Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #5

594

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Japoński gigant elektroniki wprowadza płatności Bitcoinem

Flaga Japonii

Główny japoński detalista elektroniki użytkowej Yamada Denki nawiązał współpracę z giełdą kryptowalutową, aby dodać usługę płatności najpopularniejszą kryptowalutą w dwóch swoich sklepach. Program pilotażowy rozpoczął się w miniony weekend. Jeden z sklepów, który jest przystosowany do nowej usługi ma siedzibę w Shinjuku, dzielnicy Tokio, która przyciąga dużą liczbę zagranicznych turystów. Drugi sklep sąsiaduje z główną dzielnicą biznesową Tokio. W oświadczeniu, firma skomentowała swoje działania:

Oprócz dywersyfikacji [naszych usług], będziemy wdrażać inicjatywy mające na celu poprawę rozpoznawalności Bitcoina i promocję jego użytkowania.

Wraz z uruchomieniem systemu płatności w Bitcoinie, firma wskazała, że ​​jest to odpowiedź na zróżnicowane potrzeby form płatności klientów zarówno w Japonii, jak i za granicą: „Wierzymy, że możemy zapewnić lepszą obsługę i wygodę„.

Yamada Denki ustalił limit rozliczeniowy transakcji w Bitcoinie na 300 000 jenów japońskich (2 760 USD) na jedną transakcje.

Giełda BTCC przejęta przez fundusz inwestycyjny

Giełda BTCC, która oferuje wymianę Bitcoina oraz Litecoina, została przejęta przez fundusz inwestycyjny z branży blockchain z siedzibą w Hongkongu. Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, aczkolwiek w swoim komunikacie prasowym BTCC stwierdziło, że ruch ten wspomoże ambitne cele giełdy obejmujące ekspansję na zagraniczne rynki. Bobby Lee, współzałożyciel BTCC oraz brat Charlie Lee (twórcy Litecoina), powiedział:

Dzisiejsze przejęcie jest niesamowitym kamieniem milowym dla BTCC … Jestem bardzo podekscytowany możliwościami, które otrzyma BTCC, aby szybciej i agresywniej rozwijać działalności w 2018 roku.

Zgodnie z tym oświadczeniem, firma zamierza obecnie „kierować każdym segmentem ekosystemu walut cyfrowych”, rozszerzając się na rynek międzynarodowy po tym, jak władze chińskie wymusiły zamknięcie wszystkich giełd kryptowalut pod koniec września 2017 r. BTCC oferuje nie tylko giełdę wymiany USD na BTC i LTC, ale także pulę wydobywczą oraz portfel bitcoinowy Mobi.

Brytyjczyk zmuszony przy pomocy broni palnej do oddania swoich Bitcoinów

Pistolet

Brytyjczyk, który prowadzi firmę handlującą kryptowalutami, został zmuszony do przekazania swoich Bitcoinów napastnikom, którzy grozili mu bronią palną. Incydent, który podobno miał miejsce w wiosce Moulsford w hrabstwie South Oxfordshire (Anglia), jest pierwszym skokiem na posiadacza Bitcoinów w kraju. Lokalna policja otrzymała informację o napaści w poniedziałek rano. Rzecznik lokalnej policji wyjaśnił:

Policja w Thames Valley prowadzi dochodzenie w sprawie zaostrzonego włamania, które miało miejsce w poniedziałek w pewnej nieruchomości w Moulsford. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń podczas tego incydentu … Na tym etapie nie dokonano żadnych aresztowań.

Policyjny raport opisuje, jak czterech złodziei wtargnęło do domu poszkodowanego, a następnie związali jego żonę i dzieci. Mężczyźnie przystawiono również pistolet do skroni i zmuszono do przelania Bitcoinów na podany przez napastników adres.

Filipiny uregulują kryptowaluty i ICO

Filipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła w poniedziałek, że opracowuje zasady regulowania transakcji kryptowalutowych w celu ochrony inwestorów i zmniejszenia ryzyka oszustwa. Oczekuje się, że rozporządzenie, które obejmie emisję i rejestrację kryptowalut, zostanie sfinalizowane w tym roku, powiedział Emilio Aquino, komisarz odpowiedzialny za egzekwowanie prawa i ochronę inwestorów.

Chcemy wymyślić własny zestaw przepisów. Musimy być bardzo ostrożni, aby chronić inwestorów w tej nowej przestrzeni ekonomii.

