Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #50

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Parity proponuje fork Ethereum aby uratować zamrożone miliony

Firma Parity Technologies opublikowała aktualizację swoich starań o odzyskanie środków utraconych w błędzie kodowania, który miał miejsce w zeszłym miesiącu. Przypomnijmy, że w wyniku usunięcia biblioteki w kodzie źródłowym portfela, jeden z użytkowników zamroził tokeny Ethereum o wartości 275 milionów dolarów.

W opublikowanym dzisiaj poście na swoim blogu, brytyjska firma przedstawiła wyniki swoich badań dotyczących tego problemu, sugerując, że aż cztery zmiany protokołu Ethereum są obecnie sprawdzane jako możliwe poprawki, z których wszystkie wymagają zmian w oprogramowaniu. Oznacza to, że Parity nie widzi innej drogi do odzyskania środków jak fork na Ethereum. Warto wspomnieć, że Ethereum już raz przeprowadziło hard fork, w wyniku którego powstało Ethereum Classic.

O ile uznanie decyzji co do hard forka ostatecznie należałoby do społeczności, Parity powiedziało, że jeego preferowana poprawka zostanie wprowadzona poprzez zmiany protokołu do wirtualnej maszyny ethereum (EVM). Według posta na blogu byłoby to „funkcjonalne ulepszenie platformy”, które zarówno przywracałoby utracone fundusze, jak i chroniło przed podobnymi przypadkami w przyszłości:

Nikt nie powinien mieć złudzeń, że odblokowanie tych zamrożonych środków byłoby czymś innym niż operacją ratunkową – i byłoby to możliwe tylko przy pomocy hard forka.

Bułgarski rząd w posiadaniu 200 tys. Bitcoinów

dług publiczny

Bułgarskie władze podały do wiadomości, że są w posiadaniu 213 519 Bitcoinów, co zgodnie z obecnym kursem  stanowi około 3.6 miliarda dolarów. Cena ta robi wrażenie nawet w zapisie słownym. Jeśli dodamy, że owe 200 tys. Bitcoinów stanowi aż 18% długu publicznego Bułgarii jest to wręcz niesamowita wartość dla Bułgarskiego państwa. Jak podają tamtejsze władze, w posiadanie tej sumy weszli w maju tego roku. Zostały one zajęte grupie przestępczej działającej na terenie byłych republik Jugosławii. Przestępcy instalowali wirusy do komputerów swoich ofiar, by następnie dokonywać transakcji i przelewów, które od razu zamieniali na bitcoiny. W momencie przejęcia (maj 2017) wartość ta plasowała się w okolicach 500 mln $, na dzień dzisiejszy  wzrosła do poziomu 3 mld USD. O tym, w jaki sposób przebiegła cała akcja rozbicia cyberprzestępców można przeczytać tutaj.

Posiadanie 200 tys. bitcoinów stanowi około 1% wszystkich Bitcoinów które kiedykolwiek zostaną wprowadzone do obiegu. Niewątpliwie z punktu widzenia państwa sprzedaż kruptowaluty pozwoli uregulować 18% długu publicznego. Wprowadzenie jednak tak dużej ilości bitcoinów na rynek giełdowy spowoduje niewątpliwe załamanie się kursu. Co paradoksalnie również może zaszkodzić Bułgarii. Choć w historii Bitcoina dochodziło już do odsprzedania przez państwo zajętych kryptowalut, to jednak nigdy nie miało to miejsca przy tak wysokim kursie, skutki tego działania są nie przewidywalne.

CEO CBOE Group: wprowadzenie kontraktów futures na Bitcoinie było dobrą decyzją

Dyrektor naczelny CBOE odrzuca sugestie, że nowo powstały rynek kontraktów terminowych na Bitcoinie został przeprowadzony pośpiesznie. Przemawiając do Financial News, Edward Tilly powiedział, że negatywne opinie, takie jak te wypowiedziane przez stowarzyszenie Futures Industry Association w liście otwartym w ubiegłym tygodniu, są „nie na miejscu” i nie odzwierciedlają rzeczywistego procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne. Futures Industrt Association krytykowało CBOE za to, że platforma do kontraktów nie jest dopracowana w stu procentach oraz za to, że podczas pierwszego dnia notowań wstrzymano handel kontraktami dwukrotnie. Tak naprawdę, Futures Industry Association nie ma wpływu na działania grupy CBOE, ponieważ podlega ona innemu organowi nadzorującemu. Jako instytucja zajmująca się obrotem instrumentami pochodnymi opartymi na towarach, CBOE jest nadzorowane przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Edward Tilly skomentował tę sprawę:

Wydaje mi się, że takie listy i puste słowa do naszego regulatora, CFTC, są nieuzasadnione. Ludziom wydaje się, że stworzenie platformy do handlu kontraktami odbyło się w jedną noc. To zajęło nam wiele tygodni i wymagało zaangażowania mnóstwa osób. To po prostu nieodpowiedzialne. Szanuję wszystkie obawy, które ma branża, ale kiedy są one wyrażanoe w sposób, w jaki uczyniła to FIA, nie mogą być traktowane poważnie.

Rekord goni rekord na rynku kryptowalut, który osiąga wartość ponad 500 miliardów dolarów

Miniony tydzień był szalony na rynku kryptowalut, gdzie wiele z nich ustanowiło swoje rekordy cenowe. W momencie pisania tego artykułu, sam Bitcoin ociera się o granicę 18 000 dolarów a sama jego kapitalizacja osiągnęła wartość 300 miliardów dolarów:

Bitcoin cena

Druga najpopularniejsza kryptowaluta – Ethereum, również osiągnęło swój rekord cenowy na poziomie ok. 740 dolarów. Aktualnie cena delikatnie spadła ale nadal utrzymuje się powyżej granicy 700 dolarów:

Ethereum cena

Ten tydzień zdecydowanie należał do Ripple, które poszybowało do góry o ponad 300 %. Aktualnie cena 1 Ripple to 77 centy, gdzie jeszcze tydzień temu kosztował w okolicach 20 centów:

Ripple cena

Również posiadacze Litecoina byli zadowoleni w tym tygodniu z jego ceny. Niecałe 10 dni temu 1 LTC kosztował ok. 95 dolarów, a dzisiaj trzeba za niego zapłacić ponad 300 dolarów:

Litecoin cena

Kolejną kryptowalutą, która osiągnęła nowe szczyty w tym tygodniu był Dash. W czwartek za jednego Dasha trzeba było zapłacić 960 dolarów. Następnie cena delikatnie opadła do okolic 920 dolarów:

Dash cena

Lista kryptowalut, które pobiły swoje rekordy cenowe w tym tygodniu jest niezwykle długa i zajęłaby nam jeszcze wiele miejsca. Cała kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła poziom 500 miliardów i pewnie zmierza po 600 miliardów:

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Rynek pracy blockchain urósł o 200 %

Liczba ofer pracy o tematyce blockchain opublikowanych w USA w tym roku gwałtownie wzrosła, wynika z danych dostarczonych przez Indeed.com. Opublikowane statystyki wskazują, że od zeszłego grudnia liczba ta wzrosła o 207 procent. Jeszcze bardziej liczba miejsc pracy typu blockchain wzrosła o 631 procent od listopada 2015 r. Pokazując, jak gorącym tematem stały się kryptowaluty w tym roku. 15 z 18 najpopularniejszych branżowych ofer pracy wspomniało o „kryptowalutach” w swoim opisie.

Ponadto, gdy postrzegany jest jako procent całkowitej liczby ogłoszeń o pracę, przemysł blockchain ogólnie wzrósł z zaledwie kilku miejsc pracy na milion do około 30 miejsc pracy na milion, wykazując niewielki wzrost w stosunku do ogólnych dostępnych pozycji na stronie. Podczas gdy wielu obserwatorów prawdopodobnie nie potrzebowało liczb, aby wiedzieć, że branża blockchain znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku, kwantyfikacja jest interesująca, szczególnie, że odnosi się do rozbieżności w liczbie przeszukiwanych miejsc pracy w porównaniu do liczby opublikowanych zleceń. Vice prezydent w Indeed.com, Terence Chiu powiedział, że:

Podczas gdy liczba możliwości i wyszukiwań jest wciąż niewielka, dane pokazują, że firmy coraz częściej poszukują ekspertów, którzy skoncentrują się na tej nowej technologii – a osoby poszukujące pracy szybko zareagowały na ten trend.

Na poniższym wykresie możemy zobaczyć jak kształtował się trend publikacji ofer pracy z tematyki blockchain oraz ich wyszukiwań. Jak widać ilość wyszukiwań ofert pracy z branży blockchain wzrasta co miesiąc (dane: www.coindesk.com)

Wzrost rynku blockchain praca

Trump podpisał budżet obronny USA o wartości 700 miliardów dolarów zawierający rozwój blockchain

Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump podpisał 700 miliardów dolarów na wydatki wojskowe, które obejmują badania nad cyberbezpieczeństwem blockchain. Departament Obrony USA został wezwany do zbadania „potencjalnych, ofensywnych i defensywnych zastosowań cybernetycznych technologii blockchain i innych rozproszonych technologii bazodanowych”. Samo badanie jest częścią szerszej Ustawy o Modernizacyjnym Systemie Rządowym (MGT), która koncentruje się na ulepszeniu rządowych systemów informatycznych i systemów cyberbezpieczeństwa.

Badanie blockchain, zgodnie z najnowszą wersją dokumentu (który zostało ostatecznie podpisane dziś przez Trumpa), będzie stanowić:

ocenę wysiłków obcych mocarstw, organizacji ekstremistycznych i sieci przestępczych w celu wykorzystania takich technologii; … [i ] ocenę wykorzystania lub planowanego wykorzystania takich technologii przez rząd federalny i sieci infrastruktury krytycznej.

Wyniki badania, zgodnie z dokumentem, mają zostać dostarczone Kongresowi w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Choć jest on przygotowywany przez Departament Obrony – który zbadał wiele wniosków w przeszłości – ostateczny produkt prawdopodobnie będzie zawierał informacje od innych agencji federalnych i departamentów. I choć stanowi on niewielki element ważnej ustawy o finansowaniu, badanie może skłonić rząd USA do wykorzystania blockchain w innych dziedzinach niż obronność.

Członek rady nadzorczej Facebooka dołącza do Coinbase

Cyfrowy kantor – Coinbase, który oferuje zakup Bitcoina, Litecoina oraz Ethereum min. przy pomocy karty kredytowej, ogłosił, że jeden z członków rady nadzorczej Facebooka dołączy również do rady nadzorczej Coinbase. Jak informuje oświadczenie nowym członkiem zarządu zostanie David Marcus, który jest wiceprezesem ds. Platformy komunikacyjnej na Facebooku. Wniesie on lata doświadczenia w budowaniu mobilnych produktów na ogromną skalę. Warto wspomnieć, że Marcus był również dyrektorem wykonawczym w PayPal, gdzie już od 2012 roku fascynował się kryptowalutami oraz technologią blockchain. Ponadto, stworzył on własną platformę do płatności telefonem – Zong, która została kupiona przez eBat za 250 milionów dolarów w 2011 roku. Brian Armstron – CEO oraz założyciel Coinbase skomentował tę sprawę:

Wiedza Davida o płatnościach i mobilnej przestrzeni pomoże nam w realizacji naszej misji stworzenia prawdziwie otwartego systemu finansowego, który przyniesie możliwości ludziom na całym świecie.

