Pandemia a podróże | Wirus zamyka dostęp do 96% globalnych destynacji turystycznych

1 101

Nigdy wcześniej w historii współczesnego świata – nawet podczas II wojny światowej – nie doszło do takiej sytuacji…

Mapa restrykcji w zakresie podróży; źródło: tutaj

Światowa Organizacja Turystyki ONZ (UNWTO) opublikowała nowy raport pokazujący niszczycielski wpływ pandemii koronawirusa na sektor globalnej turystyki.

W raporcie czytamy, że prawie wszystkie miejsca docelowe na świecie nałożyły ograniczenia lub całkowity zakaz podróży od stycznia 2020 r., kiedy to po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o Covid-19.

Potwierdzone przypadki COVID-19 a wzrost ograniczeń w zakresie podróżowania; źródło: tutaj

Nawet 96% turystycznych miejsc docelowych jest wyłączonych z ruchu

UNWTO stwierdza, że 96% wszystkich światowych destynacji całkowicie lub częściowo zamknęło swoje granice przed turystami. 90 różnych miejsc zostało całkowicie zamkniętych przed turystami, a kolejne 44 są zamknięte dla niektórych turystów (w zależności od kraju pochodzenia).

„Covid-19 wpłynął na podróże i turystykę jak żadne inne wydarzenie w historii. Rządy stawiają zdrowie publiczne na pierwszym miejscu i wprowadzają pełne lub częściowe ograniczenia w podróżowaniu”powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili i dodał:

„Wraz z zawieszeniem globalnej turystyki, korzyści, jakie przynosi ten sektor, pozostają zagrożone. Miliony miejsc pracy mogą wyparować, a postępy w dziedzinie równości i zrównoważonego wzrostu gospodarczego mogą ulec cofnięciu. W związku z tym UNWTO wzywa rządy do ciągłego przeglądu ograniczeń w podróżach oraz stopniowego ich łagodzenia lub znoszenia, tak szybko, jak to tylko będzie możliwe”.

Uwarunkowania progresji ograniczeń i krzywa restrykcji

W raporcie możemy przeczytać, że 100% destynacji w Afryce, Azji i na Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie przyjęło od stycznia 2020 r. ograniczenia związane z Covid-19.

W obu Amerykach natomiast, podobne kroki podjęło 92% destynacji, podczas gdy w Europie udział ten wynosi 93%.

Zmiana uwarunkowań odnośnie restrykcji w czasie; źródło: tutaj

Poziom restrykcji zawiera się pomiędzy całkowitym lub częściowym zamknięciem granic dla turystów do ograniczeń uwarunkowanych celem podróży. UNWTO informuje, że szczytem ograniczeń jest całkowite lub częściowe zawieszenie lotów.

Komentarze