Aquino dodał następnie, że regulacje mają zostać sfinalizowane w tym roku i obejmą emisję i rejestrację kryptowalut (ICO). Oczekuje się, że przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa rynków kryptowalut oraz umiejętności finansowych i kwalifikowalności inwestorów zostaną uwzględnione w rozporządzeniu.

Niestety, było wiele przypadków, w których organizatorzy ICO rozpływali się w powietrzu. Nie chcemy, aby tak się stało ponownie. – stwierdził Aquino

Hong Kong zamierza edukować swoich obywateli na temat kryptowalut i ICO

regulacje

Władze Hongkongu rozpoczęły kampanię informującą opinię publiczną o zagrożeniach związanych z inwestycjami w ICO i kryptowaluty. Kampania rozpoczęła się 29 stycznia i została zainicjowana przez rządowe Biuro Usług Finansowych i Skarbowe (FSTB) oraz Centrum Edukacji Inwestorów (IEC), spółkę zależną Komisji Papierów Wartościowych i Terminowych (SFC).

Kampania ma na celu dotrzeć do obywateli za pośrednictwem szeregu kanałów, w tym miejskiego systemu metra, telewizji i mediów społecznościowych. Jest to najnowsza inicjatywa rządowa, która oferuje społeczeństwu całkowite zrozumienie inwestycji w ICO i kryptowaluty po ostatnim wzroście zainteresowania rynkiem. Joseph Chan, podsekretarz FSTB powiedział:

Poprzez tę serię publicznych inicjatyw edukacyjnych rząd dąży do zapewnienia społeczeństwu prawidłowego i pełnego zrozumienia ICO i” kryptowalut „, aby mogli dokładnie ocenić ryzyko przed podejmowaniem transakcji lub podejmowaniem decyzji inwestycyjnych.

Ponadto IEC udostępniła platformę informacyjną związaną z ICO i kryptowalutami za pośrednictwem swojej strony internetowej, zwanej Chin Family.

Amerykański senator twierdzi, że Bitcoin może zmienić świat

Były gubernator New Hampshire i trzykrotny senator Judd Gregg powiedział, że wierzy, że Bitcoin może zmienić sposób, w jaki świat postrzega waluty. W artykule opublikowanym przez „The Hill” Gregg wyjaśnił, dlaczego sądzi, że ludzie wierzą w Bitcoina oraz jak może on być wykorzystany i co może to oznaczać dla globalnej gospodarki.

Krótko porównując Bitcoina do złota, Gregg zauważył, że ten ostatni ma wartość, ponieważ jest rzadki i powszechnie akceptowany przez banki, podczas gdy pierwszy jest wspierany przede wszystkim przez wiarę posiadaczy. Kluczową różnicą jest to, że Bitcoin nie jest obecnie w posiadaniu banków centralnych. Ponieważ najpopularniejsza kryptowaluta nie jest kontrolowana przez żaden naród, rząd czy bank centralny, może stać się przykładem reformacji systemu finansowego. Gregg dodał jednak:

To byłby jednak zbyt tradycyjny pogląd, że Bitcoin mógłby rzeczywiście zmienić cały świat transakcji handlowych.

Jedynym problem jest to, że ludzie nie mają dostatniego przekonania co do Bitcoina czy innych kryptowalut. Z odpowiednią wiarą, mogą one wprowadzić nową erę i zmienić definicję światowej waluty.

Facebook blokuje reklamy ICO

Gigant mediów społecznościowych Facebook ujawnił nową politykę, która zakazuje reklam obejmujących Bitcoina oraz ICO. Rob Leathern, dyrektor ds. Zarządzania produktami w firmie, napisał w poście 30 stycznia na blogu, że nowe zasady dotyczą „reklam promujących produkty i usługi finansowe, które często są związane z wprowadzającymi w błąd lub oszukańczymi praktykami promocyjnymi, takimi jak opcje binarne, ICO i kryptowaluty.” Leathern napisał dalej:

Chcemy, aby ludzie nadal odkrywali i poznawali nowe produkty i usługi za pomocą reklam na Facebooku bez obawy o oszustwa. Aktualnie ​​wiele firm reklamuje opcje binarne, ICO i kryptowaluty jako świetne inwestycje. Niestety nie działają one w dobrej wierze.

Większość użytkowników witryny Facebook prawdopodobnie napotkała reklamy ofert ICO, w tym obiecujące zyski z inwestycji o wysokiej wartości, a także premie za wczesne uczestnictwo. Takie reklamy, argumentował Leathern, są celem ataków w ramach ewoluującej polityki przeciwko potencjalnie oszukańczym działaniom na stronie.

