„OneCoin nie jest piramidą finansową” | Jak odwrócić kota ogonem?

Popularny swego czasu również w Polsce OneCoin twierdzi, że nie jest ani  piramidą finansową, ani schematem Ponziego. Tłumaczenia, jakie wystosowuje OneCoin, dotyczą definicji i agentów, tak zwanych IMA.Dlaczego OneCoin nie jest piramidą finansową?

W ubiegły wtorek, Samoa Observer, serwis informacyjny dotyczący wyspy Samoa opublikował oświadczenie wystosowane przez firmę OneCoin. Firma twierdzi wprost, że ich działalność nie klasyfikuje się w ramy schematu Ponziego czy też piramidy finansowej.

Wpierw, dziennik cytuje słowa, wypowiedziane przez tamtejszy bank centralny w ostatnim miesiącu. Bank Centralny Samoa powiedział, że OneCoin jest “hybrydą piramidy i schematu Ponziego”, który “wyprał pieniądze poprzez Nową Zelandię do Samoa”. Co więcej, OneCoin celował w lokalnych mieszkańców poprzez kościoły, świątynie.

Dalej, Samoa Observer publikuje oświadczenie wystosowane przez OneCoin i przedstawia twierdzenia firmy, rzekomo uzasadniające brak oszustwa. Firma proponuje definicję schematu Ponziego w formie zasad wg, których “przychody dla starych inwestorów są generowane poprzez inwestycje nowych inwestorów”. Dodaje również, że w odniesieniu do prawodawstwa dotyczącego schematów piramid, “jego pochodzenie i jego wyraźny cel to ochrona konsumentów.”

Do niczego nie zmuszamy…

OneCoin w dalszej części dokumentu oświadcza, że nie wymaga się od agentów (Independent Marketing Associates; IMA) rekrutowania nowych członków IMA, aby móc zarobić premie. Czytamy w oświadczeniu firmy:

Sukces IMA zależy w całości od ich zaangażowania, umiejętności i wysiłku. IMA mogą pozyskać pakiety edukacyjne i mogą otrzymywać premie wyłącznie za działalność marketingową. Oznacza to, że nie są oni zobligowani do ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, ani rekrutowania nowych IMA.Firma twierdzi, że członkowie systemu, IMA nie są wynagradzani za rekrutację nowych, ale za tak zwaną “wartość sprzedaży”.

OneCoin wystosowuje powyższe tezy, ponieważ IMA przy dołączaniu do schematu, podpisują kontrakt, który klasyfikuje ich jako “niezależny, samozatrudniony właściciel biznesu,”. Za tym idzie ogólne prawodawstwo, które nie może ich objąć ochroną, jak ma się to w przypadku przeciętnego konsumenta. Oświadczenie mówi nam:

Użytkownicy, którzy są częścią OneLife Network, NIE są konsumentami. Oni są IMA, oznacza to, że są samozatrudnionymi właścicielami biznesu.


Wnioski

OneCoin mówi, że nie są piramidą finansową, ani schematem Ponzi, ponieważ jakiekolwiek szkody finansowe wyrządzone agentom IMA nie klasyfikują się pod słownikową definicją tych dwóch zagadnień. Prawdą jest, iż są oni (IMA) bardzo motywowani do działania, ale nikt ich nie zmusza do rekrutowania kolejnych członków, twierdzi OneCoin.

Zajrzyjcie do naszych poprzednich materiałów związanych z OneCoin i strzeżcie się oszustw, piramid i schematów finansowych tego typu. Dajcie nam również znać, czy mieliście styczność z OneCoin i ichniejszą działalnością. Zapraszamy do komentowania poniżej!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze