Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #44

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Kapitalizacja rynku kryptowalut osiąga 200 miliardów dolarów!

Szał zakupowy na Bitcoina nie słabnie, kiedy to najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła 7 500 $. Wolumen 24-godzinny wyniósł prawie 10 miliardów dolarów. Dane z coinmarketcap.com potwierdzają, że w przeciągu ostatnich 24 h wymieniono Bitcoiny o wartości 9.2 miliarda dolarów. Kapitalizacja całego rynku wynosi 200 mld USD, a Bitcoina 125 mld USD.  Wiadomości o rynkowej kapitalizacji silniej wpłynęły na zwolenników waluty cyfrowej, a ewangelista Trace Meyer opisał to jako jedyny w swoim rodzaju transfer bogactwa. Powiedział publiczności podczas wykładu w LaGuardia Community College w Nowym Jorku w tym tygodniu:

Ten wir, który zasysa tyle ze stolicy świata … to będzie transfer bogactwa, jakiego ludzkość nigdy nie widziała i prawdopodobnie już nigdy nie zobaczy przez długi, długi czas.

Wietnam delegalizuje płatności Bitcoinem

Wietnam flaga

Wietnamski bank centralny zabrania używania Bitcoina i innych kryptowalut w płatnościach. Zgodnie z oświadczeniem z 30 października, Bank Wietnamu stwierdził, że kryptowaluty nie są „legalnymi środkami płatniczymi” w kraju, a „wydawanie, dostawa, użycie Bitcoina i innej podobnej wirtualnej waluty jako środka płatniczego jest zabronione.” Od następnego roku nielegalne użycie kryptowalut w płatnościach będzie podlegać karom od 150 milionów (ok. 24 000 PLN) do 200 milionów (ok. 32 000 PLN) w walucie Wietnamu. Bank centralny stwierdził:

Od 1 stycznia 2018 r. Akt wydawania, dostarczania i wykorzystywania nielegalnych środków płatniczych (w tym Bitcoina i innych podobnych wirtualnych waluty) może podlegać ściganiu.

Działania te są częścią nowych ram prawnych dla kryptowalut zainicjowanych przez premiera Wietnamu Nguyen Xuan Phuc. Proces ten został już zakończony, a projekty przedłożone rządowi – wskazuje Bank Narodowy. Lokalne media sugerują, że zakaz może mieć już wpływ na tamtejsze instytucje. Źródło wiadomości VietnamPlus poinformowało, że Uniwersytet FTP w Hanoi, który niedawno ogłosił, że umożliwi studentom opłacenie czesnego w Bitcoinach, może teraz zostać zmuszony do cofnięcia tej decyzji. Przedstawiciele Banku Państwowego poinformowali, że jeśli uczelnia nadal traktuje Bitcoina jako „legalny środek płatniczy”, to „popełniła akt naruszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i może podporządkować uczelnie odpowiednią sankcję.”

Fałszywa aplikacja dla giełdy Poloniex w Google Play

Aplikacja

Użytkownicy odkryli kolejny wirus Bitcoin – CryptoShuffler powrócił, kradnąc ponad 140 000 $. Według rosyjskiego źródła RBC, antywirusy Kaspersky i ESET odkryły dwie aplikacje, które oficjalnie nie infekują użytkowników w Google Play. Aplikacje mają pochodzić z giełdy kryptowalutowej Poloniex, mimo że Poloniex nie ma aplikacji. Po pobraniu użytkownicy wprowadzają dane logowania i odkrywają, że środki zostały skradzione z ich kont na giełdzie Poloniex. Jak dotąd aplikację pobrano około 5 000 razy. Najnowsze zagrożenie jest jednym z wielu złośliwych programów, które obecnie atakują użytkowników Internetu, wykorzystując Bitcoina  jako broń.

Oprócz CryptoShuffler, który wykorzystuje narzędzia kopiowania i wklejania w celu zastąpienia docelowych adresów Bitcoin, firmy w ubiegłym tygodniu nadal były nękane przez nowe złośliwe oprogramowanie Bitcoin. Jednym ze kroków zabezpieczających dostęp do konta jak i środków na giełdach jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe przy pomocy telefonu bądź specjalnej aplikacji.

