Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #51

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Korea Północna ponownie podejrzana o ataki na giełdy kryptowalut

Szefowa wywiadu Korei Południowej podejrzewa, że ​​hakerzy z Korei Północnej stoją za atakami na jedną z południowokoreańskich giełd – Bithumb. Według raportu opublikowanego w tym tygodniu przez BBC, National Intelligence Service (NIS) oficjalnie przekazał dowody zarzutów prokuratorom, które potwierdzałyby, ataki na komputer domowy pracownika giełdy Bithumb. W tym czasie skradziono około 7,6 miliarda wonów (6,99 miliona dolarów) w kryptowalutach, a także dane osobowe około 30 000 osób.

Raport BBC stwierdza, że ​​hakerzy zażądali okupu w wysokości 6 miliardów wonów (5,5 miliona dolarów) w zamian za zniszczenie ujawnionych informacji. Mimo to dochodzenia trwają nadal, ale nie są odosobnionym przypadkiem. W październiku urzędnicy z Krajowej Agencji Policji Korei potwierdzili, że 25 pracowników na czterech różnych giełdach było w tym roku celem 10 osobnych prób wyłudzenia danych.NIS podejrzewa również, że Korea Północna była zaangażowana w atak na kolejną południowokoreańską giełdę kryptowalut, Coinis we wrześniu, i uważa, że ​​oba incydenty mogą być częścią skoordynowanego wysiłku.

Charlie Lee sprzedał wszystkie swoje Litecoiny

Official_Litecoin_Logo

Twórca litecoina – Charlie Lee, sprzedał wszystkie swoje zapasy w kryptowalucie, powołując się na zauważony konflikt interesów. Pisząc na Reddicie, programista Charlie Lee wyjaśnił, że nie chce dłużej odpierać zarzutów, że jego uwagi na temat ceny litecoin są robione dla jego osobistego wzbogacenia i że widział sprzedaż jako najlepszy sposób na zapewnienie przejrzystości swoich działań:

Niektórzy ludzie nawet myślą, że mam krótką pozycję LTC! Więc w pewnym sensie konflikt interesów polega na tym, żebym utrzymywał LTC i tweetował o tym, ponieważ mam tak duży wpływ na jego cenę.

Chociaż Lee twierdził, że zawsze powstrzymywał się od kupowania i sprzedawania Litecoinów w pobliżu „dużych tweetów”, jego działania mogły być postrzegane jako mające na celu zwiększenie jego osobistego bogactwa. W rezultacie Lee powiedział, że w ostatnich dniach sprzedał lub podarował wszystkie swoje Litecoiny, nie licząc kilku fizycznych Litecoinów przechowywanych jako „kolekcjonerskie”. Lee dodał, że ilość Litecoina, którą sprzedał,stanowiła mały procent wolumenu transakcji globalnej kryptowaluty. Obecnie siódma największa kryptowaluta według wyceny rynkowej, powstała w 2011 roku za pośrednictwem hard forka Bitcoina i często określana jest jako srebro Internetu. Pracujący wówczas w Google, Lee wyobrażał sobie Litecoin jako kryptowalutę, która oferowałaby kupcom szybsze transakcje i po bardzo niskich kosztach.

Francja chce aby kraje G20 rozmawiały o regulacjach Bitcoina

Flaga Francji

Minister finansów Francji planuje przeforsować dyskusję na temat regulacji Bitcoina na szczycie G-20 w 2018 r. Reuters poinformował wczoraj, że minister finansów Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie udzielonym w niedzielę, że zwróci się do Argentyny, która ma przejąć kontrolę nad prezydenturą G20, o umieszczeniu Bitcoina w porządku obrad podczas zbliżającego się spotkania w kwietniu.

Zamierzam zaproponować następnemu prezydentowi G20, Argentynie, że na szczycie G20 w kwietniu poprowadzimy wspólnie dyskusję na temat Bitcoina, istnieje oczywiście ryzyko spekulacji. Musimy rozważyć i zbadać to i zobaczyć jak … ze wszystkimi innymi członkami G20 możemy regulować Bitcoina.

