Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #48

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Organ ds. Cyberprzestrzeni Iranu jest gotowy przyjąć Bitcoina ale tylko w uregulowanej formie

Według irańskiej gazety Financial Tribune, Abolhassan Firouzabadi, sekretarz krajowego organu ds. Cyberprzestrzeni (HCC), powiedział: „Cieszymy się z Bitcoina, ale musimy mieć przepisy dotyczące Bitcoina i wszelkich innych walut cyfrowych … przestrzeganie zasad jest koniecznością”. Pomimo braku szczegółowych regulacji dotyczących kryptowalut w Iranie, Bitcoin jest wykorzystywany w tym kraju do płatności, handlu, wydobycia i w różnych innych formach. Sekretarz Firouzabadi ostrzegał również:

Mechanizmy kontroli i nadzoru nad dostawami kryptowalut realizowane są we współpracy z bankiem centralnym i podmiotami powiązanymi, ale ludzie muszą być świadomi swoich zagrożeń i niebezpieczeństw po stronie popytu.

Firouzabadi wskazał również, że HCC i bank centralny Iranu już współpracowały w badaniu walut cyfrowych, w związku z niedawną gwałtownym wzrostem cen i że proces ten będzie kontynuowany. Zaledwie dwa tygodnie temu, zastępca dyrektora nowych technologi w Banku Centralnym Iranu, Naser Hakimi ostrzegł społeczeństwo o „niepewność” otaczającej Bitcoina i inne kryptowaluty, przestrzegając inwestorów, że są narażeni na utratę całego kapitału.

Bank BBVA zakończył z sukcesem program pilotażowy oparty o blockchain w mięzynarodwych transakcjach handowych

Hiszpański gigant bankowy BBVA z sukcesem przeprowadził pilotażowe rozwiązanie blockchain dla transakcji wymiany bez dokumentów papierowych pomiędzy Europą i Ameryką Łacińską. Program pilotażowy zbudowany na platformie Wave, został przeprowadzony w celu zautomatyzowania elektronicznego składania dokumentów dotyczących rzeczywistej transakcji sprzedaży między Meksykiem i Hiszpanią w celu przyspieszenia czasu wymaganego do wysyłania, sprawdzania i autoryzowania transakcji transgranicznych. W czasie próby skrócono czas potrzebny na weryfikację dokumentów z 7-10 dni do 2,5 godziny.

Według Patxi Fernández de Trocóniz, szefa globalnego handlu w BBVA, program pilotażowy oparty o blockchain oznacza „skok naprzód” dla skuteczniejszych międzynarodowych transakcji handlowych.

Czas potrzebny na zarządzanie dokumentacją został zredukowany do procesu, który trwał zaledwie kilka godzin, w którym wszystkie strony – banki, importer i eksporter – były stale świadome statusu dokumentów.

Płatność transakcji została przeprowadzona z wykorzystaniem akredytu na transport 25 ton mrożonego tuńczyka, zakupionego z Meksyku przez firmę w Barcelonie. Wykorzystanie blockchain do handlu zagranicznego pozwala na stworzenie „bezpiecznego i cyfrowego środowiska … jako podstawy globalnego rynku handlu zagranicznego”, mówi szef strategii BBVA Bancomer ds. Bankowości korporacyjnej i zarządzania, Jorge Zebadúa.

Japoński BitFlyer otwiera giełdę dla Bitcoina w USA

usa

Japońska bitcoinowa giełda BitFlyer została oficjalnie uruchomiona w Stanach Zjednoczonych po otrzymaniu zgody od organów regulacyjnych, takich jak Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork (NYDFS). Uruchomienie giełdy zakoczyło istnienie testowej wersji giełdy, na której doszło do wymiany z 2000 początkowymi użytkownikami. Oficjalny start nastąpił również kilka miesięcy po tym, jak BitFlyer po raz pierwszy ujawnił swój zamiar otwarcia swoich drzwi w USA. W tym czasie startup powiedział, że uzyskał pozwolenie na działanie w 34 stanach.

W ramach premiery, BitFlyer ujawnił, że uzyskał licencję BitLicense od organów nadzoru w Nowym Jorku. Sformułowane w 2015 r. ramy BitLicense stanowiły wczesny wysiłek nadzorowania firm pracujących w kryptowalutach w USA. Prezes giełdy, Yuzo Kano skomentował tę sprawę:

BitFlyer jest dumny, że otrzymał licencję BitLicense na prowadzenie działalności w stanie Nowy Jork. Jest to ukłon w stronę zatwierdzenia przez jednego z najbardziej wpływowych państwowych regulatorów usług finansowych na świecie.

Bitcoin Cash może powiększyć swoje bloki transakcyjne

Deweloperzy Bitcoin Cash (fork od klasycznego Bitcoina), rozważają podniesienie rozmiaru bloków kryptowaluty. Informacje takie możemy uzyskać na podstawie nowego roadmapu opublikowanego w minionym tygodniu. Plan rozwoju przewiduje przynajmniej dwa hard forki, w maju oraz listopadzie 2018 roku. Jak wspomniałem wyżej, Bitcoin Cash pojawił się w sierpniu br. po rozłamie łańcucha Bitcoina na 2 części. Nowa kryptowaluta budzi wiele kontrowersji w społeczności ze wzlędu na jej manipulacje cenowe oraz plan zdetronizowania Bitcoina. Bitcoin Cash miał rozwiązać problem skalowalności Bitcoina poprzez zwiększenie bloków do 8 MB. Klasyczny Bitcoin posiada bloki o pojemności 1 MB, czyli w jednym bloku transakcyjnym klasycznego Bitcoina mieści się 8 razy mniej transakcji niż w Bitcoin Cash. Rozwiązanie proponowane przez Bitcoin Cash nie jest przełomem w problemie skalowalności Bitcoina i jest to tylko krótkoterminowe rozwiązanie. W oświadczeniu opublikowanym przez deweloperów Bitcoin Cash możemy przeczytać:

Chcemy, aby był bardziej niezawodny, bardziej skalowalny, o niskich opłatach i gotowy do szybkiego wzrostu, powinien” po prostu działać „, bez komplikacji i kłopotów, powinien być gotowy do globalnego przyjęcia przez głównych użytkowników i stanowić solidne podstawy, na których mogą polegać firmy.

Bitcoin ustanawia kolejne rekordy cenowe

Miniony tydzień przyniósł nam mocne wzrosty na Bitcoine, który ustanowił All Time High powyżej poziomu 11 000 dolarów za sztukę! Od początku 2017 roku, Bitcoin pozwolił zarobić inwestorom ponad 1 000%. Również druga najpopularniejsza kryptowaluta – Etherum, ustanowiła swój rekord cenowy powyżej 500 dolarów za sztukę. Inne kryptowaluty jak Dash, Litecoin, IOTA, Ethereum Classic czy Monero, również osiągały swoje szczyty cenowe w minionym tygodniu. Całkowita kapitalizacja kryptowalut przekracza 330 miliardów dolarów.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Organy podatkowe Wielkiej Brytanii odmawiają przyjmowania podatków w Bitcoinie

Główny organ podatkowy w Zjednoczonym Królestwie – HM Revenue and Customs, nie zaakceptuje kryptowalut jako należności podaktowych w najbliższym czasie. Takie oświadczenie jest odpowiedzią na zapytanie jednego z członków parlamentu – Lorda Jonathana Harrisa, czy Wielka Brytania rozważy akceptowanie kryptowalut. Minister Skarbu – Lord Michael Bates odpowiada:

HM Revenue and Customs nie akceptuje walut cyfrowych jako metody płatności i nie ma na to żadnych planów. Zyski uzyskiwane podczas handlu kryptowalutami są jak na razie opodatkowane na normalnych stawkach podatkowych i uzależnione od wysokości dochodu.

Lord Bates powiedział, że rząd planuje umieścić dostawców portfeli oraz giełdy wymiany kryptowalut w ramach zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy, w oczekiwaniu na zmiany w dyrektywie Unii Europejskiej. Negocjacje dotyczące tych poprawek powinny zakończyć się na początku przyszłego roku.

Będzie to wymagało od takich firm należytej staranności wobec swoich klientów, a ich działania będą nadzorowane przez właściwe władze krajowe w tych obszarach. Aczkolwiek, postawa poszczególnych firm wobec dostawców cyfrowych walut jest decyzją komercyjną dla tych firm, a rząd nie powinien interweniować w tych obszarach.

Oddział Price Water House w Hong Kongu akceptuje Bitcoiny

Jeden z „wielkiej czwórki” firm konsultingowych na świecie – Price Water Hourse (PwC) zaakceptowało pierwszą płatność za usługi w kryptowalutach. Według raportu The Wall Street Journal, biuro firmy w Hongkongu poinformowało, że zaakceptowało płatność w związku z pracą z lokalnymi firmami specjalizującymi się w kryptowalutach i technologii blockchain. Transakcja podobno została wykonana przy użyciu Bitcoina w zamian za usługi doradcze. Przewodniczący PwC Asia-Pacific, Raymund Chao wskazał, że ruch ten pokazuje otwartość PwC na nowe technologie:

Jest to także wskazówka, że Bitcoin i inne stabilne kryptowaluty rozwinęły się w bardziej ogólnie akceptowane formy rozliczeń.

PwC ma długą tradycję w branży kryptowalut, a jej historia sięga początku 2014 roku. Od wczesnych wypowiedzi na temat roli Bitcoina w napędzaniu innowacji w wielu branżach, firma przeniosła się do prowadzenia badań i oferuje własne usługi doradcze w zakresie technologii.

