Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #41

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Władimir Putin ostrzega przed ryzykiem jakim niosą ze sobą kryptowaluty

Flaga Rosji

Prezydent Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin, stwierdził, że kryptowaluty są ryzykowne i przy ich pomocy można dokonywać oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Cytowany przez rosyjską służbę informacyjną TASS, Putin przemawiał podczas spotkania skupiającego się szerzej na zagadnieniach kryptowalut i finansów. Na spotkaniu oficjalnie wyraził poparcie dla nowych zasad dotyczących handlu kryptowalutami, stwierdzając, że Rosja powinna spojrzeć na międzynarodowe przykłady jako przewodnik podczas opracowywania nowych rozporządzeń. Spotkanie to ukazuje niektóre z najbardziej obszernych uwag Putina na ten temat. Najpierw mówił o kryptowalutach latem 2015 roku, zauważając w tym czasie, że były „poważne podstawy do ich szerszego wykorzystania”. W swoich nowych wypowiedziach, Putin podkreślił rosnący potencjał tej technologii.

Wirtualne waluty czy kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, stały się już lub przekształcają się w pełnoprawny instrument płatniczy i aktywa inwestycyjne w niektórych krajach. Jednocześnie użycie kryptowalut również pociąga za sobą poważne zagrożenie. Powinniśmy rozwinąć taki system regulacyjny na podstawie międzynarodowych doświadczeń, który umożliwia nawiązanie relacji w tej sferze, zdecydowanie chroni interesy obywateli, biznesu i rządu oraz zapewnią prawne gwarancje dla pracy z nowatorskimi instrumentami finansowymi.

A z drugiej strony Rosyjski Bank Centralny chce zablokować dostęp do giełd kryptowalutowych

Zastępca szefa Banku Centralnego Rosjii – Sergei Shvetsov, powiedział, że jego instytucja będzie wspierać wysiłki mające na celu zablokowanie dostępu do zewnętrznych stron internetowych zawierających opcje kupna kryptowalut w kraju. Według doniesień Reutersa, na wtorkowej konferencji Shvetsov powołał się na „nieracjonalnie wysokie ryzyko” związane w inwestycję w kryptowaluty jako przyczynę działań podjętych przez Bank, dodając:

Nie możemy dać bezpośredniego i łatwego dostępu do takich wątpliwych instrumentów dla handlu detalicznego (inwestorów). Uważamy, że wszystkie instrumenty pochodne kryptowalut są negatywnym rozwojem na rynku rosyjskim i nie uważamy, że można ich poprzeć, a nawet podejmiemy działania mające na celu ograniczenie potencjalnych operacji z tymi instrumentami dokonywanymi przez regulowaną część rynku rosyjskiego. Podczas, gdy będziemy blokować takie strony, mamy nadzieję, że obywatele Rosji będą wstanie dojść do porozumienia z Prokuraturą Generalną co do regulacji.

Spór o SegWit2x

Środowisko Bitcoina znowu ogarniają dyskusję na temat zasadności implementacji Segwit2x. Część twierdzi, że po udanej aktywacji SegWit nie należy podejmować dalszych kroków, z kolei drudzy uważają, że SegWit2x jest niezbędną zmianą. Jedne z największych giełd wymiany kryptowalut na świecie wydały komunikaty i zalecenia dla klientów w tej sprawie.

Jak to miało miejsce przed sierpniowym podziałem sieci Bitcoin i tym razem Coinbase wydaje stosowne oświadczenie. Za pośrednictwem Twittera platforma oznajmiła, że klienci, którzy będą mieć Bitcoiny na koncie giełdy w momencie forka otrzymają dostęp do monet na jednym i drugim blockchainie.  Żadne działania nie są wymagane przez klientów, a Bitcoiny mogą być bezpiecznie przechowywane na serwerach giełdy przed, w trakcie jak i po forku. Dostęp do monet zostanie aktywowany, gdy tylko giełda zweryfikuje bezpieczeństwo i stabilność łańcuchów. Wg Coinbase powinno to nastąpić w ciągu kilku dni po forku, jednak platforma zastrzega sobie dłuższy czas na wypadek niespodziewanych zdarzeń.

