Co nowego? – Podsumowanie Tygodnia #38

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

BTC-E wznawia swoją działalność jako wex.nz

Giełda BTC-E, która została zamknięta parę tygodni temu przez amerykańskie organy podatkowe oraz FBI, wznawia swoją działalność pod inną nazwą- wex.nz. Po tym jak w zeszłym tygodniu giełda otworzyła swój support w języku angielskim i rosyjskim oraz odblokowała możliwości wypłat z giełdy na portfele zewnętrzne, strona zaczęła ponownie w pełni funkcjonować. Pomimo innej nazwy szata graficzna strony jest niemalże identyczna, więc większość ludzi nie zwróci zapewne uwagi i dalej będzie używało tej giełdy do handlu. Na poniższym obrazku możemy zobaczyć nową stronę:

Źródło: www.wex.nz

Giełda oferuje ponad 29 par na których można wymieniać waluty fiat oraz kryptowaluty. Wex.nz oferuje handel dla walut fiat takich jak dolar, rubel, euro i najpopularniejszych kryptowalut – Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Dash oraz tych mniej znanych jak Namecoin, Novacoin, Peercoin.

Inwestorzy uciekają z Chin na rzecz Korei i Japonii

Po tym jak w zeszłym tygodniu Chiny ogłosiły, że działalność giełd kryptowalutowych jest poza granicami prawa, a tydzień wcześniej rząd chiński ogłosił, że zbieranie kapitału poprzez ICO jest nielegalne, wolumen transakcyjny na parze Bitcoin/Renminbi systematycznie spada. Większość traderów i inwestorów przenosi się na rynki południowokoreańskie, gdzie wolumen transakcyjny na parze Bitcoin/Won południowokoreański przekroczył obrotu dwóch duży giełd – Bitfinex i Bittrex. Jak można przeczytać na stronie cointelegraph.com, wolumen transakcyjny w Korei Południowej wynosi ponad 67.7 miliarda wonów (ok. 50 milionów euro).  Taka ilość odpowiada ok. 5.5 % światowego wolumenu i plasuje Koreę Południową na trzecim miejscu za Japonią (50 % wolumenu) i Stanami Zjednoczonymi (33 % wolumenu).

Powodem dla którego Japonia posiada aż połowę światowego wolumenu transakcyjnego dla Bitcoina jest fakt, że od 1 kwietnia br. Bitcoin posiada status prawny pieniądza. Władze Japonii traktują go na równi z dolarem, euro czy funtem. W Kraju Kwitnącej Wiśni powstaje również mnóstwo projektów opartych na blockchain i kryptowalutach. W minionym tygodniu, japoński gigant technologiczny – GMO ogłosił również, że planuje stworzyć koparkę do Bitcoina z chipem 7nm, która ma być dużo bardziej efektywna niż te które aktualnie są dostępne na rynku.

Meksyk chce uregulować kryptowaluty i branże FinTech

Jak można przeczytać na stronie bithub.pl, meksykański rząd zapowiedział opublikowanie pakietów ustaw, które mają prawnie uregulować istnienie oraz handel kryptowalut, a także funkcjonowanie firm z branży FinTech (ang. Financial Technology). Ponad połowa z 130 mln Meksykanów nie posiada konta bankowego, a Bitcoin mógłby posłużyć im do codziennych operacji finansowych bez potrzeby zakupu wyspecjalizowanego sprzętu takiego jak terminale płatnicze. Zapewne trudno będzie jednak przekonać ludzi aby przestali używać gotówki i zaczęli przesyłać pieniądze w kryptowalutach. W projekcie ustaw można przeczytać:

Władze rozpoznają potrzebę wprowadzenia ram regulacyjnych w tak dynamicznie rozwijającym się sektorze jak innowacje technologiczne. Pozwolą one władzom na ograniczenie ryzyka i umożliwienie wzrostu w konkurencyjnym środowisku.

Pick n Pay testuje płatności w Bitcoinach

Pick n Pay jest drugą co do wielkości siecią supermarketów w Republice Południowej Afryki. Poprzez partnerstwo ze startupami Electrum i Luno, firma planuje przetestować technologię blockchain w metodach płatności. Kilka dni wcześniej pojawiły się informacje jakoby Pick n Pay wdrażał już metody płatności kryptowalutami. Niestety okazało się to nieprawdą, a CEO firmy tak skomentował całą sytuację:

Nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie zaakceptowanie Bitcoina otworzy jakiekolwiek znaczące nowe możliwości biznesowe i nie będziemy rozwijać rozwiązania, dopóki przemysł płatniczy i organy regulacyjne nie ustanowią przepisów prawnych zarządzania ryzykiem związanym z krypowalutami.

Jednakże, samo testowanie technologii blockchain i zainteresowanie wokół niej jest pozytywnym aspektem całej sytuacji. W RPA żyje ponad 55 milionów ludzi a wielu z nich nie mieszka w zurbanizowanych obszarach. Bitcoin może stać się dla nich kartą dostępu do większej ilości dóbr i mobilności.