Prawie połowia funduszy zebranych podczas ICO pochodzi z Europy

Startupy w Europie pozyskały więcej kapitału poprzez początkowe oferty monet (ICO) w ciągu ostatnich trzech lat niż jakikolwiek inny region na świecie. Ponad jedna trzecia wszystkich ICO – 40% – ma siedzibę w Unii Europejskiej (UE), wynika z analizy przeprowadzonej przez Venture Capital, firmę Atomico. Te 446 aukcji przyniosło 1.76 miliarda dolarów, prawie połowę (46%) łącznej wartości światowej z tytułu sprzedaży tokenów. Drugim pod względem wielkości regionem w tej działalności była Ameryka Północna, z 244 aukcjami, których wartość wzrosła do 1.076 mld USD.

Raport, zatytułowany „The State of European Tech”, przytoczył dane zebrane przez Token Data, startup, który śledzi ICO, a także własne badanie Atomico dotyczące inwestorów i założycieli startupów. Co więcej, zgodnie z raportem UE może stać się światowym liderem w dziedzinie kryptowalut i rozwoju blockchain w ciągu najbliższych pięciu lat. Rosnąca liczba startupów na kontynencie koncentruje się wyłącznie na rozwoju blockchain, co stanowi znacznie większy udział firm założonych w 2016 roku niż w 2012 roku.

Warto zauważyć, że w raporcie stwierdzono, że około 25% ICO miało jakiś zdecentralizowany zespół, w którym firma rozpoczynająca kampanię miała siedzibę w innym miejscu niż założyciel lub dyrektor naczelny. Ricky Tan of Token Data powiedział, że spodziewa się wzrostu tej liczby w nadchodzących latach:

Widzimy wzór różnorodności geograficznej między zespołami założycielskimi ICO, a także w samych zespołach. Jeśli przyszłość pomysłów biznesowych leży w decentralizacji, kluczowym aspektem będą zdecentralizowane zespoły założycielskie.

Biały Dom monitoruje kryptowaluty

agencje federalne usa

Administracja Trumpa stwierdziła, że ​​śledzi kryptowaluty, takie jak Bitcoin, po ostatnich gwałtownych skokach cenowych. Sekretarz prasowy Białego Domu, Sarah Sanders, powiedziała podczas czwartkowej sesji prasowej, że Bitcoin i inne kryptowaluty to „coś, co jest monitorowane przez nasz zespół”.

W odpowiedzi na pytanie reportera o to, czy rząd USA planuje regulacje kryptowalutowe, Sanders wspomniał, że nie ma obecnie określonego stanowiska na ten temat. Dodała, że ​​temat został poruszony na spotkaniu w tym tygodniu przez Toma Bosserta, członka zespołu ds. Bezpieczeństwa wewnętrznego:

Wiem, że to jest coś, na co administracja prezydenta Trumpa patrzy, a my będziemy was informować, kiedy będziemy mieli coś więcej.

Komentarze przedstawione w marcu przez Marka Kalabrię, głównego ekonomistę wiceprezydenta Mike’a Pence’a, wskazywały wówczas, że w Białym Domu Trumpa jest entuzjazm wobec blockchainu, sugerując, że postęp w kierunku adopcji można zobaczyć w nadchodzących latach.

W USA można płacić za czynsz przy pomocy Bitcoina, Litecoina oraz Ethereum

Aplikacja ManageGo, która pozwala na opłacanie swojego czynszu przy pomocy kilku kliknięć, wprowadza możliwość uiszczania należności w kryptowalutach. Za pomocą interfejsu programowania aplikacji (API) Coinbase, aplikacja zamieni każdą cyfrową walutę wysłaną jako płatność na dolary amerykańskie, które następnie zostaną przesłane do właścicieli, którzy korzystają z platformy w celu zarządzania relacjami z lokatorami.

Wicedyrektor strategii biznesowej ManageGo, Chaim Lowenstein powiedział, że firma nie zamierza inwestować ani przechowywać kryptowalut, ale zamiast tego natychmiast zamieni je w pieniądz fiduracyjny:

Od początku wiedzieliśmy, że możemy zrobić to i przyjąć ryzyko podczas jego (Bitcoina) wymiany… To tak  jakby ktoś płacił nam w znaczkach pocztowych a my moglibyśmy zamienić je na pieniądze w ciągu paru chwil.

Firma z siedzibą w Nowym Jorku nie jest właścicielem ani nie zarządza żadnymi nieruchomościami wprost, ale zamiast tego uruchamia platformę płatności i obsługi dla właścicieli i najemców. Lowenstein uważa, że ​​integracja kryptowalut pomoże zyskać jego firmie na znaczeniu i rozgłosie.

Maciej Kmita

Komentarze