O tym, jak Ripple dogadało się z Coinfirm w sprawie AML | Co się zmieni?

Ripple, największy samodzielny udziałowiec kryptowaluty XRP podpisał umowę z Coinfirm, firmą zajmującą się regulacjami technologicznymi. Współpraca Ripple i Coinfirm dotyczy transparentności sposobów wykorzystywania kryptowaluty.

Szczegóły współpracy

Wśród nowych informacji dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy przez użytkowników, Coinfirm między innymi sprawdzi, czy XRP zostało wykorzystane przez technologię “mixer”. Jej celem jest pranie kryptowalut za pośrednictwem prywatnej wymiany środków z wykorzystaniem pośredników. Przestępcy wykorzystują tę metodę wysyłając małe ilości aktywów dla wielu różnych adresów. Kamuflują w ten sposób faktyczną wielkość transakcji, a także fakt czy same aktywa pochodzą z nielegalnego źródła.

Istotne jest, że informacje prezentowane przez Coinfirm nie zawierają danych osobowych związanych z publicznymi adresami, na których przetrzymywane jest XRP, zgodnie z zapowiedzią Pawła Kuskowskiego, CEO Coinfirm. Zamiast tego firma określi, czy adres przypisany jest do giełdy świadczącej usługi anonimowej wymiany kryptowalut lub do kraju wysokiego ryzyka. Specjalnie przygotowany raport ocenia adresy według skali wskazującej ryzyko wystąpienia zjawiska prania pieniędzy przy ich wykorzystaniu.

Wymogi FATF

Współpraca Ripple i Coinfirm zaskakuje nas na tydzień po opublikowanych przez Financial Action Task Force zaleceniach dla giełd kryptowalut. Dokument określa warunki dzielenia się informacjami między platformami – włącznie z danymi kontrahentów. Podobne wymagania stosuje się w tradycyjnym systemie bankowym. Jest to kolejny dowód na to, jak technologia kryptowalut stale się rozwija w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa użytkownikom.

Kuskowski skomentował również sposoby prowadzenia polityki AML przez giełdy kryptowalut:

“Nie wierzymy, że można prowadzić giełdę kryptowalut z zabezpieczeniem dla jednej lub dwóch większych kryptowalut. W tym przypadku Twoje rozwiązania AML są wadliwe, ponieważ nadal do prania pieniędzy można wykorzystać inne aktywa w obrębie giełdy”

Jak to ma działać?

Coinfirm korzysta z około 200 algorytmów i 300 wskaźników ryzyka, aby zautomatyzować AML dla blockchain i kryptowalut oraz zwiększyć skuteczność AMLo ponad 90%.

API Coinfirm generuje w ciągu kilku sekund pełny raport o ryzyku AML dla danego adresu XRP. Raport o ryzyku zawiera profil behawioralny lub identyfikator, jeśli znamy właściciela portfela (na przykład binance), a następnie nasz wynik c, który jest oceną ryzyka 0-99 skompilowaną i ważoną przez te 300 wskaźników ryzyka:

coinfirm

Co tak naprawdę się zmieni?

Coinfirm jest pierwszą i póki co jedyną firmą, która zapewnia analizę i analizę ryzyka AML dla XRP Ripple’a. Umożliwia to integrację XRP z regulowanym systemem.

Aktualnie regulatorzy, giełdy i banki konsultując protokoły i projekty stawiają określone wymagania, Jeśli dany projekt nie posiada takiej analityki dla swojego protokołu, giełdy mogą nie chcieć w ogóle go listować.

Postępy Coinfirm

Coinfirm podpisało kontrakt z Ripple dwa miesiące temu. Współpraca polskiej firmy z jednym z liderów rynku kryptowalut jest pozytywnym sygnałem dla rozrastających się usług doradczych sektora blockchain i kryptowalut. Otwarcie na weryfikację i transparentność samego blockchaina jest z pewnością krokiem w dobrą stronę. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie obok tych, które normalnie oferują platformy wymiany walut cyfrowych. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx