Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #43

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Rosja ureguluje kryptowaluty do końca lipca 2018

Putin

Już wcześniej pojawiały się nieoficjalne pogłoski o tym, że sam Władimir Putin zabrał głos w sprawie kryptowalut. Prezydent Rosji zatwierdził instrukcje w sferze regulacji dotyczących nie tylko kryptowalut, ale szeroko pojętych cyfrowych technologii w sferze finansów. Poddany regulacjom zostanie również mining kryptowalut, który swego czasu był ostro represjonowany przez tamtejszy aparat władzy.

Listę postanowień można znaleźć na kremlin.ru. Wykonaniem wszystkich zaleceń zajmie się rząd Rosji pod kierownictwem Dmitrija Miedwiediewa, który jest bezpośrednio wymieniony w dokumencie. Wyznaczony został termin 1 lipca 2018 roku jako ostateczny na wykonanie powierzonych zadań. Rząd ma również współpracować z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej w kwestiach takich jak sprecyzowanie pojęć (m.in. technologii rozproszonych rejestrów, cyfrowej hipoteki, kryptowaluty, tokenu czy też smart contractów). Nie są to jednak jedyne sfery, które mają zostać uregulowane. Rząd przyjrzy się również procesowi wydobywania kryptowalut i możliwemu sposobowi opodatkowania takiej działalności, a także problematyce ICO.

Przede wszystkim chodzi o samo sprecyzowanie pojęcia kryptowaluta (i innych) oraz o uregulowanie rynku ICO. Dla porównania ten został przed kilkoma tygodniami zablokowany w Chinach. Mniej ważne, ale jednak dość istotny jest również projekt dotyczący uregulowania wydobywania kryptowalut, który najprawdopodobniej będzie zmierzał w stronę opodatkowanej działalności gospodarczej. Interesujący jest również ostatni punkt, który może sugerować traktowanie ICO jako papierów wartościowych. Choć na papierze wszystko wygląda ambitnie i precyzyjnie to jednak dopiero konkretne rozwiązania pozwolą ocenić, w która stronę zmierza Rosja. Projekty mogą bowiem zarówno utrudnić życie użytkownikom kryptowalut jak i je ułatwić w zależności od swojej treści.

Ataki DDoS na stornę Bitcoin Gold

Zespół BTG poinformował za pośrednictwem Twittera, że strona projektu jest pod atakiem DDoS. W dużym uproszczeniu jest to atak na daną stronę polegający na zajęciu wszystkich wolnych zasobów. Jest on najczęściej przeprowadzany przez wiele różnych komputerów. Skutkiem jest „padnięcie” strony – jest ona niedostępna i nie można na nią wejść. Jak jednak każdy może się przekonać atak udało się przetrwać i sama strona już funkcjonuje.
Również giełda Bittrex w swoim komunikacie wskazuje na podstawowe mankamenty projektu, takie jak: nie do końca dopracowany kod konsensusu, brak dostępności kodu do audytów czy też nie znani publicznie deweloperzy projektu. Oprócz tego platforma wskazuje na premined, czyli wykopane 8 000 bloków. Daje to możliwość deweloperom spieniężyć swoje 100 000 BTG, gdy tylko zostanie otwarty handel. Do tego nie rozwiązano dalej problemu podwójnego wydawania monet, a twórcy wyznaczyli nawet odpowiednią nagrodę za rozwiązanie tej kwestii. Jeżeli chodzi o kolejny fork Bitcoina to porównania do poprzedniego wydają się sprawą naturalną. Ciężko jednak wycenić Bitcoin Gold, gdyż giełdy jeszcze nie otworzyły stosownych par wymiany. Podobnie zatem jak w przypadku Bitcoin Cash, gdzie również trzeba było czekać sporo czasu.

Warren Buffet, książę Arabii Saudyjskiej i Wilk z Wall Street uważają, że Bitcoin upadnie

Podczas corocznego spotkania z studentami najlepszych uczelni w USA, Warren Buffet odpowiadał na wiele pytań związanych z inwestycjami, giełdą oraz potencjalnymi dochodowymi instrumentami finansowymi. Jeden ze studentów zapytał Buffeta co sądzi o najpopularniejszej kryptowalucie i jej mocnych wzrostach w ostatnich tygodniach. Warren odpowiedział, że ludzie zachwycają się dużymi wzrostami ceny Bitcoina oraz zainteresowanie Wall Street, aczkolwiek nie można wycenić Bitcoina ponieważ jest on instrumentem, który nie, które nie tworzy wartości.