Podobnie jak Coinbase Bitfinex również nie przyjęło stanowiska za lub przeciw implementacji SegWit2X. Zamiast tego giełda wydała instrukcje dla klientów jak należy się zachować i czego można się spodziewać w przypadku forka. Bitfinex nazwie nowo powstałą monetę B2X – niezależnie od tego, który łańcuch będzie miał większą moc sieci. Dostęp do monet zostanie aktywowany, gdy giełda nabierze pewności co do poprawności działania łańcuchów po forku – podobnie jak w przypadku Coinbase. Tym samym w trakcie implementacji wstrzymane zostaną depozyty i wypłaty Bitcoinów. Obie giełdy wskazały, że wraz ze zbliżającym się forkiem coraz więcej informacji zaczyna się pojawiać wśród społeczności. Bitfinex i Coinbase przypominają o sprawdzaniu wydawanych komunikatów, gdyż możliwe są nowe istotne zalecenia dla klientów.

Kod atomic swap pomiędzy Bitcoin i Ethereum stał się open-source

Zespół programistów udostępnił kod, który został użyty do pierwszego w historii swapu, który zapewnia bezpieczny handel między Bitcoinem a Ethereum. Obecnie dostępny w GitHub, kod został już użyty do wykonania tego, co zaczyna się od uruchomienia Altcoin Exchange, która jest pierwszą tak zwaną „wymianą atomową” pomiędzy największymi kryptowalutami według wartości rynkowej. W wyniku upublicznienia kodu, większa część społeczności programistów może bawić się i budować swoje pomysły oparte o udostępniony kod. Na przykład za pomocą technologii Altcoin Exchange programiści mogą zablokować tokeny Ethereum w inteligentnej kontrakcie Ethereum, który określa, że ​​środki zostaną wysłane tylko wtedy, gdy w określonym oknie czasowym zostanie wysłana równowartość w Bitcoinie na jego adres. Na wysokim poziomie tak się stało, że zespół programistów na Altcoin Exchange przeprowadził handel (kod ethereum dla transferu można zobaczyć w Etherscan w Eseksandze), który pokazuje, jak 0,12345 Ethereum był przedmiotem handlu na 0.12345 Bitcoina. Choć może wydawać się to eksperymentalne, programiści widzą w tym kamień milowy jako kolejny krok w kierunku wymiernego celu zastąpienia scentralizowanej wymiany kryptowalutowej na giełdach, z możliwością wymiany tokenów bezpośrednio między blockchainami. Dywagując, idea zamian atomowych istniała już od 2013 roku, ale widać było serię nowych działań z  lekkim opóźnieniem, podczas gdy programiści testowali technikę handlu dla wymiany Bitcoina na Litecoin oraz Bitcoina na Zcasha.

Dubai wyemituje swoją narodową kryptowalutę

Dubaj burj khalifa

Rząd Dubaju ujawnił szczegóły swojej kryptowaluty opartej na blockchainie, zwanej emCash. W najważniejszych wiadomościach pochodzących z ZEA rządu emiratu Dubaj opracuje i wdroży emCash, szyfrowaną cyfrową walutę z własnym blockchainem, która umożliwi obywatelom płacenie za usługi rządowe i pozarządowe. Cyfrowa waluta zostanie opracowana przy współpracy z Emcredit, spółką zależną od Dubaju Economy i brytyjskim startupem Blockchain Object Tech. Dubai Economy jest organem rządowym odpowiedzialnym za planowanie i realizację planu gospodarczego emiratu Dubaj. Ogłoszenie dodaje, że cyfrowa waluta będzie oparta na technologii bloków, która sprawi, że mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą używać cyfrowej waluty za pośrednictwem aplikacji portfelowej emPay na smartfonach. Wykorzystanie technologii blockchain pozwala na prowadzenie zdecentralizowanej księgi rachunkowej, dzięki czemu kontrola płatności nie ogranicza się do żadnego pojedynczego członka ekosystemu emPay, a transakcje są rejestrowane natychmiast, wyjaśnia prezes Emcredit Ltd Muna Al Qassab.

EmPay umożliwia mieszkańcom ZEA dokonywanie różnorodnych płatności, od codziennej kawy i opłaty za edukację dzieci w szkole, do opłat za korzystanie z infrastruktury i przelewów pieniężnych, dzięki rozwiązaniu near field communication (NFC) w telefonach. Dzięki EmCash użytkownicy programu emPay będą mieli możliwość używania bezpiecznej waluty cyfrowej, a kupcy otrzymają także płatności w czasie rzeczywistym bez udziału pośredników. Cyfrowa waluta ma zróżnicowane zalety – szybsze przetwarzanie, lepszy czas dostawy, mniej złożoności i kosztów, wymieniając tylko kilka. To zmieni sposób, w jaki ludzie żyją i robią interesy w Dubaju, i oznacza olbrzymi skok dla miasta w wykorzystaniu innowacji zmieniających rynek, aby poprawić łatwość prowadzenia biznesu i jakość życia.

