Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #49

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Wenezuela stworzy własną kryptowalutę

giełda bitcoin wenezuela

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro, ogłosił, że jego kraj zamierza stworzyć własną kryptowalutę w obliczu kryzysu gospodarczego, hiperinflacji oraz spadku wartości boliwara wenezuelskiego. Według agencji Reuters, Madura powiedział podczas świątecznego programu telewizyjnego, że kryptowaluta będzie miał odzwierciedlenie w postaci rezerw ropy naftowej. Maduro – który objął urząd w 2013 r. i przewodniczył pogarszającemu się kryzysowi społeczno-gospodarczemu – stwierdził, że kryptowaluta pomoże krajowi przezwyciężyć finansową „blokadę”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej rządu:

Wenezuela stworzy kryptowalutę, aby zwiększyć suwerenność monetarną, ponieważ pomoże to  przezwyciężyć blokadę finansową, a tym samym przejść do nowych form międzynarodowego finansowania gospodarczego i społecznego rozwoju kraju.

Posunięcie to nastąpiło w wyniku spadku wartości boliwara w stosunku do dolara amerykańskiego i po tym, jak rząd wydał nowy banknot o nominale 100 000 boliwarów. Jak donosi New York Times, nagła inflacja boliwara doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen konsumpcyjnych, który pogłębił kryzys. Ogłaszanie jest także godne uwagi, ponieważ niektórzy mieszkańcy Wenezueli zdecydowali się na wydobycie Bitcoina, aby zarabiać pieniądze w czasie kryzysu.

CBOE wprowadzi kontrakty future na Bitcoinie 10 grudnia

Chicago Board Options Exchange (CBOE) ogłosiła, że planowane kontrakty futures na Bitcoinie zostaną wprowadzone 10 grudnia. W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu firma poinformowała, że rozpoczęcie handlu nastąpi o godzinie 17.00 (czasu amerykanskiego), z pierwszym pełnym dniem handlu rozpoczynającym się w ten poniedziałek. Handlując na giełdzie kontraktów terminowych CBOE Futures Exchange (CFE) pod znacznikiem „XBT”, firma dodała w swoim wydaniu, że handel futures będzie wolny do końca grudnia. Ed Tilly, CEO CBOE skomentował tę sprawę:

Biorąc pod uwagę bezprecedensowe zainteresowanie Bitcoinem, musimy udostępnić klientom narzędzia transakcyjne, które pomogą im wyrazić swoje poglądy i zabezpieczyć ich ekspozycję. Zobowiązujemy się do promowania uczciwości i płynności na rynku Bitcoina. Aby to promować, będziemy początkowo oferować darmowe transakcje futures XBT.

Warto również wspomnieć, że najwieksza grupa kapitałowa pod względem zarządzanego kapitału, CME Group również wprowadzi kontrakty future dla Bitcoina 18 grudnia.

Słodkie kotki zapychają sieć Ethereum

Aplikacja oferująca użytkownikom zakup słodkiego, wirtualnego kotka – CryptoKitties okazała się tak świetnym pomysłem, że ilość transakcji na blockchainie Ethereum wzrosła kilkukrotnie w przeciągu kilku dni! Aplikacja działa na blockchainie Ethereum za pomocą, ktorego możemy nabyć kotki róznej generacji, rasy, koloru czy o specjalnych cechach. Użytkownicy wydali co najmniej 3 miliony dolarów na ich hodowlę, kupowanie ulepszeń oraz sprzedaż. Obecnie cena przeciętnego kotka wynosi 100 $. Im starsza generacja kotka (poczynając od generacji 0) tym wyższa jego cena na rynku wtórnym ze względu na unikatowość jego generacji. Kotków o generacji zero jest najmniej, a każda kolejna generacja posiada coraz więcej kotków. Jak już wspomniałem zainteresowanie było tak duże, że ilość transakcji zapchała sieć Ethereum. Zespół CryptoKitties stwierdził w tweecie:

Z powodu przeciążenia sieci, zwiększamy opłatę porodową z 0,001 ETH do 0,002 ETH, co zapewni, że Twoje kociaki narodzą się na czas!

Przy takich aspiracjach jakie posiada Ethereum do bycia światowym komputerem może wydawać się dziwne, że jedna aplikacja do handlu z kociętami może zatkać sieć, ale ze względu na sposób działania blockchain – każda transakcja wymaga wszystkich węzłów sieciowych do jej przetworzenia – istnieją ograniczenia co do liczby obliczeń, które mogą zrobić wszystko za jednym razem. Nie tylko oznacza to, że obłędna ilość handlu kotkami może spowolnić sieć, ale może również zwiększyć koszt używania Ethereum. Kotki są tylko przykładem, który po raz kolejny pokazuje, że większość blockchain ma problemy ze skalowalnością.

Cryptokitties

Muzycy akceptuja Monero jako zapłatę za swoje albumy

Ponad 40 artystów muzycznych min. Slayer, Weezer, G-Eazy, Sia Fallout Boy, dołączyło do projektu ”Coral Reef”, który został stworzoony przez przesiębiorcę Naveena Jaina i głównego dewelopera Monero – Riccardo ”Fluffypony” Spagni. Inicjatywa zakupów online pozwala użytkownikom kupować albumy i towary po obniżonych kosztach, w tym 15% zniżki na artykuły ze sklepu Carey, a także dla Mötorhead, Alice Cooper i innych.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia są Manhead Merchandise i Global Merchandise Services, które świadczą usługi merchandisingu dla wielu artystów muzycznych. Obsługa płatności GloBee, którego Spagni jest założycielem i CEO, zajmuje się stroną krypto-płatniczą inicjatywy. Raper G-Eazy skomentował tę sprawę:

Ponieważ kryptowaluty stają się coraz popularne, ważne jest, aby moi fani mieli wybór, w jaki sposób kupują moje utwory i produkty. Monero to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej prywatnych kryptowalut, to jedna z najlepszych opcji dla moich fanów w tym sezonie świątecznym – i właśnie w samą porę na mój nowy album.

W ostatnim czasie kryptowaluta Monero staje się coraz bardziej popularna co ma przełożenie na jej cenę. Aktualnie Monero kosztuje w okolicach 275 $ a jego kapitalizacja to prawie 4.3 miliarda dolarów.

Platforma OpenBazaar wprowadzi własną kryptowalutę

OpenBazaar to zdecentralizowana platforma dla hanldu e-commerce. Brian Hoffmann – CEO OpenBazaar, zapowiedział stworzenie własnego tokenu dla jego platformy. White paper kryptowaluty zostanie opublikowany w pierwszychm kwartale 2018. Hoffmann przyznaje, że wielu ludzi narzekało na możliwość płatności tylko i wyłącznie Bitcoinem, z powodów zapchanej sieci oraz wysokich opłat transakcyjnych. CEO miał dwa wyjścia, albo dodać nowe kryptowaluty, które nie mają problemów z przepustowością sieci (np. Litecoin) lub stworzyć własny token. Hoffmann wybrał drugą opcję i liczy na większą monetyzację serwisu.

Pomimo wprowadzenia własnego tokenu, OpenBazaar nadal będzie używać Bitcoina jako głównego protokołu. Token wprowadzony przez Hoffmanna będzie używany nie tylko jako środek płatniczy ale również do nagradzania użytkowników, którzy promują platformę w sieci i wystawiają najwięcej przedmiotów na aukcję.

Linie lotnicze All-You-Can-Fly akceptują Bitcoina i Ethereum

Samolot

Prywatne linie lotnicze „all-you-can-fly” pozwolą użytkownikom płacić za swoje miejsca za pomocą kryptowaluty za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Firma obsługuje kilka miast w Kalifornii, Teksasie i Europie. Linie lotnicze pozwalają członkom płacić miesięczną opłatę, aby latać tyle razy, ile chcą – jest to forma biletu miesięcznego na przeloty samolotem, Pasażerowie są również wstępnie sprawdzani za pomocą sprawdzonej platformy do weryfikacji danych, stworzonej przez rząd USA. W rezultacie nie muszą czekać na odprawę.

Akceptacja kryptowalut odbywa się we współpracy z Coinbase, która zajmie się stroną płatności. W oświadczeniach prezes Sudhin Shahani powiedział, że przejście na akceptację Bitcoina i Ethereum stanowi część ich szerszych wysiłków zmierzających do rozszerzenia działalności usług lotniczych:

Cyfrowa waluta była na naszym radarze od samego początku i cieszymy się, że możemy zapewnić naszym członkom kolejny szybki i bezproblemowy sposób na prowadzenie interesów z naszą firmą.

Nokia testuje blockchain w dziedzinie bezpieczeństwa danych

Fiński gigant komunikacji Nokia ogłosił nowy pilot blockchain, którego celem jest opracowanie nowych sposobów przechowywania danych dotyczących opieki zdrowotnej.W komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej Nokia ogłosiła, że rozpoczęła projekt z OP Financial Group. Stu uczestników bierze udział w przetestowaniu sposobu, w jaki mogą przechowywać i udostępniać swoje dane dotyczące zdrowia, jednocześnie ciesząc się pewnym stopniem prywatności wokół tych informacji. Firmy takie jak Nokia decydują się na korzystanie z blockchain ze względu na oferowane przez niego funkcje zabezpieczeń. Oprogramowanie rozwijane podczas projektu, pozwala firmie kontrolować dostęp do gromadzonych danych, zapewniając dostęp do nich tylko zweryfikowanym stronom.

Program wykorzystuje urządzenia łatwe do noszenia w celu śledzenia codziennych kroków i godzin snu, przechowując te dane w łańcuchu bloków. Idea zbierania danych na temat zdrowia jest podobna do tej, którą stosują użytkownicy aplikacji fitness do liczenia kalori. Ci, którzy robią postępy w realizacji swoich celów, otrzymają punkty lojalnościowe w zależności od ich uczestnictwa w pilotażu.

Chociaż wartość połączonych danych dotyczących zdrowia jest powszechnie uznawana, często nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału ze względu na autentyczność, dostępność i kwestie dotyczące prywatności. Zaufanie jest podstawowym warunkiem, aby dane dotyczące zdrowia przynosiły największe korzyści pacjentom, ich rodzinom i naszemu globalnemu społeczeństwu.

Australijski bank planuje wyemitować obligacje na blockchainie

Commonwealth Bank of Australia ujawnił plan emisji obligacji opartych o blockchain, prawdopodobnie już w przyszłym roku. Choć ujawniono jedynie kilka szczegółów, Sophie Gilder, szef działu blockchain w CommBanku, powiedziała, że obligacje zostaną przekazane i opłacone przez system oparty na blockchain we współpracy z nieujawnionym głównym światowym emitentem. W komentarzach wygłoszonych podczas konferencji w Sydney we wtorek, Gilder powiedział, że bank bada przypadki użycia blockchain przez ponad cztery lata i ukończył 25 programów pilotażowych oraz prób mających na celu zajęcie się rzeczywistymi problemami biznesowymi.

CommBank przygląda się technologii blockchain dla akcji, obligacji, pożyczek konsorcjalnych i innych aplikacji, w których uważa, że istnieje wysoki poziom niepewności. Jesteśmy przekonani, że platforma, którą zbudujemy będzie bardziej wydajna dla naszych klientów.

Na początku tego roku, CommBank ogłosił, że opracowuje system oparty na blockchain do sprzedaży obligacji rządowych. Koncepcja została przetestowana przez Queensland Treasury Corporation, która działa jako centralny organ finansujący w Australii.

NiceHash został okradziony na sumę 78 milionów dolarów

Rynek wydobywczy kryptowalut – NiceHash (na który wpływają środki wykopane przez górników, a następnie są one wypłacane na ich prywatne portfel) potwierdził, że włamanie spowodowało stratę ponad 4 700 BTC, o wartości ponad 78 milionów dolarów. W aktualizacji wideo transmitowanej na żywo na Facebooku, CEO i współzałożyciel Marko Kobal przedstawili aktualizację dramatycznego komunikatu, że założona w 2014 roku firma stała się celem włamania i kradzieży. W wiadomościach pojawiały się głośne raporty o opróżnionych portfelach, a także wydłużonym okresie przestoju witryny.

Według Kobala atak rozpoczął się we wczesnych godzinach 6 grudnia po włamaniu się do komputera jednego z pracowników. Kobal powiedział, że jego zespół współpracuje z organami ścigania, aby wyjaśnić jak doszło do kradzieży. CEO zapewnił użytkowników, że robi co w jego mocy aby wyjaśnić zniknięcie środków:

Robimy co w naszej mocy aby wyjaśnić zniknięcie tak ogromej sumy pieniędzy. Pamiętajcie jednak , że to zajmie nam troche czasu.

Jeżeli złodzieje zamienili skradzione środki na tokeny anonimowej kryptowaluty (np. Monero) i przesłali je dalej do sieci, to szansa na ich odzyskanie jest praktycznie zerowa.

Popyt na tanią energię elektryczną w Waszyngtonie gwałtownie rośnie wraz ze wzrostem ceny Bitcoina

Stan Waszyngton w USA donosi o rosnącej liczbie górników Bitcoina z powodu taniej energii hydroelektrycznej. Dzięki ostatnim wzrostom cen kryptowalut, wydobycie Bitcoina stało się bardziej atrakcyjne, jak twierdzi John Stoll, dyrektor zarządzający narzędziami dla klientów w Chelan Public Utility District (PUD).

Jak donosi OPB News, coraz więcej górników kryptowalut żąda obecnie najniższych możliwych stawek za energię elektryczną w niektórych częściach stanu, w tym powiatów Grant County, Chelan County i Washington. Tania energia elektryczna jest wymagana przez górników Bitcoina do zasilania ich energochłonnych wyspecjalizowanych procesorów komputerowych Stoll powiedział komisarzowi PUD na początku tego tygodnia, że jego departament otrzymał ponad 20 „poważnych” wniosków w ciągu ostatnich dwóch tygodni:

Wykorzystujemy naszą wolną moc produkowaną w elektrowaniach, ponieważ widzimy wzrost obciążenia sieci. Główną przyczyną jest wzrost turystyki, rosnąca liczba mieszkańców oraz wzrost liczby górników Bitcoina.

Dealer złota APMEX akceptuje Bitcoiny

Jeden z największych internetowych dealerów złota ogłosił, że zacznie akceptować Bitcoiny. APMEX ogłosił 8 grudnia, że zacznie akceptować krypto-alutę poprzez integrację z procesorem płatności BitPay. Oferuje także niewielką zniżkę na zakupy dokonywane za pomocą Bitcoina, aby zwiększyć zainteresowanie nową funkcją.

Od ponad 15 lat APMEX jest liderem branży, a po drodze dostosował się do rosnących potrzeb naszej bazy klientów. Bitcoin staje się coraz popularniejszy i powszechnie akceptowany jako zapłata. Cieszymy się, że możemy skorzystać z tej kryptowalut do kupowania złota, srebra i innych metali szlachetnych, integrując BitPay z naszą stroną internetową.

Firmy oferujące sprzedaż metali szlachetnych zaczęły coraz częściej decydować się na akceptowanie kryptowalut. Brytyjski Sharps Pixel, który jest największym podmiotem oferującym zakup i sprzedaż złota, akceptuje Bitcoina od września br.

Maciej Kmita

Komentarze