CEO Goldman Sachs jest otwarty na Bitcoina

Prezes Goldman Sachs Lloyd Blankfein mówi, że nie czuje się dobrze z bitcoinem, ale jest otwarty na kryptowalutę. W wywiadzie udzielonym portalowi Bloomberg na Forum Innowacyjności w zakresie Zrównoważonego Finansowania Goldman Sachs w Nowym Jorku, CEO powiedział, że ma „poziom dyskomfortu” w stosunku do Bitcoina, tak jak w stosunku do wszystkiego, co jest nowe. Jego komentarze były odpowiedzią na pytania o jego uczucia wobec kontraktów futures na Bitcoin, jakie ostatnio zaproponowała CME Group. Powołując się na nowe technologie, takie jak telefony komórkowe, Blankfein kontynuował:

Może w nowym świecie coś jest poparte konsensusem … Gdybyśmy poszli w przyszłość i Bitcoin zakończył by się sukcesem, byłbym w stanie wyjaśnić, że jest naturalna ewolucja pieniędzy.

Komentarze szefa banku pojawiają się po zeszłomiesięcznych spostrzeżeniach na jego koncie na Twitterze, w którym Blankfein „nadal myśli o bitcoinie” i ani go „nie popiera ani nie odrzuca”. Komentarz ten był w opozycji do jego odpowiednika z JPMorgan Chase, CEO Jamie Dimona, który stwierdził, że Bitcoin jest „oszustwem”. W podsumowaniu Blankfein powiedział, że nie ma żadnych inwestycji w krypto-walucie.

Minister Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii przyznaje, że blockchain może pomóc w weryfikacji popełnionych przestępstw

Alistair Davidson, kierownik techniczny w ministerstwie, opublikował w czwartek post na blogu, w którym przedstawił ważny przypadek użycia blockchaina związany z egzekwowaniem prawa: wykorzystanie technologii do tworzenia zapisów materiałów filmowych z kamery noszonej przez urzędnika. Chociaż post na blogu Davidsona jest w dużej mierze hipotetyczny, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki blockchain może znaleźć zastosowanie w podmiotach sektora publicznego, takich jak Ministerstwo Sprawiedliwości. Zauważył, że takie wykorzystanie byłoby szczególnie użyteczne w sądzie, szczególnie jeśli prokuratura chciałaby użyć zapisu cyfrowego, aby udowodnić autentyczność wideo, zgodnie ze stanowiskiem. Davidson dodał:

Ta własność dystrybucji zaufania może być prawdziwie transformacyjna w sytuacjach, w których publiczne zaufanie rządu nie może być brane za pewnik.

Rejestr nie będzie faktycznie przechowywać wideo. Zawierałaby raczej skrót danych i metadanych wideo, a także wykaz jego lokalizacji w rządowym obszarze pamięci. Jeśli filmy zostaną przesłane do publicznie dostępnej pamięci masowej w chmurze, „blockchain będzie czytelny dla każdego, wszędzie, ale tylko zapisywalny przez policję”, pisze Davidson. W przeglądzie technicznym opublikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości rząd wyjaśnia, że ​​chociaż blockchain jest niezmienny, może jedynie zweryfikować aktywa przechowywane po ich umieszczeniu na łańcuchu. Pliki mogą być nadal modyfikowane przed umieszczeniem ich na łańcuchu blockchain.

Ethereum publikuje przeglądarkę do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji

Pomimo kwitnącego rynku opartego na jego technologii, Ethereum nie odbiega od wyznaczonego celu stania się „światowym komputerem”. Programiści wciąż stawiają pierwszeństwo tworzeniu tak zwanych aplikacji rozproszonych (dapps), dlatego nowa wersja Mist, pierwotna przeglądarka zaprojektowana dla aplikacji Ethereum, zadebiutowała dziś w Devcon. Moon lub Light-light jest przeglądarką opartą na przeglądarce oprogramowania przeznaczonego do wykonywania podobnych zadań do wersji desktopowej, jednak w sposób, który nie wymaga pobierania. Podobnie jak Mist, Moon jest nie tylko przeglądarką, ale zapewnia interfejs do rozwoju aplikacji. Użytkownicy mogą odwiedzać aplikacje, bezpiecznie przeglądać lub edytować kod, a zmiany są aktualizowane w czasie rzeczywistym na stronie internetowej. Ten kod rozwojowy jest hashowany, a następnie można go udostępnić i każdy może go podłączyć do własnej przeglądarki Moon. W przeciwieństwie do Mist, który działa na Javascript, Moon działa w swoim własnym języku, który działa jako kompilator JavaScript, jeden z jego programistów mówi, że umożliwia dostęp do Ethereum dapps i testowanie go bez powodowania ryzyka dla oryginalnego kodu.