Korea Południowa nie zdelegalizuje kryptowalut

Korea Południowa nie zamierza zakazać handlu kryptowalutami, według ministra finansów. W odpowiedzi na pytanie prawodawcy dotyczące rządowych planów regulacji branży, Kim Dong-Yeon powiedział: „nie mamy zamiaru zakazać lub stłumić kryptowaluty”. Zamiast podążać za chińskim trendem i podjąć drastyczny kroki w kierunku zamknięcia krajowych giełd, minister stwierdził, że potrzebne są nowe regulacje, które zapewnią bezpieczeństwo:

Regulowanie giełd kryptowalutowych jest bezpośrednim zadaniem rządu.

Komentarze Kima pojawiły się po tym, jak kraj zmienił swoją politykę w celu zwiększenia kontroli handlu kryptowalutami, aby uspokoić to, co uważa się za przegrzany rynek. Wczoraj pojawiły się nowe regulacje uniemożliwiające korzystanie z anonimowych kont wirtualnych do handlu, co oznacza, że ​​osoby muszą używać prawdziwych nazwisk na kontach bankowych i walutowych.

Wśród ruchów rządu mających na celu osłabienie rynku, wypowiedzi niektórych urzędników wskazywały, że kraj może planować całkowite zablokowanie wymiany kryptowalut. Wiadomości te były powiązane z nagłym spadkiem cen wielu kryptowalut. Warto dodać, że Korea Południowa jest jednym z największych na świecie rynków do handlu Bitcoinem i innymi cyfrowymi walutami.

Samsung buduje nowe chipy do kopania Bitcoina

Samsung rozpoczął masową produkcję chipów do wydobywania Bitcoina we współpracy z niezidentyfikowaną chińską firmą wydobywczą. Wiadomości te zostały opublikowane przez południowokoreański newsletter The Bell, powołując się na anonimowych przedstawicieli firmy Samsung:

Samsung miał rozpocząć masową produkcję chipów – zwanych układami scalonymi specyficznymi dla aplikacji (ASIC) – w tym miesiącu, które zostaną rozdystrybuowane przez chińską firmę.

Pogłoski o przedsięwzięciach Samsunga w górnictwie kryptowalut sięgają października 2017, kiedy firma zaprezentowała na amerykańskiej konferencji deweloperskiej koparkę bitcoinową złożoną ze starych smartfonów z systemem Android.

Sprawozdania były nieco sprzeczne i nie jest jasne, czy firma ma wiele partnerów w procesie tworzenia nowego chipu. W grudniu, The Investor – kolejny południowokoreański serwis informacyjny – poinformował, że Samsung nawiązał współpracę z rosyjską firmą wydobywczą Bitcoinów o nazwie Bajkał, aby produkować układy ASIC, których produkcja również miała się rozpocząć w styczniu.

Jeśli informacje zostaną potwierdzone, zaangażowanie firmy w górnictwo będzie stanowić poważną konkurencję dla obecnego lidera branży – chińskiego Bitmaina, który twierdzi, że posiada ponad 70 procent udziału w rynku.

Mocna korekta na całym rynku

Miniony tydzień był jednym z najgorszych w ostatnich miesiącach. Po nieprawdziwych informacjach o delegalizacji kryptowalut w Korei Południowej oraz Indiach, kapitalizacja całego rynku mocno spadła do poziomu 350 miliardów dolarów. Zaledwie miesiąc wcześniej kapitalizacja wynosiła ponad 800 miliardów dolarów.

Kapitalizacja rynku

Wszystkie kryptowaluty z top 100 zaliczyły mocne spadki do nawet 60 %. Aktualnie możemy obserwować delikatne odbicie na rynku. Bitcoin kosztuje 9 000 $, aczkolwiek jego cena sięgnęła nawet ceny 8 000 $ w niektórych momentach.

Ethereum ze swojego ATH na poziomie 1 250 $ spadło do 800 $, aby odbić się i wrócić do okolic 950 $.

Jeszcze większe spadki zaliczyło Ripple, które w swoim ATH kosztowało 3.8 $. Aktualnie za 1 Ripple zapłacimy ok. 90 centów.

W swoim najgorszym od tygodni momencie, Litecoin kosztował 115 $. Aktualnie wirtualne srebro jest wyceniane na 135 $.

Z najpopularniejszych kryptowalut, w ostatnich 7 dniach najwięcej stracił Bitcoina Gold (40 %). Również Tron i Cardano utraciły ponad 35 % swoich wartości. Sam Bitcoin spadł o 20 % w ostatnim tygodniu.

Maciej Kmita

Komentarze