Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #52

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Białoruś znosi opodatkowanie na handlu kryptowalutami

Bialorus flaga

Rząd Białorusi uchwalił nowe ustawy mające na celu zachęcenie do rozwoju firm w zakresie kryptowalut i blockchain. Według państwowej agencji medialnej Belta, 22 grudnia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał dekret o rozwoju gospodarki cyfrowej, który obejmuje wykorzystanie nowych technologii, takich jak blockchain, a jednocześnie oferuje znaczące ulgi podatkowe w celu przyciągnięcia nowych inwestorów. Dekret będzie stymulować rozwój parku High-Tech (specjalnej strefy ekonomicznej), który rząd chce promować jako centrum rozwoju dla technologicznych i finansowych startupów.

Jedna z ustaw stanowi podstawę prawną dla firm zajmujących się rozwojem smart kontraktów, emitowaniem tokenów, handlem kryptowalutami i wydobyciem – z których wszystkie będą zwolnione z podatku dochodowego przez następne pięć lat.

W lipcu br. Bank Centralny Białorusi zachęcał inne banki komercyjne do wdrażania technologii blockchain w swoich systemach. Dodatkowo, Białoruś wydaje się być niezwkle pozytywnie nastawiona do kryptowalut i technologii blockchain.

Korea Południowa ostrzega przed fałszywymi giełdami i kryptowalutami

Bitcoin korea

13 grudnia br. rząd Korei Południowej wraz z komisją ds. Kryptowalut oraz instytucjami finansowymi kraju, spotkał się w celu ustalenia wspólnej polityki przeciwko fałszywym giełom oraz oszustwom wśród kryptowalut i ICO. Podczas posiedzenia ustalono cztery główne kroki, a dwa z nich podano do publicznej wiadomości:

  • Zakaz handlu kryptowalutami dla inwestorów z obcych krajów oraz osób niepełnoletnich
  • Regulacja prawna giełd wymiany kryptowalut w celu ustandaryzowania norm i zapewnienia bezpieczeństwa

W ubiegłym tygodniu kilka fałszywych giełd kryptowalut zostało ujawnionych przez lokalną społeczność Bitcoina i organy finansowe. Jedną z fałszywych giełd był BitKRX, nazwany na cześć Koreańskiej Giełdy Papierów Wartościowych (KRX), największej finansowej platformy transakcyjnej w Korei Południowej ustanowionej przez KOSDAQ, Koreańską Giełdę Futures oraz giełdę Korei Południowej. Giełda BitKRX reklamowała się jako gałąź KRX, zachęcając użytkowników do użytkowania swojej platformy, promując swoją działalność jako regulowaną i legalną firmę kierowaną przez KRX.

Inwestor Ronnie Moas przewiduje 28 000 dolarów za Bitcoina w 2018 roku

Ronnie Moas – znany inwestor giełdowy, udzielił w zeszłym tygodniu wywiadu dla Cointelegraph, w którym powiedział, że cena Bitcoina osiągnie 28 000 dolarów za sztukę w następnym roku. Moas stwierdził również, że kapitalizacja Bitcoina może osiągnąć kapitalizację złota:

Bitcoin musiałby podskoczyć 20-krotnie od miejsca, w którym znajduje się teraz, aby trafić w to miejsce numer jeden. Oznaczałoby to wycenę na około 6 trylionów USD, czyli blisko miejsca, w którym obecnie są złoto i Chiny… Dlaczego uważam, że Bitcoin zasługuje na taką samą wycenę jak złoto? To bardzo proste, nie wiem, ile złota jest w ziemi, ale wiem, ile jest Bitcoina, i wiem też, że jeśli obecne tempo będzie się utrzymywać, od jednego do dwóch milionów ludzi na całym świecie otworzy nowe krypto konta. Do tego czasu będziemy mieć kilkaset milionów ludzi, i tylko kilka milionów Bitcoinów, które pozostaną dostępne.

Zapytany o prawdziwą ilość Bitcoinów jakie są dostępne na rynku, Moas stwierdził, że ich liczba jest dużo niższa niż myślimy. Szacuje się, że 20 % do 40 % Bitcoinów zostało utraconych na zawsze min. przez utracenie kluczy prywatnych lub wyrzucenie komputera na którym były Bitcoiny:

Ilość dostępnych Bitcoinów jest dużo niższa, niż uważają ludzie. Wiele z nich zostało utracone lub zgubione. Trzeba pamiętać o tym, że są także osoby takie jak ja, które nie sprzedadzą Bitcoina za żadną cenę.

Blockchain sprawi, że programy lojalnościowe zaczną działać

Woanjen Tang – CEO Orioncoin, został zaproszony do programu telewizyjnego BlockShow Asia, w którym ujawnił przygotowania do nowej platformy opartej o blockchain. Platforma będzie zajmować się złożonymi problemami w konwencjonalnych programach lojalnościowych, a jednocześnie oferować lepszą płynność i dostępność w przestrzeni krypto.