W rozmowie z CoinDeskiem, twórca Ethereum Alex Van De Sande wyjaśnił, że koncepcja tej funkcji miała pomóc innym programistom „nauczyć się kochać hard forki”. Forki lub aktualizacje oprogramowania mają prawdopodobnie złą nazwę w blockchain, ponieważ mogą być skomplikowane do bezpiecznego wykonywania. Van De Sande podkreślił, że w projektowaniu oprogramowania typu open source forki są integralną częścią ogólnego stanu zdrowia aplikacji i powinny być celebrowane jako część tej różnorodności.

Vitalik Buterin przedstawił wizję Ethereum

Na sztandarowej konferencji Ethereum – Devcon, twórca projektu Vitalik Buterin ujawnił, że spokojnie pracuje nad nowym długoterminowym planem na przyszłość sieci blockchain. To, co nazwał „skromnym wnioskiem”, może być lepiej opisane jako trzy-do-czteroletnia mapa rozwoju technologicznego Ethereum. W centrum tej wizji znajduje się długotrwała zmiana techniczna Ethereum zwana „sharding”, a jednocześnie oczekuje się, że zostanie włączona do planów protokołu, dziś Buterin zaproponował, co może być najbardziej zespalającą strategią. W związku z tym mapa rozwoju wskazuje na problemy, które jeszcze nie zostaną rozwiązane na platformie, i kładzie nacisk na skalowalność projektantów. Ponieważ węzły Eteru muszą przechowywać wszystko, co kiedykolwiek miało miejsce w sieci, Buterin podkreślił, że istnieje potrzeba rozwiązań, które zmniejszają kosztowne koszty składowania, które mogłyby eskalować wykładniczo wraz ze wzrostem systemu. Jest to temat, który od dawna był dla twórcy bardzo dobrym pomysłem, ponieważ Buterin niedawno wydał nowe badania mające na celu złagodzenie tego problemu. Mimo to, rozmowa była dowodem na jego nacisk na znalezienie rozwiązań i jego wysiłków na rzecz ocyfrowania deweloperów Eteru szerzej.

Skalowalność jest prawdopodobnie problemem numer jeden […] Istnieje cmentarz systemów, który twierdzi, że rozwiązuje problem skalowalności, ale to nie działą. Jest to bardzo znaczące i trudne wyzwanie – to tylko znane fakty… Inne wszechświaty, w których wszystkie te rzeczy, nad którymi pracowaliśmy przez te kilka ostatnich lat, mogą być znacznie szybciej… Zasadniczo jesteśmy zaledwie o kilka cali od dowodu koncepcji w python.

Nowa Zelandia: Bitcoin to papier wartościowy

Regulator Finansowy Nowej Zelandii opublikował nowe wytyczne dotyczące ICO i kryptowalut. W oświadczeniu opublikowanym w zeszłym tygodniu przez Urząd ds. Rynków Finansowych Nowej Zelandii (FMA) przedstawił sposoby, w jakich prawo do sprzedaży tokenów będzie objęte prawem krajowym. Warto zauważyć, że regulator powiedział, że jego zdaniem każda kryptowaluta lub token pochodzący z ICO byłby uważany za papiery wartościowe. FMA powiedziała:

Wszystkie tokeny lub kryptowaluty są papierami wartościowymi na podstawie [Ustawy o zachowaniu Rynku Finansowego w 2013 r.] – nawet te, które nie są produktami finansowymi. Papier wartościowy to każda umowa lub obiekt, który ma lub ma mieć wpływ na osobę dokonującą inwestycji lub zarządzanie ryzykiem finansowym.

Powołując się na to prawo, agencja stwierdziła, że ​​tokeny mogą wchodzić w skład jednej z czterech kategorii produktów finansowych – dłużnych papierów wartościowych, papierów wartościowych, zarządzanych produktów inwestycyjnych lub instrumentów pochodnych – w zależności od ich charakterystyk. Oznacza to, że FMA pozostawiła otwarte drzwi na dodatkową klasyfikację takich ofert, za pomocą których technologia ta może być wykorzystana do ładowania sieci bloków poprzez sprzedaż i wydawanie tokenów.

