Nowojorska policja ostrzega przed szachrajstwem bitcoinowym | Wyłudzono 2 miliony $

1 011
Nowojorska policja stara się uświadamiać społeczeństwo na temat oszustw telefonicznych i bitcoinowego szachrajstwa. Ostatnio opublikowała ostrzeżenie, a zarazem przytoczyła statystyki, które mówią o wyłudzonych 2 milionach dolarów z rąk ponad 200 obywateli z różnych warstw społecznych.


Strzeż się obywatelu!

Dzisiejsze wiadomości dotyczą przestępstw i oszustw realizowanych za oceanem, lecz co się dzieje w Polsce, gdy w Stanach zaczyna działać jakiś określony rodzaj nielegalnych praktyk?

Biznesy, pomysły, rozwiązania różnego typu dokonane w Stanach Zjednoczonych są często przekładane przez przedsiębiorców na nasz rynek. Niestety ta sytuacja odnosi się również do wielu innych działań, prowadzonych w mniej lub bardziej niecnych celach. W związku z tym pragniemy Was przestrzec przed praktykami, które lada chwila mogą pojawić się na naszym rodzimym rynku.

Spoofing

Przed kilkoma dniami, nowojorska policja, NYPD (the New York Police Department) opublikowała materiał, który ma za zadanie przestrzec obywateli przed telefonicznym naciąganiem.

Sprawcy opisywanych oszustw podszywają się pod oficjalne jednostki organów ścigania, wykorzystując tzw. “spoofing”, inaczej naciąganie lub szachrajstwo. Wikipedia mówi, że Spoofing to:

Grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegająca na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Efekt ten osiągany jest poprzez umieszczanie w sieci preparowanych pakietów danych lub niepoprawne używanie protokołów.W praktyce wygląda to całkiem banalnie. Naciągacze podszywają się pod administracje ubezpieczeń społecznych i oświadczają ofiarom, że ich numer polisy jest zaangażowany w jakieś nielegalne aktywności. Zwykle mówią o handlu narkotykami czy też praniu pieniędzy i grożą surowymi karami oraz aresztowaniem. Sposób na uniknięcie takich nieprzyjemności jest tylko jeden – przelew pieniędzy w BTC na wskazany adres.

Szachrajstwo bitcoinowe

W wyżej opisanym procederze, przestępcy wykorzystują nie tylko Bitcoina, ale również przelewy bankowe, jak i karty prepaid.

Wydawałoby się, że tylko głupi może się nabrać na tego rodzaju oszustwa – nic bardziej mylnego. Tylko w 2019 odnotowano w ten sposób wyłudzenia na ponad 2 miliony dolarów z kont więcej niż 200 osób. Co ciekawe, NYPD podkreśla, że w ubiegłym roku otrzymali wyłącznie 3 podobne oszustwa z użyciem Bitcoina!

Nilda Hofmann, komisarz spraw społecznych powiedziała:

Wyrafinowane oszustwa telefoniczne wykorzystują zaufanie ofiar do wymiaru sprawiedliwości przeciwko im samym. Ofiary tego typu telefonicznych oszustw to nie tylko seniorzy – ci przestępcy celują w każdą warstwę społeczną i każdy obszar na to podatny.Policja nowojorska podkreśla, że instytucje państwowe nigdy nie żądają pieniędzy podczas prywatnych rozmów telefonicznych. Prawdopodobnie, identyczny system działa i u nas, w Polsce.

Strzeżcie się spoofingu i napiszcie w komentarzach poniżej, co myślicie o wyłudzaniu Bitcoinów w ten sposób?

Komentarze