Rzeczywiście, to, że Le Maire chciałby popchnąć rozmowy w kierunku kryptowalut, może nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę aktywne stanowisko Francji w sprawie regulacji wokół technologii blockchain. Na przykład na początku bieżącego miesiąca francuski rząd zatwierdził nowe zasady, które pozwolą na handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi na blockchain.

Fundusz hedgingowy Pro Miller posiada 50 procent aktywów w Bitcoinie

Inwestor Bill Miller powiedział w zeszłym tygodniu, że jego fundusz hedgingowy MVP1 ma połowę swoich inwestycji w Bitcoinie. Miller, prezes i dyrektor inwestycyjny Miller Valued Partners, dokonał ujawnienia 13 grudnia, rozmawiając z podcastem WealthTrack z Consuelo Mack. „To już tylko około 50 procent”, powiedział legendarny menadżer funduszu hedgingowego, który dodał, że fundusz posiada również gotówkę bitcoinową. Zaangażowanie Millera w Bitcoina trwa kilka lat, gdy kupił udziały w 2013 i 2014 roku (przy założonym średnim koszcie 350 USD za sztukę).  Od października wartość funduszu MVP1 wzrosła o  154 miliony dolarów, a Miller Value Partners podało, że od września zarządza aktywami o wartości ponad 2 miliardów dolarów.

Co ciekawe Bill Miller jest również zwolennikiem samej ideii decentralizacji oraz Bitcoina. Niedawno skrytykował Jamiego Dimona oraz Warrena Buffeta za to, że wypowiadają się negatywnie o Bitcoinie nie znając go:

Jestem przekonany, że mogę powiedzieć, że żaden z nich nie studiował tego dokładnie. To znaczy, mają silne opinie na temat czegoś, na co tak naprawdę nie patrzyli.

Szef Banku Centralnego Danii ostrzega przed Bitcoinem

Flaga danii

Szef Banku Centralnego Danii – Lars Rohde, ostrzegł inwestorów przed kryptowalutami. W wypowiedzi padły zarzuty, że kryptowaluty są niebezpieczne oraz inwestycje w Bitcoina równają się z hazardem. Rohde porównał nawet Bitcoina do słynnej XVII wiecznej bańki tulipanowej. W podsumowaniu dyrektor dodał, że rynek bitcoinów jest „całkowicie nieuregulowany”, a zatem władze nie zapewniają żadnej ochrony. „To jest obowiązek jednostki”, a inwestorzy „nie powinni się skarżyć do nas, jeśli coś pójdzie nie tak” – powiedział. Wypowiedzi szefa banku centralnego pojawiły się po tym jak 15 grudnia ukazał się raport stwierdzający, że wprowadzenie walut cyfrowych nie przyniesie lepszych rozwiązań płatniczych.

W 2014 roku Danmarks Nationalbank porównał Bitoina do „szklanych koralików” – wyraźne odniesienie do koralików, które były sprzedawane w minionych stuleciach za złoto, kości słoniowe i inne towary. Stwierdził, że Bitcoin nie jest pieniędzem w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie jest wspierany przez instytucję kontrolującą jego emisję.

Estonia coraz bliżej wyemitowania własnego tokenu cyfrowego

Estonia zbliża się do potencjalnego uruchomienia własnego tokenu kryptograficznego. W opublikowanym dzisiaj poście na blogu Kaspar Korjus, dyrektor zarządzający krajową inicjatywą e-Residency, przedstawił trzy możliwe przypadki użycia tokenu – nazwanego „estcoin” – które pojawiły się, odkąd koncepcja została ogłoszona w sierpniu. Jak zauważył Korjus na swoim blogu, koncepcja szybko stała się popularna, ponieważ spekulacje mówiły o tym, że Estonia może stać się pierwszym krajem z własną dedykowaną cyfrową walutą.

I chociaż program e-Residency nie uruchamia jeszcze tokena, Korjus przedstawił niektóre koncepcyjne podstawy w nowym poście na blogu, zwracając uwagę na różne sposoby wykorzystania kryptowaluty, a także na sposób, w jaki program e-Residency może służyć jako podstawa do tego, w jaki sposób można przeprowadzić wstępne oferty monet w ramach państwa bałtyckiego. Po pierwsze, Korjus przedstawia argumenty za „społecznym estcoinem”, który miałby na celu wsparcie Estonii w stworzeniu „cyfrowego narodu” poprzez zachęcanie ludzi do „składania wniosków online i częstszego korzystania z e-rezydencji”.

Popularyzacja estcoina w społeczeństwie mogłaby odbywać się poprzez system nagród, który wypłaca estcoiny, zachęcając firmy do jego adaptacji. Dodatkowo, Estonia chciała by stworzyć prawne podwaliny dla ICO i zachęcić inwestorów z całego świata do korzystania z ich lokalnych platform do ogłaszania i zbierania kapitału.

Coinbase wstrzymuje handel Bitcoin Cash zaraz po wprowadzeniu go na giełdę

Zaraz po tym jak Coinbase ogłosił, że jego użytkownicy mogą kupować oraz sprzedawać Bitcoin Cash (BCH), platforma zawiesiła możliwość handlu. Decyzja o wprowadzeniu BCH na giełdę została ogłoszona poprzez blog Coinbase i była poprzedzona wielomiesięcznymi statraniami programistów aby w bezpieczny sposób księgować środki użytkowników.

Bitcoin Cash jest hard forkiem Bitcoina (rozłamem łańcuchów bloków), który powstał 1 sierpnia. Posiada on duże wsparcie największego producenta koparek Antminer – firmy Bitmain oraz Rogera Verra. Warto jednak zaznaczyć, że wokół Bitcoin Cash co chwila pojawiają się kontrowersje. Wielu ludzi z branży kryptowalut zarzuca również BCH, że jego 8 MB bloki transakcyjne tak na prawdę nie wnoszą nic nowego i nie są rozwiązaniem na problem skalowalności Bitcoina.

W minionym tygodniu cena Bitcoin Cash systematycznie jednak rośnie od okolic 1 200 dolarów do 3 500 dolarów.

Rosja wprowadzi regulacje dla kryptowalut jeszcze przed nowym rokiem

Oczekuje się, że nowe prawodawstwo kryptowalutowe zostanie wprowadzone oficjalnie do rosyjskiego ustawodawstwa krajowego w dniu 28 grudnia, zgodnie z wypowiedziami wższych urzędnikiów państwowych. Rosyjskie źródła medialne RIA i TASS przytoczyły uwagi ze strony prawodawcy Anatolija Aksakowa, który przewodniczy komisji ds. Rynków finansowych Dumy Państwowej, że nowe zasady – które podobno sformalizują procedury dotyczące tworzenia i wymiany kryptowalut, takich jak Bitcoin – prawdopodobnie zostaną jednak wprowadzone na początku przyszłego roku. Akaskow dodał:

Spodziewam się, że przyjęcie projektu ustawy o kryptowalutach nastąpi w marcu … Problem polega na tym, że mamy już wielu ludzi, którzy nabywają kryptowaluty i są oszukiwani, musimy dać ludziom możliwość legalnie z nim pracować, aby chronić jak największe grono inwestorów.

Spadki cen kryptowalut

Ostatnie miesiące przynosiły nam niezmienne wzrosty cen większości kryptowalut. Co za tym idzie kapitalizacja całego rynku rosła, osiągając w szczytowym momencie 654 miliardów dolarów.

Kapitalizacja rynku

Jednakże, jak wielu inwestorów przewidywało tuż przed świętami nastąpiła korekta cen. Kapitalizacja rynku była w pewnym momencie na poziomie 450 miliardów dolarów. Jak można było się spodziewać większość kryptowalut doświadczyła korekty ich cen. Sam Bitcoin odbił się od poziomu 20 000 dolarów i zahaczył o 12 000 dolarów. Wielu odczytało to jako przedświąteczną przecenę i dokupiło więcej kryptowalut aby rozbudować swoje portfolio. W dniu dzisiejszym ponownie możemy obserwować powolne wzrosty. Jak można było zauważyć mocny popyt nie pozwolił spaść cenom na długo.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chciałbym życzyć wam w swoim imieniu oraz w imieniu całej redakcji portalu Bithub, zdrowych, rodzinnych i spokojnych świąt.

Maciej Kmita

Komentarze