Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #46

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bitcoin ustanawia kolejny rekord cenowy!

Miniony tydzień przyniósł nam kolejne znaczne wzrosty na Bitcoinie po tym jak zaliczył on sporą korektę. Najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła nowy szczyt swojej wyceny, kiedy to wczoraj w okolicach godziny 1 w nocy na giełdzie Bitfinex dokonano transakcji po cenie 8050 $ za jednego Bitcoina!

Co nowego - Bitcoin bije kolejne rekordy

Źródło: www.bitfinex.com

Jeszcze kilka tygodni temu, cena 10 000 $ za jednego Bitcoina wydawała się mało prawdopodobna. Dzisiaj ta granica jest coraz bliżej i staje się coraz bardziej realna. Poprzez gwałtowne wzrosty na Bitcoinie, zyskuje również cały rynek kryptowalut, którego kapitalizacja wynosi 230 miliardów dolarów! Kapitalizacja Bitcoina przekracza ponad połowę wyceny całego rynku.

Co nowego - Kapitalizacja rynku kryptowalut

Źródło: www.coinmarketcap.com

CEO Morgan Stanley: Bitcoin jest z natury spekulacyjny

Prezes zarządu oraz dyrektor Morgan Stanley – James Gorman, powiedział, że Bitcoin „uderza powyżej jego kategorii wagowej”. James twierdzi, że kryptowaluty nie zasługują na uwagę:

Coś, co rośnie o 700 procent w skali roku – z definicji jest spekulatywne, więc każdy, kto myśli, że kupuje coś, co jest stabilną inwestycją, myli się.

Szef firmy finansowej mówił także o niejasnościach związanych z Bitcoinem, a także o tym, czy kryptowaluta jest potrzebna jako nowa forma wartości przechowywanej, czy nie. „Nie jestem tego taki pewien” – powiedział Gorman. Jednak utrzymując swoje wcześniejsze stanowisko w Bitcoinie, w którym powiedział, że jest „czymś więcej niż tylko chwilową modą”, Gorman uważa, że ​​rosnąca akceptacja i użyteczność oznacza, że ​​kryptowaluta „nie zniknie z dnia na dzień”. Komentarze są zgodne z innymi niedawnymi wypowiedziami innych ważnych osób w dziale finansowym, w tym z dyrektorem generalnym Goldman Sachs Lloydem Blankfeinem, który powiedział, że nie jest „wygodny” z Bitcoin, a także z dyrektorem generalnym JPMorgan Chase, Jaminem Dimonem, który ogłosił wszem i wobec, że Bitcoin jest „oszustwem”.

Zespół Parity ujawnia szczegóły zamrożenia 160 milionów dolarów w ich portfelach

Zespół odpowiedzialny za klienta oprogramowania Parity Ethereum opublikował nowe szczegóły na temat tego, jak krytyczna usterka w kodzie spowodowała zamrożenie tokenów Ethereum o wartości 160 milionów USD. Na obecną chwilę nie ma natychmiastowego rozwiązania w kwestii odnowienia dostępu do tych funduszy – sytuacja uznana przez Parity spowodowała „niepokój” w społeczności. Zgodnie z komunikatem, nie ma „limitu czasu” na uwolnienie zamrożonych ETH.  Warto przypomnieć, że ponad 500 portfeli ucierpiało na skutek usterki i nie może wypłacić swoich tokenów.

Przypadkowe usunięcie biblioteki kodu, która obsługuje portfele multi-signature firmy Parity (portfele, które wymagają podpisu wielu kluczy prywatnych aby wykonać transakcję ), spowodowane było niedopatrzeniem w kodzie źródłowym portfela – można przeczytać na blogu. Chociaż problem został zidentyfikowany na Githubie w sierpniu tego roku, został on błędnie zinterpretowany przez zespół Parity, który nie podjął żadnych działań w celu dalszego zabezpieczenia portfeli.