Książę Arabii Saudyjskiej – Al.-Waleed bin Talal skrytykował Bitcoina podczas wywiadu w stacji telewizyjnej CNBC i zgodził się ze slowami CEO JPMorgan – Jamie Dimona, że najpopularniejsza kryptowaluta to oszustwo. Al-Waleed dodał:

To nie ma sensu. To nie jest regulowane. To nie jest pod kontrolą. To nie podlega nadzorowi Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych ani żadnego innego banku centralnego. W ogóle w to nie wierzę. Myślę, że to upadnie.

Jeden z najpopularniejszych traderów z Wall Street – Jordan Belfort, zwany również „Wilkiem z Wall Street”, powiedział, że ICO (czyli forma pozyskiwania kapitału przez grupy deweloperów na rozwój projektów kryptowalut) jest największym oszustwem w dziejach.

Promotorzy ICO utrwalają ogromne oszustwo najwyższego stopnia na wszystkich inwestorach. Prawdopodobnie 85 procent osób tam nie ma złych intencji, ale problem polega na tym, że jeśli pięć lub dziesięć procent próbuje cię oszukać, to jest katastrofa.

Warto zauważyć, że w 1999 roku Belfort został uznany winnym praniu brudnych pieniędzy i manipulacją cen akcji. Napisał on również książkę „The Wolf of Wall Street”, która doczekała się ekranizacji kinowej z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

Banki odmawiają współpracy startupom z branży fintech.

pexels-photo-351264

Startupy w Wielkiej Brytanii z branży fintech, a dokładnie distributed ledger technology, mają problem z dostępem do tradycyjnych usług bankowych jak donosi najnowszy raport wydany przez Komisję Finansową U. K. Regulator finansowy, który zarządza regulacjami prawnymi, aby umożliwić nowym typowym przedsiębiorstwom przetestowanie „innowacyjnych produktów, usług i modeli biznesowych w środowisku na żywo”, odkrył, że startupy z branży Fintech zostały niedopuszczone do otwarcia rachunków bankowych.

Obserwowaliśmy odmowę świadczenia usług bankowych w wielu firmach. Trudności były szczególnie widoczne dla firm chcących wykorzystać DLT aby stać się instytucjami płatniczymi lub stać się instytucją pieniądza elektronicznego. Martwimy się o to, co wydaje się być odmowami w ciemno dla pewnych rodzajów firm skarżących się, a poszczególne banki widzą wyraźne niezgodności dotyczące sposobu, w jaki stosują kryteria oceny w zakresie zatwierdzania dostępu do usług bankowych.

Startupy związane z technologią, używaniem Bitcoina i innych kryptowalut bezpośrednio, od dawna mają problemy z dostępem do bankowości. Jednak fakt, że kłopoty te rozciągają się obecnie na firmy zajmujące się blockchainem i rozproszonymi księgami są godne uwagi, biorąc pod uwagę rolę FCA w kontrolowaniu sektora finansowego w Wielkiej Brytanii, a także różnic w otwartych i zatwierdzonych systemach blockchain. W sprawozdaniu stwierdzono, że niektóre banki są zaniepokojone pojawieniem się prania brudnych pieniędzy i finansowania organizacji terrorystycznych, a także udzielania pożyczek potencjalnym ryzykownym przedsięwzięciom.

E-sportowa platforma zakładów bukmacherskich – Unikrn zebrała 30 milionów $ w ICO

Platforma Unikrn zebrała ponad 112 tysięcy Ethereum (ok. 30 milionów $) podczas swojego ICO zakończonego w tym tygodniu. W wiadomości e-mail Rahul Sood, dyrektor naczelny Unikrn, powiedział, że firma otrzymała tokeny Ethereum z 112 krajów, charakteryzując je jako „przeważnie małych nabywców”. Ukończenie ICO następuje również po otrzymaniu przez Unikrn licencji na gry hazardowe na Malcie, co stanowi znaczące korzyści dla firmy, która chce zastosować technologię do elektronicznych zakładów sportowych.

Pomysł polega na tym, że Unikoin Gold, żeton, który został przeznaczony na sprzedaż, będzie działał jako wspólny środek wymiany dla gracza na platformę, co pozwala na postawienie zakładów w grach takich jak League of Legends, Defense Against the Ancients (Dota) i CounterStrike. Unikoin Gold zastępuje poprzednią wirtualną walutę, zwaną Unikoins, używaną w połączeniu z walutami wydanymi przez rząd w wersji online. Unikoin zostało utworzone w 2014 roku z poparciem inwestorów takich jak Elisabeth Murdoch i Ashton Kutcher. Według Sood, w nadchodzących miesiącach pojawią się dodatkowe aplikacje do budowy platformy Unikoin, w tym narzędzi, które pozwolą graczom zbierać więcej żetonów.