Jeśli jest to właściwe, możemy wyznaczyć jakieś zabezpieczenia jako konkretny produkt finansowy na podstawie jego istoty ekonomicznej. Na przykład znacznik projektu dający inwestorom prawo głosu, a udział w spółce i jej zyski można by uznać za zabezpieczenie kapitału własnego.

Grupa CME wprowadza kontrakty future na Bitcoinie

Operator rynku instrumentów pochodnych – CME Group ogłosiła plany wprowadzenia kontraktów futures na Bitcoinie w czwartym kwartale bieżącego roku. Choć dokładna data premiery nie została jeszcze ujawniona, CME stwierdziło, że kontrakty terminowe będą rozliczane gotówką i oparte na stawce referencyjnej CME CF Bitcoin – indeksie, który zadebiutował w listopadzie 2016 r. Kontrakty futures będą notowane na CME, podała spółka. Terry Duffy, prezes i dyrektor generalny CME Group, powiedział w oświadczeniu:

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie klientów rozwijającymi się rynkami kryptowalut, zdecydowaliśmy się wprowadzić kontrakty terminowe na Bitcoinie. Jako największy na świecie regulowany rynek walutowy, CME Group jest naturalnym domem dla tego nowego projektu, który zapewni inwestorom przejrzystość, odkrywanie cen i możliwość transferu ryzyka.

Według firmy uruchomienie jest uzależnione od uzyskania zgody od amerykańskich organów regulacyjnych. Jak wcześniej informowaliśmy, ostatnie wysiłki mające na celu stworzenie produktów finansowych wokół kryptowalut natrafiły na pewne przeszkody, szczególnie te, które dotyczą tworzenia kontraktów na instrumenty pochodne. Mimo to, startupy takie jak LedgerX – który jest licencjonowany zarówno jako obiekt wykonujący transakcje typu swap, jak i organizacja rozliczająca instrumenty pochodne – już zaczęły działać, aby uchwycić część zainteresowania i popytu w tych produktach. Założone firmy, takie jak CBOE, starają się również handlować podobnymi instrumentami pochodnymi.

Hard fork na Bitcoin Cash już w listopadzie

W następstwie presji, która narosłą w sierpniu, aby zmienić kod tak, aby był konkurencyjny, programiści zajmujący się oprogramowaniem alternatywny Bitcoina podjęli kroki w kierunku osiągnięcia tego. Według wczorajszego danych, deweloperzy jednego z klientów gotówkowych Bitcoin ujawnili, że zmienią zasady oprogramowania za pomocą hard forka 1 listopada. Uruchomiony 13 listopada nowy program będzie starał się dostosować zasady ustalone podczas początkowego podziału z blokami Bitcoina, co wskazuje na większą krytykę dotyczącą sieci ekonomicznej Bitcoin Cash. W szczególności zmiana spowoduje odwrócenie kodu, zwanego regułą EDA (ang. Emergency Difficulty Adjustment), mającą na celu pomoc Bitcoin Cash lepiej przyciągnąć górników, którzy chcą zabezpieczyć blockchain.

Ponieważ zarówno Bitcoin, jak i Bitcoin Cash są gotowe do użycia zarówno w tym samym algorytmie górniczym, osoby kopiące obsługujące kompatybilne urządzenia wykazują chęć przełączania się między sieciami. W związku z tym idea EDA polegała na tym, że trudności w górnictwie może być dynamicznie dostosowywana w miarę potrzeb, aby przyciągnąć górników potencjalnym zyskiem. Pomimo tego, że EDA była korzystna po implementacji, deweloperzy i tak wierzą, że przeżyła ona swoją użyteczność dla sieci.

Jest to problematyczne, ponieważ zapobiega to konsekwentnie szybkim potwierdzeniom dla użytkowników i radykalnie zmienia harmonogram emisji monet.

W jego miejsce nowy algorytm dostosowywałby się co 600 sekund, w zależności od mocy obliczeniowej dostarczonej do sieci przez poprzednie 144 bloki. Chodzi o to, że trudności zostaną szybko skorygowane, w odpowiedzi na aktywność górników w czasie rzeczywistym.

Maciej Kmita

Komentarze