Parity ogłosiło, że będzie działało na protokołach ulepszania Ethereum, które mogą oferować sposób na przywrócenie dostępu do tokenów. Po zhakowaniu pojawiają się dyskusje, czy uaktualnienie kodu w celu rozwiązania problemu stanowiłoby „bailout” podobny do kontrowersji DAO z zeszłego roku. Jeśli chodzi o potencjalne uwolnienie zamkniętych milionów Parity twierdzi, że zamierza „podążać za wolą społeczności” we wdrażaniu poprawek kodu:

Parity Technologies zajmie się pracami nad tymi propozycjami i będzie konstruktywnie współpracować z zespołem Ethereum Foundation i społecznością w celu dalszego rozwoju kolejnych warstw protokołów.

Wydarzenia zeszłego tygodnia miały wpływ na aż 584 portfele, według strony trackera firmy Parity. Niektóre z nich należały do ​​znanych startupów, w tym Polkadot, założyciela Parity Gavina Wooda, który w wyniku usunięcia biblioteki posiada 98 milionów dolarów zamrożonych w Ethereum.

Rosyjski Bank Centralny: ICO mają ogromny potencjał

Wysoko postawiony urzędnik w Rosyjskim Banku Centralnym powiedział, że ICO (Initial Coin Offering) mają ogromny potencjał i są w stanie zwiększyć możliwość finansowania dla startupów. Według państwowego serwisu informacyjnego TASS, pierwszy wiceprezes Banku Rosji – Siergiej Shvetsov oświadczył, że bank centralny „wesprze rozwój” modelu finansowania blockchain. Jest to znaczący krok, biorąc pod uwagę, że Bank Rosji – który nie pełni funkcji regulatora finansowego w kraju – opublikował we wrześniu raport ostrzegający przed kryptowalutami i ICO. Shvetsov powiedział w wywiadzie:

Nasz kraj ma ogromny potencjał innowacji, nasi studenci, młodzi ludzie i przedsiębiorcy mają przewagę nad dowolnym krajem na świecie z punktu widzenia pomysłów, a przy braku klasycznych instytucji wsparcia startupów, rozwój ICO ma ogromny potencjał finansowania tych pomysłów.

Wypowiedź Shvetsova pojawiła się kilka tygodni po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał kilka oficjalnych ustaw związanych z kryptowalutami, w tym jedną, która nakazała stworzenie nowych zasad dla ICO. To, czy prace te będą się wiązać z kolejnymi krokami regulacyjnymi ze strony Rosyjskiego Banku Centralnego, jest w tej chwili niewiadome.

Singapurski Bank Centralny reguluje ICO

Bank centralny w Singapurze opublikował nowe wytyczne dotyczące ICO oraz sposobu ich postrzegania jako papierów wartościowych. Zgodnie z oświadczeniem wydanym 14 listopada przez Monetary Authority of Singapore (MAS), tokeny sprzedane za pośrednictwem modelu finansowania blockchain mogą być uznane za papiery wartościowe w pewnych okolicznościach, powołując się na Singapurską Ustawę o papierach wartościowych i kontraktach terminowych (SFA) oraz Ustawę o doradcach finansowych:

Oferty lub emisje tokenów cyfrowych mogą być regulowane przez MAS, jeśli tokeny cyfrowe są produktami rynków kapitałowych w ramach SFA Produkty rynków kapitałowych obejmują wszelkie papiery wartościowe, kontrakty futures oraz kontrakty lub porozumienia dla celów lewarowanego handlu walutami.

Wytyczne wspierają również wcześniejsze stanowiska MAS. W sierpniu urzędnicy oświadczyli, że pewna sprzedaż symboliczna podlegałaby przepisom dotyczącym papierów wartościowych, ponieważ sprzedawane dane kryptograficzne stanowiłyby rodzaj papierów dłużnych lub udziałów w programach ICO. Ponadto MAS wskazał w swoich nowych wytycznych, że inne przepisy Singapuru mogą mieć zastosowanie do sprzedaży tokenów, w tym także tych, które ostatecznie nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji.

Żetony cyfrowe, które wykonują funkcje, które mogą nie należeć do zakresu regulacji MAS, mogą jednak podlegać innym przepisom prawnym w zakresie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu…

W szczególności w dziedzinie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu MAS poinformował, że przystąpi do opracowania nowych ram świadczenia usług płatniczych, które obejmowałyby firmy zajmujące się „handlem wirtualnymi walutami lub ich wymianą w odniesieniu do fiducjarnej waluty lub innych walut wirtualnych”:

Pośrednicy będą musieli wdrożyć zasady, procedury i mechanizmy kontrolne w celu eliminacji takich ryzyk, w tym wymogi dotyczące zachowania należytej staranności wobec klienta, monitorowania transakcji, przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa, zgłaszania podejrzanych transakcji i przechowywania odpowiednich zapisów.

