douglas Groh, starszy menedżer portfela w Sprott Asset Management, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Kitco News, że zmieniające się trendy gospodarcze mogą oznaczać, że świat wkracza w okres wyższej inflacji.

Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby Rezerwa Federalna była w stanie sprowadzić inflację z powrotem do celu 2%, a to wyższe środowisko inflacyjne będzie długoterminowo pozytywne dla złota, ponieważ inwestorzy starają się chronić swoją siłę nabywczą.

Groh wyjaśnił, że globalna transformacja energetyczna, która napędza popyt na surowce, takie jak miedź, oraz państwa rozwijające własne krajowe łańcuchy dostaw, utrzymają ceny konsumpcyjne na wysokim poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Środowisko geopolityczne zmieniło się i w ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami odwrócenia trendu globalizacyjnego” – powiedział.

„Przeniesienie produkcji z powrotem na Zachód i globalna transformacja energetyczna nie zostaną rozwiązane w 2023 roku. Rozwiązanie tych problemów zajmie dużo pieniędzy, a to utrzyma inflację na wysokim poziomie przez kilka następnych lat”.

T.D. Securities jest jednym z najbardziej pesymistycznych banków odnośne złota w 2023 roku. Kanadyjski bank przewiduje, że metal szlachetny spadnie do 1575 USD do pierwszego kwartału przyszłego roku.

Jednak bank przewiduje, że ceny złota wzrosną z powrotem do 1800 USD za uncję do końca roku.

A do końca 2024 roku przewiduje wzrost cen do 1900 USD.

„Bardzo duże prawdopodobieństwo, że stopy procentowe znacznie spadną przed osiągnięciem dwuprocentowego celu inflacyjnego, powinno skłonić wielu inwestorów do zakupu złota, aby zrekompensować brak znaczących realnych zwrotów na większości krzywej skarbowej” – napisali.

Inflacja pozostaje pozytywna dla złota w 2023

Wraz z Bank of America, Saxo Bank jest jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych do złota przed nowym rokiem. Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Banku Duńskim, powiedział, że nie spodziewa się, że Rezerwa Federalna zapanuje nad inflacją.

„Ryzyko recesji i wędrówki FOMC do gospodarczej słabości – potencjalnie bez powodzenia w opanowaniu inflacji – nadal wzmacnia ryzyko wzrostu dla metali inwestycyjnych w 2023 r.” – powiedział.

Chociaż oczekuje się, że inflacja spadnie w porównaniu z maksimami z 2022 roku, nadal prawdopodobnie pozostanie podwyższona do 2023 r.

Rezerwa Federalna przewiduje, że inflacja bazowa wzrośnie o 3,5% w 2023, co jest stosunkowo zgodne z konsensusem szacunkowym między 3% a 4%.

We wstępnych szacunkach University of Michigan poinformował, że konsumenci spodziewają się wzrostu inflacji o 4,6% w przyszłym roku.

Inflacja przed COVID-19 była znacznie poniżej 2%. W 2020 roku inflacja w USA wzrosła o 1,23%.

Analitycy twierdzą, że optymistycznym scenariuszem dla złota byłoby podniesienie celu inflacyjnego przez Rezerwę Federalną i inne banki centralne.

Banki centralne będą nadal kupować złoto w 2023

Chociaż popyt inwestycyjny był słaby do 2022 roku, metal szlachetny odnotował historyczny popyt ze strony banków centralnych.

Na koniec III kwartału banki centralne kupiły 673 tony złota, najwięcej od 1967 roku. Na początku grudnia Chiny po raz pierwszy od trzech lat poinformowały, że w listopadzie kupiły 32 tony złota.

Juan Carlos Artigas, globalny szef badań w Światowej Radzie Złota, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Kitco News, że chociaż tegoroczne zakupy były wyjątkowo wysokie, jest to kontynuacja trendu, który narasta od ponad dekady.

Może Cię zainteresuje:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx