Obecnie funkcjonuje blisko 7 000 kryptowalutowych scamów | Użytkowniku strzeż się i broń się…

1 703
Parę dni temu światło dzienne ujrzała otwarta i dostępna dla wszystkich baza kryptowalutowych scamów od MyCrypto. Znajdziemy tam adresy publiczne, URL, strony phishingowe, dane fałszywych ICO i wiele innych informacji dotyczących oszustw w świecie cyfrowych walut.

Wiedza = bezpieczeństwo

Od kilku lat pieczołowicie prowadzony indeks kryptowalutowych scamów wreszcie doczekał się oficjalnej i w pełni działającej platformy przeciw oszustwom.

18 lipca ruszyła strona internetowa CryptoScamDB.org, platforma stworzona przez ludzi z MyCrypto (wcześniej MyEtherWallet) mająca na celu zabezpieczyć użytkowników.

Baza CryptoScam jest otwartoźródłowa i dostępna dla wszystkich. Znajdziemy tam katalog oszukańczych kryptowalutowych domen podzielonych na kategorie. Głównie są to strony phishingowe, ale również fake ICO próbujące wyłudzić pieniądze od inwestorów, jak i zwykłych użytkowników.

Ponadto do każdego złośliwego adresu URL dołączone są zrzuty ekranu, opis, status, IP, nazwy serwerów czy też powiązanych adresów publicznych. Bardzo istotne są również przyciski udostępniania, dzięki którym możecie ostrzec znajomych przed niebezpiecznymi stronami i adresami.

Najważniejszą jednak funkcją bazy CryptoScam jest możliwość zgłaszania oszukańczych stron internetowych i adresów wyrastających to kolejno z każdym dniem. To Wy tworzycie tę bazę!

Obecnie obserwujemy blisko 7 000 kryptowalutowych scamów, przede wszystkim dotyczących platformy Ethereum i portfela MyEtherWallet.

Krótka historia scamów

Baza CryptoScam w obecnej wersji dotyczy blockchaina Bitcoina, XRP, NEO i wiele innych. Jednakże kiedyś głównym celem ataków byli użytkownicy platformy Ethereum.

Na początku był arkusz kalkulacyjny na bieżąco aktualizowany i stworzony przez niejakiego Taylora Monahana. Potem, 31 lipca 2017 roku zaprojektowano EtherScamDB, stronę, która śledziła strony phishingowe i niebezpieczne adresy, która w tamtym czasie liczyła ok. 2000.

24 grudnia powstała wersja 2.0 EtherScamDB, która zmieniła stronę na bardziej dynamiczną. Wówczas obserwowano już ponad 2600 oszukańczych pozycji.

W końcu 19 lipca 2018 rozpoczęto prace nad wersją EtherScamDB 3.0, która nigdy nie doszła do skutku, ponieważ przeistoczono ją w to, co mamy dzisiaj.

Serdecznie polecamy zapoznać się z bazą CryptoScam i najlepiej od razu zgłosić podejrzane przez nas adresy i kryptowalutowe strony internetowe.

Co więcej, CryptoScamDB oferuje dostęp do API, dzięki którym firmy i projekty mogą zabezpieczyć siebie i swoich użytkowników przed niebezpieczeństwami, a zwłaszcza utratą cyfrowych aktywów.

Komentarze