Istnieje wiele powodów, dla których konwencjonalnie zaprojektowane programy lojalnościowe nie działają dobrze, w tym brak wewnętrznej lub postrzeganej wartości, brak przejrzystości i trudności w przekazywaniu. Rezultatem jest nieefektywność – programy lojalnościowe i punkty nagród często nie są wykorzystywane przez konsumentów, którzy uważają, że jest to trudne lub nie warto, aby dowiedzieć się, gdzie i jak można wykorzystać punkty.

Podczas prezentacji w BlockShow Asia w Singapurze w ubiegłym miesiącu, Tang zwrócił uwagę, że tylko 40 procent członków w programach lojalnościowych jest obecnie aktywnych. Tang wprowadził platformę lojalnościową opartą na platformie blockchain, która zwiększa efektywność wspomnianych programów, zapewniając uniwersalną, natywną kryptowalutę, ORC, która może być wykorzystana w programach lojalnościowych lub zrealizowana dla innych kryptowalut lub walut fiat.

Poza nagrodami od klientów za korzystanie z monety ORC, platforma Orioncoin zapewniła metodę płynnego przenoszenia środków między kryptowalutą a walutami fiducjarnymi, nadając płynność i dostępność w tradycyjnie nie płynnej gospodarce. Platforma Orioncoin oferuje karty kredytowe do użytku międzynarodowego, a także możliwość przenoszenia funduszy do walut, a następnie przeniesienia ich na zwykłe konto bankowe – wszystko w ramach jednej platformy.

Bańka na Bitcoinie jest czymś innym

Bańka

W wywiadzie dla Business Insider Jeffrey Kleintop – dyrektor ds. Strategii w domu maklerskim Schwab, powiedział, że Bitcoin jest „czymś w swoim rodzaju” i niezwykle trudno jest przewidzieć jego cenę ze względu na jego „niezależność”. Bitcoin przeciwstawił się niedawnym próbom zagłady ze strony głównego nurtu wiadomości i źródeł inwestycji, które już zaczęły minimalizować straty z zeszłego tygodnia, kiedy ceny spadły do poziomu poniżej 13 000 USD. Na mniej niż tydzień przed korektą Bitcoin kosztował ponad 20 000 $ za sztukę.

Pomimo tego, że zachowanie podobne do bańki pozostało powszechną narracją wśród analityków dyskutujących o Bitcoinie, Kleintop zdecydował się nie zgadzać się z tym całkowicie, podsuwając myśl, że Bitcoin jest bardziej nieznanym, unikalnym zjawiskiem. Opisując anomalny charakter Bitcoin, powiedział Business Insider:

Myślę, że bańka Bitcoinowa, jeśli chcesz tak to nazwać, jest czymś innym. Cena Bitcoina może spaść nagle, ponieważ jest on  niezależny od systemu finansowego. Jest po prostu unikatowy. Nie został jeszcze wbudowany w gospodarkę i strukturę finansową.

Gigant z sektora bankowego w Japonii zabezpieczy inwestorów przed drugim Mt. Gox

Flaga Japonii

Japońskie Mitsubishi UFJ Trust and Banking przygotowuje się do uruchomienia usługi, która będzie chronić posiadaczy kryptowalut, jeśli giełdy, których używają, zostaną zamknięte lub zhackowane, informuje opublikowana w Japonii internetowa publikacja Nikkei Asian Review. Gigant bankowy będzie dopasowywał nagrania z giełdy kryptowalutowej klientów, którzy wyrażą zgodę na objęcie ich w programie. W przypadku, gdy wymiana zakończy się niepowodzeniem lub zostanie naruszona, Mitsubishi UFJ zrekompensuje swoim klientom straty zgodnie z zapisami, które utrzymują.

Nikkei informuje, że usługa rozpocznie się od transakcji Bitcoina i może wystartować już w kwietniu. Użytkownicy giełdy Crypto, którzy wyrażają zgodę na ochronę swoich funduszy przez Mitsubishi UFJ, zostaną obciążeni opłatą za usługę. Jednakże, jak zapewnia dyrektor generalny giełdy Tokyo Bituks – Noriyuki Hirosue, dodatkowa opłata może być łatwa do zapłacenia dla tych, którzy wolą zaufać tradycyjnym instytucjom finansowym:

Klienci poczują się spokojniej, wiedząc, że bank powierniczy zarządza ich aktywami.

Japońscy inwestorzy kryptowalut są zapewne szczególnie wrażliwi na ryzyko związane z korzystaniem z giełdy kryptowalutowych – najważniejsza japońska giełda kryptowalutowa Mt. Gox została zamknięty w 2014 r. po tym, jak hakerzy ukradli 850,000 Bitcoinów.

Indyjski Minister Finansów: kryptowaluty są jak schemat Ponziego

W nowym oświadczeniu wydanym 29 grudnia indyjskie Ministerstwo Finansów ostrzegło swoich obywateli przed ryzykiem związanym z handlem kryptowalutami, posuwając się nawet do porównania kryptowalut, z „schematem Ponziego”. Oświadczenie jest trzecim ostrzeżeniem w tym roku wydanym przez organ rządowy w Indiach, co wskazuje na rosnące obawy najwyższych organów regulacyjnych w kraju. Jak donosi CoinDesk, Bank Rezerwy Indii wydał dwa podobne ostrzeżenia w 2017 roku, jeden w lutym, a drugi wcześniej w styczniu, dla osób, które posiadają i handlują kryptowalutami.

Jednak nowe oświadczenie ministra finansów pokazuje ponownie, w jaki sposób rząd reaguje na światowy wzrost cen różnych kryptowalut:

Cena Bitcoina i innych kryptowalut jest wyłącznie kwestią zwykłej spekulacji, powodującej gwałtowny wzrost i zmienność cen. Istnieje realne i podwyższone ryzyko bańki inwestycyjnej w rodzaju schematów Ponziego … Konsumenci powinni być czujni i bardzo ostrożni, aby uniknąć wpadnięcia w takie schematy Ponziego.

Na szczęście kryptowaluty nie są schematem Ponziego i nie wykazują żadnych jego cech. Warto przypomnieć, że schemat Ponziego bardzo często ma charakter piramidy finansowej w której obecni już inwestorzy namawiają kolejnych do inwestycji. Ewentualne zyski są wypłacane z wpłat nowych inwestorów. W momencie gdy ilość nowej gotówki maleje, piramida upada a większość inwestorów traci. W przypadku kryptowalut handel odbywa się na giełdach gdzie sprzedajemy bądź kupujemy od innych użytkowników. Nie istnieje żadne wewnętrzne konto kryptowalut, z którego są wypłacane potencjalne zyski. Za swoją kryptowalutę jesteśmy w stanie otrzymać tyle ile ktoś inny jest w stanie zapłacić.

Poloniex wprowadzi wymóg weryfikacji dowodu tożsamości

27 grudnia ogłoszono, że jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, pochodząca z USA – Poloniex wprowadzi obowiązek weryfikacji swojej tożsamości w ramach know-your-coustomer (KYC). Wszystkie aktualne konta, które nie przejdą procesu weryfikacji zostaną zamknięte. Giełda poinformowała, że ​​termin weryfikacji tożsamości zostanie opublikowany w pierwszym kwartale 2018 roku.

Wymóg weryfikacji tożsamości jest prawdopodobnie ostatnim krokiem przeprowadzonym przez giełdę w celu spełnienia wymogów regulacyjnych i lepszego zapewnienia, że ​​jego usługi nie są wykorzystywane jako działanie przestępcze, takie jak pranie brudnych pieniędzy. Ci, którzy nie będą w stanie dotrzymać terminu weryfikacji, będą mieć wyłączone konta, co oznacza, że ​​nie będą już mogli złożyc depozytu, handlować, pożyczać ani otwierać zamówień.

Wygląda na to, że jedyną funkcją, która pozostanie funkcjonalna dla starszych użytkowników, będzie wycofanie, które podlega maksymalnemu limitowi 2000 USD. Firma Poloniex, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i zarejestrowana w stanie Delaware, odnotowała w ciągu ostatnich 24 godzin 860 milionów dolarów w obrotach handlowych, wynika z danych na stronie CoinMarketCap.

Bitcoin jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w Google w 2017 roku

Według niedawno opublikowanych danych przez Google, Bitcoin jest jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w wyszukiwarce w 2017 roku. Jak wyszczególniono w raporcie „Rok w wyszukiwarce 2017” dotyczącym trendów w 2017 roku, Bitcoin znalazł się na drugim miejscu w kategorii „Global News”, co oznacza, że ​​ilość wyszukiwań była wyższa dla kryptowaluty niż strzelaniniaw Las Vegas czy tegoroczne zaćmienie Słońca.

Fraza „Jak kupić Bitcoina” znalazła się na trzecim miejscu w kategori „Jak…”.

Poprzez śledzenie ilości wyszukań w Google (Google trend) można szacować jak popularny staje się Bitcoin oraz inne kryptowaluty. Gwałtowny wzrost ilości wyszukiwań Bitcoina w Google jest spowodowany niezwykle udanym rokiem dla wzrostu wartości najpopularniejszej kryptowaluty. Na początku 2017 roku, jeden Bitcoin kosztował ok. 900 dolarów aby w swoim szczytowym momencie osiągnąć wartość 20 000 dolarów.

Z racji tego, że zbliżamy się ku końcowi 2017 roku, chciałbym w swoim imieniu jak i imieniu całej redakcji Bithub złożyć wam życzenia pomyślności w nowym roku. Oby wszystkie Wasze marzenia się spełniły a kryptowaluty zaskoczyły nas nowymi All Time High w 2018 roku.

Maciej Kmita

Komentarze