Blockchain ma potencjał aby wykorzystać go w administracji służby zdrowia

służba zdrowia

W zeszłym tygodniu Debbie Bucci, główny architekt informatyczny Biura HHS Narodowego Koordynatora ds. Informatyki Zdrowia (ONC) w USA, rozmawiała z Federalnym Radiem Nowości, omawiając wcześniejsze zaproszenie departamentu do prac akademickich, na które zgłoszono ponad 70 zgłoszeń z różnych źródeł. Konkurs zachęcał do przedstawienia pomysłu na użycie technologii blockchain w sektorze medycznym. Debbie jest jedną z najpopularniejszych zwolenników wprowadzenia technologii blockchain do Departamentu Zdrowia i Higieny Ludności w USA.

W przypadku Medicare, Medicaid, kwota, którą płacisz jest ciężka do określenia – wiem, że w niektórych przypadkach ludzie idą co kwartał i sprawdzają stan płatności, a więc możliwe, że może zostać stworzona księga publiczna, która może publikować autorytatywne źródła dla wszystkich. Pacjenci mogliby wspólnie używać jej jako odniesienia do identyfikacji informacji i ewentualnie przetwarzania transakcji, aby tam dotrzeć. Ogólnym pomysłem blockchain jest autorytatywna księga rozrachunkowa, więc na pewno wszystko, co chcesz zapisać – myślę, że to pasuje do większej liczby procesów biznesowych wspomagających opiekę zdrowotną.

Wśród możliwych zastosowań omawiana jest użycie technologii jako publicznie platformy dla obywateli Stanów Zjednoczonych, aby mogli śledzić statusu ich płatności w ramach programów takich jak Medicare lub Medicaid. Debbie Bucci wskazała, że ​​blockchain może być wykorzystany jako wydajniejsza metoda śledzenia płatności dokonanych w obu systemach, zarówno poprzez przechowywanie tych informacji na publicznej księdze rozrachunkowaj, jak i posiadanie pewnych informacji oraz umożliwienie abonentom obliczania ich konkretnych kosztów i korzyści z większą łatwością. Departament Zdrowia jeszcze nie prowadził żadnego konkretnego projektu badawczego. Jednocześnie HHS pozostaje związany ze środowiskiem programistów, a Bucci opisała niedawny hackathon (długi proces programowania), podczas którego zwycięski projekt koncentrował się na wykorzystaniu blockchain do śledzenia danych z badań klinicznych.

Malta tworzy podstawy prawne pod funkcjonowanie kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych

Malta

Rząd Malty oczekuje na publiczną opinie, zaproponowanych regulacji prawnych dla funduszy inwestycyjnych, które skupiają się na kryptowalutach i ich obrocie. Maltańska Komisja Finansowa (MFSA) opublikowała projekt ustawy, który będzie regulował, w jaki sposób profesjonalne fundusze zachęcają zainteresowane strony, zarządzają ryzykiem i organizują własną strukturę. Publikacja stanowi ostatni krok rządu maltańskiego w celu wdrożenia zmian w polityce w świetle technologii. W oświadczeniach MSFA powiedziała, że ​​jego prace mogą wzbogacać szereg rodzajów funduszy inwestycyjnych, wyjaśniając:

MFSA opracowuje regulamin regulujący Professional Investor Funds (” PIF „), które inwestują w wirtualne waluty jako cel inwestycyjny. MFSA rozważa teraz, czy alternatywne fundusze inwestycyjne i notyfikowane alternatywne fundusze inwestycyjne również powinny mieć prawo do inwestowania wirtualne waluty. Główne propozycje wprowadzone w ramach tego nowego regulaminu mają na celu zagwarantowanie zainteresowania inwestorów i integralności rynku finansowego w kontekście wirtualnych walut.