Sieć Etherum testuje Hard Fork

Pierwsza część długo oczekiwanej aktualizacji Metropolis – Bizancjum, została oficjalnie przetestowana w miniony tydzień. Testy odbywają się na sieci testowej Ethereum – Ropsten, gdzie poddaje się próbie wszystkie nowe aktualizacje Ethereum przed wprowadzeniem ich do głównej sieci. Jak donosi coindesk, nowa aktualizacja ma zwiększyć funkcjonalność sieci wraz z zminimalizowaniem potencjalnych błędów. Testy potrwają około 5 tygodni co sprawia, że około 17 Października możemy spodziewać się wprowadzenia hard fork na blockchainie Ethereum.

CEO JP Morgan Chase ponownie występuje przeciw kryptowalutom

Jamie Dimon o którym wspominaliśmy już wcześniej na naszej stronie, po raz kolejny wypowiedział się na temat przyszłości Bitcoina i innych kryptowalut. W wywiadzie dla CNBS stwierdził, że dzięki rozgłosowi Bitcoina, Ethereum oraz szumu wokół ICO, rządy wkrótce zdelegalizują kryptowaluty:

Teraz te krypto rzeczy są nowością. Ludzie uważają, że są atrakcyjne, ale im większa staje się ta branża, tym więcej rządów będzie chciało ją zamknąć.

W zeszłym tygodniu Dimon również stwierdził, że kryptowaluty nie mają podstawy istnienia i wkrótce upadną. Zaskakujące jest to, że po tym jak kurs Bitcoina ostro spadł w dół w okolice 2700 $ po jego słowach, bank JP Morgan Chase  (którego Jamie Dimon jest CEO), kupił na szwedzkiej giełdzie nordnet.se ponad 10 000 Bitcoinów. Wielu ludzi z branży kryptowalut oskarżyło Dimona o hipokryzję i manipulację kursem aby kupić Bitcoina po niższej cenie. Można więc sądzić, że również i ta wypowiedź może mieć na celu zaniżenie kursu Bitcoina w celu jego kupna. Na poniższym obrazku można zobaczyć historię kupna Bitcoinów na szwedzkiej giełdzie – nordnet.se. JP Morgan Securities LTD pojawia się wielokrotnie na liście:

Źródło: www.twitter.com

Malezja rozważa uregulowanie kryptowalut

Szef malezyjskiego banku Negara – Tan Sri Muhammad Ibrahim, ogłosił na globalnym sympozjum na temat rozwoju instytucji finansowych, że Malezja może być kolejnym krajem który stworzy przepisy prawne dla kryptowalut. Ibrahim powiedział, że:

Mamy nadzieję, że przed końcem roku pojawią się wytyczne dotyczące kryptowalut: w szczególności dotyczące finansowania walki z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmu. Chcemy zapewnić, że istnieją jasne wytyczne dla tych, którzy chcą wziąć udział w tym sektorze.

Ze względu na sporą populację – 33 milionów obywateli, a także dość rozbite terytorium (terytorium Malezji jest położone na dwóch wyspach oddzielonych od siebie o ok. 600 km), kryptowaluty mogłyby pomóc w rozwoju gospodarczym kraju dostarczając np. taniego w utrzymaniu i użyciu, systemu płatności, który mógłby zastąpić bankomaty oraz terminale płatnicze.

Diamenty za Bitcoiny w Nowym Jorku

Prestiżowy sklep z biżuterią położony w Nowym Jorku – Samer Halimeh, zaczął przyjmować płatności w Bitcoinie za zakup biżuterii i diamentów. Decyzja o rozszerzeniu metod płatności jest związana z większym zainteresowaniem kupców z Azji oraz Afryki, a także chęć zachowania anonimowości przez kupców przy zakupach na większe kwoty. Właściciel sklepu – Samer Halimeh, powiedział, że Bitcoin zapewnia specjalny system przy zakupie drogich kruszców i diamentów. Z powodu łatwości użytkowania Bitcoina jak i możliwości przesłania go do każdego zakątka świata, wielu klientów zaczęło dopominać się o umożliwienie opłacenia zakupów w kryptowalucie. Halimeh dodał:

Ponieważ handel i sprzedaż detaliczną za pośrednictwem Bitcoina można przeprowadzić z dowolnego miejsca na świecie, jest to szczególnie korzystne dla naszych dostawców w Afryce i naszych klientów z krajów rozwijających się, takich jak Chiny, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Indie i Uzbekistan. Uważamy też, że w przyszłości waluta zrewolucjonizuje rynek towarów luksusowych, a wykorzystanie tej cyfrowej waluty sprawi, że transakcje handlowe i zakupy dla naszych klientów i kontaktów będą łatwiejsze, tańsze i znacznie szybsze.

Piąta edycja znaczków pocztowych z Bitcoinem

Już po raz piąty odbywa się akcja z możliwością zakupu znaczków pocztowych z motywem Bitcoin. Jeden z użytkowników forum Bitcoin.pl – nalesnikld, zorganizował przedsięwzięcie w którym można nabyć znaczki pocztowe z logiem Bitcoin. Można je wykorzystać do wysłania listu ekonomicznego o gabarycie A do wagi 350 g. Jak co roku, na znaczku pojawia się cena jednego Bitcoina w przeliczeniu na złotówki. Począwszy od 2013 roku w którym cena wynosiła 400 złotych aż do września 2017 gdzie na znaczku możemy zobaczyć, że jeden Bitcoin jest równo warty 14 000 złotych. Więcej o akcji zakupów znaczków możecie przeczytać tutaj. Tak wygląda tegoroczny graficzny projekt znaczka pocztowego:

Maciej Kmita

Komentarze