Nowy algorytm Google uśmierca jeden z najpopularniejszych portali o krytowalutach

2 325
3 czerwca technologiczny gigant wprowadził kluczową aktualizację. Nowy algorytm Google spotkał się z rozczarowaniem wielu portali, profesjonalistów i użytkowników. Jak się okazało, aktualizacja była szczególnie zabójcza dla portali kryptowalutowych.

Drastyczne spadki w środku nocy

Według doniesień, wiele kryptowalutowych portali zarejestrowało znaczący spadek liczby wyświetleń bezpośrednio po wprowadzeniu aktualizacji w życie. Jedna z największych stron poświęconych tematyce blockchaina i kryptowalut w obliczu tak gwałtownej i niekorzystnej zmiany zdecydowała się zakończyć swoją działalność.

CCN, CryptoCoinsNews, ogłosiło 10 czerwca, że ze względu na wprowadzony tydzień wcześniej nowy algorytm Google, portal zmuszony jest do zaprzestania działalności. Informacja ta wzbudziła szum i niezadowolenie wśród społeczności kryptowalut. Warto dodać, że portal generował liczbę ok. 8,5 miliona odsłon miesięcznie i plasował się w czołówce mediów poświęconych walutom wirtualnym i otaczającej je technologii. W ciągu zaledwie kilku godzin, współczynnik widoczności strony w sieci spadł z 1.2 do 0.6. Zasięg widoczności strony dla samych urządzeń mobilnych – aż o 71%

nowy algorytm google

W praktyce przełożyło się to na spadek dziennych przychodów portalu o około 90%. W oficjalnym oświadczeniu CCN, czytamy:

“Możecie powiedzieć [drodzy czytelnicy], że spadek ten nie powinien być dużym problemem, gdyż już wcześniej w naszej historii rejestrowaliśmy podobne fluktuacje. To co jest jednak istotne, ostatnio powiększyliśmy nasz zespół o nowych pracowników. Nie chcemy zmniejszać liczby pracowników ani łamać morale drużyny. Tak, nowy algorytm Google ma bezpośredni wpływ na nas, jako małej i niezależnej organizacji, która nigdy nie otrzymała zewnętrznego finansowania. Pieniądze, które zarobiliśmy były w większości inwestowane w powiększanie i rozwijanie zespołu”

Milczący gigant

Mimo próśb skierowanych do Google o zabranie głosu w sprawie, portal nie otrzymał odpowiedzi. Za szczątkowe wyjaśnienie uznać możemy wywiad przeprowadzony na łamach Forbesa z przedstawicielem technologicznego giganta.

Ten, zapytany o nowy algorytm Google, stwierdził, że aktualizacja wprowadzona została w celu nadążania za dynamicznym rozwojem środowiska Internetu. Dzięki temu wyszukiwarka będzie w stanie prezentować istotne wyniki tym, którzy poszukują informacji. W zaistniałej sytuacji niektóre strony mogą przyciągać więcej, a niektóre mniej uwagi. Benjamin Pirus, dziennikarz przeprowadzający wywiad, zauważył jednak, że wytłumaczenie to w żaden sposób nie wiąże się z tym konkretnym przypadkiem.

Przestroga

Jonas Borchgrevink, fundator CCN, przestrzegł pozostałe portale poświęcone tematyce kryptowalut i blockchaina:

“To stało się tuż po 3 czerwca i utrzymuje się cały czas. Żaden z naszych artykułów nie przyciąga żadnego ruchu z Google w ciągu ostatniego tygodnia. Nigdy wcześniej nam się to nie przytrafiło”

Sytuacja ta jest niezwykle martwiąca dla całej społeczności kryptowalut. Giganci tacy jak Facebook i Google już nie pierwszy raz wprowadzają nagłe zmiany, które wprowadzają chaos wśród twórców. Nie pierwszy raz również problemów doświadczają wydawcy treści poświęconych walutom wirtualnym. Na rozwój wydarzeń i komentarz Google, niestety trzeba będzie poczekać.

Komentarze