Rząd Dubaju już współpracuje z firmą Object Tech z siedzibą w Wielkiej Brytanii, aby podziwiać wysiłki na rzecz rozwoju cyfrowych paszportów dla podróżnych odwiedzających Dubaj, korzystając z technologii blockchain. Szersze wykorzystanie przez rząd jest potwierdzone licznymi podobnymi projektami, aby stać się pierwszym na świecie miastem zintegrowanym z blockchainem. Inicjatywa rządowa „Strategia Blockchain” ma za zadanie do roku 2020 przeniesienie wszystkich dokumentów rządowych do blockchaina.

Miliarder Mike Novogratz przewiduje, że w ciągu roku cena Bitcoina wzrośnie do 10 000 $

Mike Novogratz, stwierdził w jednym z wywiadów, że cena Bitcoina jest wstanie sięgnąć 10 000 $ w przeciągu sześciu do dziesięciu miesięcy. Były dyrektor firmy inwestycyjnej Fortress i były partner w Goldman Sachs, powiedział, że odchodzi na emeryturę, aby założyć fundusz inwestycyjny z kapitałem w wysokości 500 milionów dolarów, który będzie prowadził swoją działalność na rynku kryptowalut. Fundusz Digital Asset Galaxy, posiada już kapitał 150 milionów dolarów na swoje przedsięwzięcie (pochodzi on z oszczędności Novogratza) i chce zebrać pozostałą część do stycznia 2018 roku. Zamiast koncentrować się tylko na wąskim zakresie tradingu kryptowalut, miliarder zamierza inwestować w sposób unikatowy w branży lub „bawić się całym ekosystemem”, wyjaśnił:

Nigdy nie myślałem, że przejdę na emeryturę, ale świat kryptowalut jest tak ekscytujący, że ​​teraz zdecydowałem się na budowę firmy, wynajęcie całej masy inteligentnych facetów i tak powstanie fundusz … i miejmy nadzieję ludzie skorzystają z tego co właściwie postrzegam jako rewolucję, zdecentralizowaną rewolucję.

Pierwszy fundusz inwestycyjny oparty o Ethereum otworzył swoje notowania

 Index

Pierwszy tego typu fundusz inwestycyjny skupiający się na Ethereum jest obecnie otwarty dla inwestorów na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie. Ogłoszone dziś przez CoinShares, prowadzony przez byłego handlowca Daniel Mastersa z JPMorgan Chase, rozpoczął swoje ​​notowania na giełdzie Ethereum. Fundusz – ETN, przyłącza się do oferowanej przez CoinShares oryginalnej ofercie ETN oferowanej dla Bitcoina od 2015 r., która wprowadza dobrze znany mechanizm używany na tradycyjnych rynkach do świata kryptowalut. ETN funkcjonuje podobnie jak fundusze giełdowe, z wyjątkiem faktu, że inwestorzy nie mają dostępu do całego koszyka aktywów, a tylko do jeden aktywa. W ten sposób bardziej konserwatywni inwestorzy decydują się wprowadzić swoje pieniądze do funduszu, który inwestuje w wiele kryptowalut. Ci najbardziej sceptycznie inwestorzy mogą teraz zainwestować w Ethereum oraz Bitciona, dwie kryptowaluty, które mają największą kapitalizację. Ogłoszenie jest godne uwagi, ponieważ dostawca XBT, który jest w całości własnością CoinShares, obecnie posiada znaczny portfel inwestycyjny z kryptowalutami. Firma niedawno ogłosiła, że jej pozycje są warte 58.451 BTC, które w obecnej wycenie rynkowej są warte 250 milionów dolarów.

To, co sprawia, że ​​produkt jest wyjątkowy jest jego 100 procentowa pasywność (cena akcji funduszu podąża ściśle za ceną kryptowaluty). Ceny pomiędzy ETN a bazowymi monetami posiadają około 99 procent korelacji, co oznacza, że ​​ponieważ ETN oparte jest na produktach pochodnych, cena akcji i Ethereum może nie być taka sama w każdym momencie. Inwestorzy w produkcie mogą realizować swoje zyski (lub straty) sprzedając akcje ETN na wolnym rynku. Fundusz ETN nie będzie używał dźwigni w swoich ruchach rynkowych. Jednak w zależności od platformy, jaką inwestor używa do zakupu ETN, może być możliwe zastosowanie dźwigni przez brokera inwestycyjnego.