Szefowa FED: Bitcoin jest wysoce spekulacyjnym aktywem

Prezes Rezerwy Federalnej – Janet Yellen, określiła Bitcoina jako „wysoce spekulacyjne aktywo”, które nie podlega przepisom amerykańskiego banku centralnego. Yellen, której kadencja kończy się w lutym, rozmawiała niedawno z reporterami na różne tematy. Wielu dziennikarzy pytało ją o kryptowaluty i blockchain, które przeżywają niesamowity rozwój w ostatnich miesiącach. Yellen stwierdziła, że Bitcoin „odgrywa bardzo małą rolę” w systemie płatności w Stanach Zjednoczonych, wyjaśniając:

To nie jest stabilny środek przechowywania wartościowy i nie jest tez prawnym środkiem płatniczym, jest wysoce spekulatywnym aktywem. Fed tak naprawdę nie odgrywa żadnej roli, żadnej regulacyjnej roli w odniesieniu do Bitcoina, poza zapewnieniem, że nadzoruje instytucje bankowe aby odpowiednio zarządzały wszelkimi interakcjami, jakie mają z uczestnikami tego rynku. Fed odpowiada za nadzorowanie aby uczestnicy rynku kryptowalut nie łamali prawa poprzez pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe.

Deutsche Bank: Możliwości blockchain są ogromne

Technologia blockchain może stanowić znaczącą zmianę w sposobie prowadzenia działalności przez firmy, zgodnie z słowami jednego z dyrektorów ds. Inwestycji w Deutsche Banku (DB). W raporcie opublikowanym przez Christiana Noltinga, globalnego szef DB ds. Zasobów, oraz Marcusa Mullera, globalnego szefa biura CIO, możemy przeczytać jak działania cyfrowe waluty oraz blockchain. Raport przewiduje również w którym kierunku rozwinie się technologia. Bankowcy przewidują, że około 10% globalnego produktu krajowego brutto (PKB) będzie śledzone lub w inny sposób „regulowane” przez blockchain do 2027 roku.:

Oczekujemy, że blockchain zmieni model biznesowy spółek w trwały sposób. Technologia blockchain umożliwia szybszą i tańszą wymianę aktywów i produktów finansowych pomiędzy osobami bez pośrednika, co zmniejsza asymetrię informacji między inwestorami.

Pomimu optymizmu co do rozwoju technologii blockchain i jej wpływu na światową gospodarkę, twórcy raportu są sceptycznie nastawienie do kryptowalut. Cyfrowe tokeny są opisane jako spekulacyjne instrumenty o wysokim stopniu ryzyka. Raport zaznacza jednak, że kryptowaluty mogą być rozwiązaniem dla krajów borykających się z wysoką inflacją. Aczkolwiek, potrzebna są regulacje i organy je nadzorujące.

Alexander Vinnik zarządzający BTC-e zostanie poddany ekstradycji do USA

Grecki sąd wydał pozwolenie na ekstradycje Alexandra Vinnika, który został oskarżony kilka miesięcy temu o pranie brudnych pieniędzy przy pomocy giełdy kryptowalut BTC-e. Vinnik był również ścigany przez organy Federacji Rosyjskiej, również pod zarzutami prania brudnych pieniędzy. Sam oskarżony wolałby ekstradycje do swojej ojczyzny – Rosji, gdzie stawiane są mu mniejsze zarzuty i grozi mu łagodniejszy wyrok niż ten w USA. Vinnik odpierał zarzuty stawiane mu jakoby to on zarządzał giełdą. Stwierdził, że pracował jedynie jako informatyk na giełdzie.

Według agencji Reuters, Grecki Sąd Najwyższy odrzucił wniosek Vinnika o ekstradycję do Rosjii. Jednakże, ostateczne słowo należy teraz do Ministra Sprawiedliwości Grecji. Rosja uprzednio skrytykowała decyzję o zastosowaniu się do wniosku USA o ekstradycję. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosjii powiedziało wówczas, że „zauważyło z żalem”, że sąd zdecydował się nie zwrócić Vinnika do Rosji, która jest jego ojczyzną.

Maciej Kmita

Komentarze