CEO China Renaissance twierdzi, że blockchain jest ważniejszy niż Bitcoin

Fan Bao, prezes China Renaissance, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że chociaż rynek Bitcoina może być uparty, uważa, że ​​technologia blockchain jest bardziej atrakcyjna i „prawdopodobnie jest najbardziej niszcząca technologia … w sektorze usług finansowych.” „Jestem silnym zwolennikiem w walce o szersze zastosowanie w naszej branży”, dodał. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Bitcoin osiągnął kolejny rekordowy poziom w całym zeszłym tygodniu na poziomie 6.100 dolarów. Jednocześnie pojawiają się coraz to nowsze aplikacje związane z finansami, szczególnie na rynkach kapitałowych.

Jak donosi CoinDesk, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Rosji (NSD) wydał po raz pierwszy na rynku obligacje na żywo w wysokości 10 milionów dolarów przy użyciu inteligentnych kontraktów i otwartego kodu źródłowego Hyperledger Fabric Blockchain. A Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu jest także w trakcie uruchomienia prywatnego rynku dla mniejszych firm zainteresowanych rozwijaniem aplikacji typu blockchain w celu zbadania przypadków użycia i rozwoju.

Gdzie indziej w wywiadzie, Bao podkreśliła, że chiński rząd przyjął liberalne podejście do innowacji w swojej polityce otwartego rynku. W rzeczywistości w ostatnim ogłoszeniu rząd chiński zaproponował, aby blockchain zastosować w celu ustanowienia systemu wiarygodności dla przemysłu w łańcuchu dostaw w kraju, sygnalizując oficjalne wsparcie dla rozwoju technologii.

Współzałożyciel PayPal uważa, że Bitcoin jest rezerwową formą pieniądza

Peter Thiel – współzałożyciel PayPal, uważa, że krytycy Bitcoina nie pojmują jego możliwości i wartości. W komentarzach z trzeciego dnia Szczytu Inicjatyw Inwestycyjnych w Arabii Saudyjskiej, Thiel powiedział, że chociaż jest „sceptyczny wobec większości kryptowalut„, uważa on, że Bitcoin ma obiecującą przyszłość w zależności od trajektorii, jaką się rozwinie.

Ludzie go specjalnie zbyt nisko szacują, ponieważ… on jest rezerwową formą pieniądza, tak jak złoto jest tylko środkiem tezauryzacji. Nie trzeba go używać do wykonywania transakcji. Jeśli Bitcoin stanie się cyfrowym ekwiwalentem złota to ma ogromny potencjał… Będę jeszcze pewniejszy Bitcoina kiedy ilość transakcji będzie rosła z dnia na dzień.

Zauważył również, że wydobycie Bitcoina – proces niezwykle energochłonny, w wyniku którego nowe transakcje są dodawane do łańcucha bloków – jest trudniejsze niż wydobycie złota. Jego komentarze wskazały na ograniczoną emisję monet zakodowanych w oprogramowaniu kryptowaluty, ponieważ tylko 21 milionów Bitcoinów zostanie utworzone.

Bitcoina można wykopać jak złoto ale jest to ciężka praca, jeszcze cięższa niż wydobycie złota. I w tym aspekcie jego podaż jest mocniej ograniczona niż złota.

Europejskie firmy energetyczne testują platformę handlową opartą o blockchain

Wind turbines farm at sunset

Dwóch europejskich dostawców energii przetestowało w tym miesiącu nową platformę transakcyjną opartą na platformie blockchain. Włoska gazownia i elektroenergetyka Enel i niemiecka firma E.On przeprowadziły testy z wykorzystaniem technologii opracowanej przez firmę informatyczną Ponton. Podobnie jak w przypadku innych prób tego rodzaju, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, przedsiębiorstwa energetyczne zbadały, w jaki sposób handel peer-to-peer może ułatwić bezpośrednią sprzedaż energii. Idea polega na tym, że technologia ta może pomóc zmniejszyć koszty związane z pośrednikami w dystrybucji energii i zapewnić większą przejrzystość procesu.

Inicjatywa testowa stanowiła część inicjatywy „Enerchain”, szerszej próbie wspieranej przez 30 europejskich dostawców energii. Niektóre z wcześniejszych prac zostały opublikowane w maju, w gazecie Bloomberg. W oświadczeniach przedstawiciele firm zaangażowanych w ostatnią wersję testu wywarli optymistyczny sygnał na temat perspektyw dla technologii w przestrzeni energetycznej. Matthew Timmis, główny dyrektor ds. technologii skomentował wydarzenie:

Inicjatywa Enerchain jest dobrym przykładem otwartej współpracy międzysektorowej. Wszyscy wierzymy w ogromny potencjał, jaki technologia blokuje dla nowego świata energii, a zwłaszcza dla naszych klientów.

Maciej Kmita

Komentarze