Brytyjski fundusz hedgingowy rozważa wprowadzenie kontraktów future na Bitcoinie

Dyrektor generalny Man Group, głównego funduszu hedgingowego z siedzibą w Wielkiej Brytanii, podobno przygląda się wejściu do świata kryptowalut w świetle oczekiwanego wprowadzenia na rynek instrumentów pochodnych przez CME Group. Według Reutersa, Luke Ellis, dyrektor generalny, wskazał, że jeśli CME zacznie planować podpisanie kontraktu futures (kontrakty zawierane na zasadzie umowy co do transakcji kupna lub sprzedaży Bitcoina w przyszłości, po jego wcześniej ustalonej cenie) na Bitcoina – być może już w przyszłym miesiącu – fundusz hedgingowy, który twierdzi, że ma ponad 100 miliardów dolarów w zarządzanych aktywach może uczynić kryptowalutę jako część swojego inwestycyjnego świata. Dyrektor wykonawczy został zacytowany, mówiąc:

To nie jest część naszego wszechświata inwestycyjnego dzisiaj – to może jednak się zmienić. Jeśli istnieje przyszłość kontraktów future wprowadzonych przez CME na Bitcoinie, to my możemy uczynić podobny krok.

Jego uwagi pojawiły się zaraz po tym, jak CME Group, zapowiedziało, że kontrakty future na Bitcoinie zostaną wprowadzone na rynek pod koniec 2017 roku. W momencie ogłoszenia produktu, firma wciąż czekała na zatwierdzenie ze strony regulatorów. Dyrektor generalny Grupy CME, Terry Duffy, powiedział, że kontrakty futures mogą wystartować już w połowie grudnia.

Mastercard ubiega się o patent na natychmiastowe płatności na blockchainie

Nowe zgłoszenia patentowe Mastercard pokazują, jak gigant kart kredytowych patrzy na blockchain jako możliwy sposób na usprawnienie czasu terminów płatności. W zgłoszeniu patentowym wydanym w zeszłym tygodniu przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA, firma opisuje bazującą na blockchain bazę danych, która umożliwia natychmiastowe przetwarzanie płatności, gwarantując, że akceptanci nie muszą czekać kilka dni przed otrzymaniem środków za swoje produkty. Ponadto, zgłoszenia wskazują, że technologia pomogłaby firmie prowadzić bieżące rejestry tych transakcji, sprawdzając, czy sprzedawca rzeczywiście zapłacił po danej sprzedaży. Przechowywane dane obejmują kwotę transakcji, gwarancję zapłaty, potwierdzenie płatności i profile kont dla zaangażowanych stron. Te profile kont będą również przechowywać informacje o saldach poszczególnych użytkowników, zgodnie z aplikacją:

Istnieje zapotrzebowanie na rozwiązanie techniczne, w którym transakcja płatnicza może być zagwarantowana w sposób łatwo sprawdzalny przez nabywającą instytucję finansową i / lub akceptanta, a także w przypadku, gdy gwarancja może być stosowana w połączeniu z wieloma rodzajami instrumentów płatniczych. jako wiele typów transakcji, w tym transakcji e-commerce.

Mastercard wielokrotnie rozważał platformę blockchain jako środek do ułatwienia płatności. W ubiegłym miesiącu firma ogłosiła, że ​​otwiera dostęp do narzędzi blockchain, które rozwijał w celu ułatwienia transakcji między firmami.

Visa rozpoczyna pierwszą fazę płatności B2B na blockchainie

płacenie kryptowalutami

Globalny gigant kart kredytowych – Visa wdrożyła pierwszą, pilotażową fazę swojej usługi płatności B2B opartej na blockchainie, B2B Connect. Po raz pierwszy ogłoszona w ubiegłym roku, Visa planuje skorzystać z platformy, aby ułatwić płatności transgraniczne, ułatwiając bezpośrednie płatności między instytucjami, eliminując pośredników, na których obecnie opiera się branża. Platforma – opracowana przy pomocy łańcucha startowego blockchain – ma również na celu zapewnienie bezpiecznych, a jednocześnie przejrzystych płatności między przedsiębiorstwami. Wraz z Visa nad projektem pracują amerykański Bank Handlowy, South Shinhan Bank, Union Bank of Philippines i United Overseas Bank z siedzibą w Singapurze.

Head of solutions w Visie, Kevin Phalen, powiedział CoinDekowi, że banki testują na platformie transakcje live-to-bank. Po tej pierwszej fazie projektu, faza druga obejmie przeniesienie projektu do komercyjnej premiery, która ma nastąpić w połowie 2018 roku:

Ogłoszenie z tego tygodnia jest tylko pierwszym krokiem w kierunku komercyjnej premiery Visa B2B Connect, zaczynamy przetwarzać transakcje testowe pomiędzy bankami a wybranymi klientami. Wkrótce pojawią się kolejne banki, w tym firmy.

Gigant IT SAP dodaje 27 członków do programu innowacyjności blockchain

Firma SAP, znacząca niemiecka firma zajmująca się oprogramowaniem, ogłosiła dodanie 27 nowych członków do wspólnego programu blockchain. Ogłoszono dzisiaj podczas wydarzenia SAP TechEd w Barcelonie, , że ​​najnowsi członkowie inicjatywy obejmują wiele branż, w tym telekomunikację, handel detaliczny, farmaceutyki, logistykę, usługi publiczne. Opisana przez SAP jako „inicjatywa ko-innowacyjna blockchain” grupa została stworzona, aby zachęcać do współpracy przy opracowywaniu rozproszonych procesów biznesowych z wykorzystaniem sieci peer-to-peer. SAP powiedział, że grupa pracuje nad integracją blockchain w Internet of Things, łańcuchach dostaw i produkcji za pomocą platformy SAP Cloud Blockchain. Według Joe Peraino – amerykańskiego producenta Benjamina Moore’a i Co – jednego z nowych członków grupy wraz z Deutsche Telekom – jego firma chce zbadać potencjał blockchain w usprawnianiu operacji w całym łańcuchu dostaw:

Nasza firma szczególnie chce odkrywać możliwości związane z zarządzaniem transportem i upraszczać złożoność obecnych systemów opartych na papierach.

SAP ogłosił, że dołączy do hiszpańskiego konsorcjum Alastria (dawniej Red Red Lyra), a także Blockchain w Trucking Alliance (BiTA) w celu podniesienia popularności technologii blockchain wśród swoich klientów. Firma twierdzi, że uczestnictwo w Alastria „wzmocni” ekosystem blockchain w całej Europie.

Chiński dostawca energii dementuje plotki na temat delegalizacji kopania Bitcoina

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne w Chinach dementuje plotki, że wydobycie Bitcoina zostało uznane przez rząd za nielegalne. Pogłoski rozeszły się w ciągu minionego tygodnia – w oparciu o rozpowszechniony dokument – wskazując, że państwowa sieć gridowa zmierza do wprowadzenia zakazu wydobywania Bitcoinów na poziomie gimny w prowincji Syczuan. W przetłumaczonej wersji dokumentu stwierdzono, że „wydobywanie Bitcoinów jest nielegalną działalnością”, dodając, że „każdy podłączony do sieci Główny Generator, który zajmuje się zasilaniem koparek dla Bitcoinów, jest również uważany za nielegalną praktykę, która będzie zabroniona”. Dokument zawiera oficjalną pieczęć oddziału gminy State Ba w Danie Ba, z siedzibą w Syczuanie.

Szybko pojawiły się pytania czy to kolejny krok Chin w stronę delegalizacji kryptowalut po tym jak miesiąc wcześniej rząd Państwa Środka zabronił ICO i zamknął giełdy krypto walutowe. Według chińskiej publikacji biznesowej Caixin, lokalni dyrektorzy z oddziału gminnego potwierdzili autentyczność raportu, ale wyjaśnili, że jest to tylko wewnętrzna notatka, a niektóre zwroty zostały sformułowane niepoprawnie. Ważne jest również, aby pamiętać, że dokument pochodzi z oddziału gminnego zamiast na poziomie stanowego, zmniejszając tym samym jego wagę.

 

Maciek Kmita

Komentarze