Oracle, WHO i IBM stworzą bazę danych o koronawirusie na blockchainie!

1 074
WHO, IBM i Oracle łączą siły, żeby stworzyć otwartoźródłową bazę o koronawirusie. Ma ona być oparta o blockchain i pomóc w walce z pandemią.

Blockchain do walki z pandemią

MiPasa startuje jako narzędzie bedące “autostradą informacji o COVID-19”. Tak o projekcie mówi CEO Hacera, spółki która buduje projekt. W platformę angażują się takie podmioty jak IBM, Microsoft i Oracle.

MiPasa, zbudowana na Hyperledger Fabric, stanie się bazą narzędzi analitycznych, które pozwolą na testowanie danych i innych informacji w celu identyfikacji ognisk infekcji koronawirusowych.

“Czujemy, że brakuje informacji do podejmowania świadomych decyzji. Jak możemy pomóc wszystkim ludziom, którzy chcieliby mieć dostęp do danych, analizy i wyników?”

Proces tworzenia tego typu projektów przez IBM zazwyczaj wymaga czasu, jednak w tym przypadku środki i zespoły pracujące nad bazą zostały zorganizowane od razu. Inni duzi gracze zaangażowani w przedsięwzięcie to Microsoft, Uniwersytet Johns Hopkins, Chińska Komisja Zdrowia i inni. 

CTO IBM Blockchain, Gari Singh, powiedział, że najważniejszą rzeczą było stworzenie konsorcjum podmiotów tak szybko, jak to tylko możliwe.

“Zaczęliśmy burzę mózgów na temat tego, jak zbierać, udostępniać i wykorzystywać zweryfikowane informacje o wirusie. To nie tak, że próbowaliśmy przeforsować blockchain do tego rozwiązania, ale przy replikacji danych musimy mieć pewność, że są one wiarygodne, że nie można ich zafałszować”

Dodatkowe inicjatywy

IBM powołuje z tej okazji również inicjatywę Call for Code (ang. wezwanie do kodu). Jej celem jest jak najszybszy rozwój narzędzi, które mogą być w stanie ograniczyć kryzys. W nadchodzących tygodniach będzie możliwe testowanie danych o koronawirusie na platformie.

Levi zaznaczył również, że mnóstwo osób oraz instytucji angażuje się w powstający projekt. Nikt z kontrybutorów nawet nie myśli o odniesieniu jakiejkolwiek korzyści finansowej. Przy takim tempie prac, możliwe że niedługo doczekamy się prostego i pewnego narzędzia, które umożliwi zbieranie oraz opracowanie danych dotyczących postępującej pandemii.
Po raz kolejny cieszy zaangażowanie największych firm technologicznych świata w sprawy związane z blockchainem.

Komentarze