Chińscy oszuści ICO EtherDelta mogą spodziewać się długiej odsiadki! Czy w Polsce też weźmiemy się za złodziei?

Chińscy inwestorzy EtherDelta zostali osarżeni o oszustwo. EtherDelta była platformą tradingową specjalizującą się wymianie Ethereum i tokenów ERC-20. Początek giełdy datowany jest na okres największych kontrowersji dookoła ICO i powstających na blockchainie ETH nowych tokenów.

Poważne oskarżenia

Zachary Coburn założył EtherDelta w 2016 roku. Amerykański SEC oskarżył go o prowadzenie niezarejestrowanego podmiotu obracającego papierami wartościowymi. Po opłaceniu kar, twórca sprzedał platformę chińskim inwestorom. Ci zdecydowali o wyemitowaniu nowego tokena – $EDT, który później okazał się być exit scamem. Oszuści ICO EtherDelta mają jednak problem.

Dovey Wan, analityk kryptowalut o chińskich korzeniach zareagował na to wydarzenie na Twitterze.

https://twitter.com/DoveyWan/status/1158958804920180737

“EtherDelta jest wmieszane w duże oszustwo w Chinach. Policja oficjalnie podjęła działania prawne, a aktualni beneficjenci EtherDelta są Chińczykami po dokonanym przejęciu w 2017 roku.”

Platforma funkcjonuje w oparciu o smart contract zaprojektowany specjalnie pod handel kryptowalutami na platformie Ethereum. Po sprzedaży, właściciele wyemitowali nowy token oraz rozpoczęli promocję jego użyteczności w ekosystemie EtherDelta. Według Wan, osoby te nie posiadały środków na utworzenie transakcji, jednak wykorzystują giełdę do przeprowadzenia ICO.

Inwestorzy EDT bardzo szybko oskarżyli właścicieli EtherDelta, a reakcja policji była błyskawiczna – od razu rozpoczęto śledztwo.

“Chińskie służby są bezwzględne w kwestii oszustw kryptowalutowych, związanych z wysokim kapitałem” – komentuje Wan.

A jak w Polsce?

Chiny patrzą sceptycznie na kryptowaluty, jednak oszuści ICO EtherDelta nie mogą spać spokojnie – to przynajmniej dodaje pewności oszukanym inwestorom.

W tym momencie przypomina się afera BitMarket. W Polsce sytuacja i organizacja całego procesu jest rozwlekła i problematyczna.

Dwa lata po największym w historii rajdzie bitcoina i szale na ICO, świat kryptowalut nadal jest pełen oszustw – to po raz kolejny powinno przypomnieć inwestorom, jak ważne są badanie oraz świadome inwestowanie. Wielu tragedii na rynku kryptowalut da się uniknąć dzięki powyższym, niestety, musi to wystarczyć do momentu wprowadzenia jednoznacznych regulacji w Polsce.

Komentarze