Coinbase wprowadza natychmiastowe opcje zakupu dla Bitcoina, Ethereum oraz Litecoin

Giełda kryptowalut – Coinbase ogłosiła, że niektórzy użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do „błyskawicznych” zakupów Bitcoina, Ethereum oraz Litecoin. Nowa usługa jest obecnie dostępna tylko dla użytkowników dokonujących płatności z konta bankowego w USA i kwot poniżej 25 000 USD (ok. 5 BTC). Coinbase powiedziała, że ​​planuje w najbliższych miesiącach rozszerzyć usługę zakupu na inne kraje. Podczas gdy wcześniej takie transakcje trwały nawet kilka dni, firma powiedziała, że ​​klienci będą mieli natychmiastowy dostęp do swoich zasobów kryptowalutowych po dokonaniu płatności. Firma z siedzibą w San Francisco wyjaśniła, że ​​nowa funkcja jest „bardzo wymagającą” i że powinna zwiększyć ogólną sprawność działania i użyteczność platformy. Decyzja o wprowadzeniu natychmiastowych zakupów jest prawdopodobnie odpowiedzią na krytykę ze strony użytkowników dotyczącej słabej obsługi klienta. Coinbase stwierdził wcześniej, że szybki wzrost użytkowników w ostatnich miesiącach doprowadził do problemów, zobowiązując się wówczas do poświęcenia większej ilości środków na usprawnienie działu obsługi klientów.

Słowenia narodem przyjaznym blockchainowi

Premier Słowenii – Miro Cerar, ogłosił, że jego rząd skupia się nad rozwojem regulacji, które mają sprawić, że jego kraj będzie najbardziej przyjaznym miejscem dla technologii blockchain w Europie. Podczas przemówienia na targach „Digital Slovenia 2020”, które odbyły się w środę, wygłosił on przemówienie w którym zdeklarował, że chce aby Słowenia stała się najbardziej rozpoznawalnym i otwartym krajem dla blockchain:

Organy regulacyjne i ministerstwa już badają blockchain, a państwo uczestniczy w działaniach na szczeblu europejskim w zakresie wprowadzania i regulacji tej technologii. Opracowujemy już podstawy wstępnego pilotażowego testowania technologii w administracji państwowej. Słowenia jako całość stawia sobie za cel stworzenie miejsca przyjaznemu technologii blockchain, a w tym celu ustanawia filary narodowego ekosystemu blockchainowego w zakresie przekazywania i rozpowszechniania informacji, przyjęcia przepisów prawa i promocji wspierającego środowiska dla rozwoju firm działających w obszarze technologii blockchain.

Cena Bitcoina wspina się na kolejne szczyty

Ubiegły tydzień przyniósł nam nowe rekordowe ceny za jednego Bitcoina. Powołując się na dane z coinmarketcap.com, w piątek 13 października o godzinie 3 nad ranem czasu londyńskiego 1 Bitcoin był wyceniany na 5829 $. Następnie kurs spadł o parę procent do ok 5700 $. W przeciągu minionego tygodnia cena Bitcoina wzrosła z ok. 4350 $ do wspomnianych wcześniej 5829 $ co daje 25 % wzrost! Jedną z przyczyn tak nagłych i mocnych wzrostów może być zbliżający się fork po którym powstanie Bitcoin Gold. Każdy posiadacz 1 Bitcoina otrzyma również 1 Bitcoin Gold.

Bitcoin ATH

Źródło: www.coinmarketcap.com

Rząd szwedzki wystawia na licytację przejęte Bitcoiny

Flaga Szwecji

Szwedzka rządowa agencja zajmująca się ściąganiem długów ogłosiła, że wystawia na publiczną aukcję Bitcoiny, które skonfiskowała podczas ściągania zaległych należności. W oświadczeniu Kronofogden (znany również jako Urząd Egzekucyjny) powiedział dziś, że będzie sprzedawać ok. 0.6 BTC, czyli kwotę ok. 3 200 dolarów. Chociaż oświadczenie nie wskazało źródła funduszy pozyskanych Bitcoinów, lokalne media wskazują, że dług został uregulowany poprzez zajęcie kapitału lokalnej firmy. Agencja powiedziała, że ​​rozpocznie aukcję, która ma trwać do następnego czwartku i wezwała zainteresowane strony do kontaktu.

Rząd Stanów Zjednoczonych na przykład przeprowadził kilka aukcji Bitcoinów, które uzyskał w wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie nielegalnej strony na której można było nabyć min. narkotyki – Silk Road. USA weszły w posiadanie Bitcoinów po długim sporze prawnym z jednym z operatorów strony – Rossem Ulbrichtem.

Maciej Kmita

Komentarze