Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #3

722

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Piramida finansowa BitConnect znika z sieci

Firma kryjąca się za kontrowersyjną kryptowalutą BitConnect ogłosiła, że ​​zamyka swoją platformę kredytową i giełdę. Usługa wypożyczania BitConnect została natychmiastowo zamknięta, a platforma wymiany zamknie się za 5 dni, zgodnie z opublikowanym we wtorek postem na stronie internetowej. Treść posta brzmi następująco:

Krótko mówiąc, zamykamy serwis pożyczkowy i usługę wymiany, podczas gdy strona BitConnect.co będzie działać w celu obsługi portfela, wiadomości i celów edukacyjnych.

Zniknięcie z sieci jest głównie spowodowane listami wydanymi w ostatnich dniach przez organy nadzoru w Teksasie i Północnej Karolinie. W obu listach stwierdzono, że BitConnect angażuje się w sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych związanych ze sprzedażą żetonów:

Otrzymaliśmy dwa pisma o zaprzestaniu działalności, jeden z Texas State Securities Board i jeden z Sekcji Securities Division w Północnej Karolinie. Regulatorzy wymusili na nas zaprzestanie działalności.

BitConnect został oskarżony o stworzenie schematu Ponziego, a kilka postaci w społeczności kryptowalut, w tym założyciel Ethereum – Vitalik Buterin, ostro krytykowało platformę i ostrzegało użytkowników.

W przeciągu kilku dni cena BitConnect spadła z poziomu 430 $ do 30 $. W swoim najgorszym dniu, pseudo kryptowaluta straciła 90 % wartości:

BitConnnect wykres ceny

Ogromne spadki na całym rynku kryptowalut

Miniony tydzień a zwłaszcza dni 16 i 17 stycznia (wtorek i środa) okazały się fatalne dla inwestorów na rynku kryptowalut. W przeciągu zaledwie 48 godzin, z rynku odpłyneło 300 miliardów dolarów kapitału, co stanowiło ok. 40 % całej kapitalizacji. Spadki były spowodowane niepotrzebną paniką inwestorów na nieprawdziwe wiadomości o delegalizacji handlu kryptowalutami w Korei Południowej oraz zakazie kopania Bitcoinów w Chinach. Wiele kryptowalut straciło nawet 50 % swojej wyceny. Na poniższym wykresie możemy dostrzec, że w pewnym momencie kapitalizacja wynosiła „zaledwie” 417 miliardów dolarów.

Kapitalizacja rynku

Cena Bitcoina spadła do 9 600 $, Ethereum do 785 $, Ripple do 0.94 $, Cardano do 0.45 $, Litecoina do 140 $ a IOTA do 2 $. Aktualnie rynek powoli odreagowuje mocną korektę i większość kryptowalut notuje wzrosty. Kapitalizacja rynku wynosi ok. 600 miliardów dolarów.

Bitmain spogląda na Kanadę

Kilka dni po ogłoszeniu otwarcia nowego oddziału w Szwajcarii, chiński gigant wydobywczy Bitmain Technologies rozważa kolejną ekspansję – tym razem w kanadyjskiej prowincji Quebec. Według raportu agencji Reuters, Bitmain analizuje potencjalne lokalizacje wydobywcze w Quebecu i już rozpoczął rozmowy z władzami energetycznymi. Niedawno firma ogłosiła, że ​​rozszerza swoją działalność do Szwajcarii, rejestrując już nowy oddział w pobliżu „Crypto Valley” w Europie. W tym czasie Bitmain ogłosił, że Szwajcaria „odegra kluczową rolę” w planach ekspansji globalnej.Właściciel największego poola wydobywczego, poinformował również, że jego działalność wydobywcza w regionie Ameryki Północnej trwa od 2015 roku, ale nie ujawnił dokładnych lokalizacji.

Chociaż nie ma wyraźnych dowodów na to, że te dwa wydarzenia są powiązane, nowy plan Bitmain pojawił się w czasach, gdy Chiny, obecne centrum wydobywania Bitcoinów z ponad 70% mocy obliczeniowej sieci, niedawno wskazały, że mogą ograniczyć ulgi podatkowe i przyjazne przepisy energetyczne, z którch obecnie korzystają chińscy górnicy.

Litweski Bank Centralny stworzył platformę dla start upów z branży blockchain

Litwa flaga

Bank Centralny Litwy uruchomił nową platformę z informacjami prawnymi oraz wytycznymi dla start upów pracującymi nad rozwiązaniami blockchain. Ogłoszona w zeszłym tygodniu inicjatywa „LBChain” zakłada utworzenie przez Bank Litwy specjalnej platformy wokół technologii, dzięki której firmy będą mogły rozwijać usługi (choć te będą podlegały pewnemu nadzorowi przez urzędników banku centralnego). Jest to spory krok na przód, ponieważ wiele instytucji współpracuje z platformą, umożliwiając firmom testowanie produktów finansowych w ograniczonym zakresie i pod auspicjami organów regulacyjnych.

Marius Jurgilas, członek zarządu banku centralnego, powiedział w oświadczeniu:

Technologia blockchain ma olbrzymi potencjał adaptacyjny dla innowacji sprzyjających konsumentom zarówno w sektorze finansowym, jak i publicznym. Zapewniając możliwość  regulowanego rozwoju tej technologii, stajemy przed ogromną szansą dla naszego społeczeństwa. Łatwe i przejrzyste prawo sprzyjające inwestycjom i przyciąganiu talentów, znacznie przyspieszy rozwój nowych technologii na Litwie.

Dyrektor Niemieckiego Banku Centralnego: Musimy wspólnie uregulować kryptowaluty

Dyrektor banku centralnego Niemiec uważa, że Bitcoin powinien podlegać regulacjom międzynarodowym, a nie krajowym. Joachim Wuermeling, dyrektor Bundesbanku, powiedział, że bezgraniczne kryptowaluty są trudne do uregulowania w danym regionie lub kraju. Przemawiając na imprezie we Frankfurcie, bankier powiedział, że kryptowaluty zamiast tego powinny być nadzorowane w skali globalnej, a regulatorzy muszą harmonizować swoje regulacje. W tym celu Wuermeling powiedział, że taki stan rzeczy można osiągnąć tylko w przypadku wzmożonej współpracy:

Skuteczna regulacja wirtualnych walut byłaby zatem możliwa tylko dzięki jak największej możliwej współpracy międzynarodowej, ponieważ władza regulacyjna państw narodowych jest oczywiście ograniczona.

Ludowy Bank Chin wzywa do zakazania wymiany kryptowalut

blockchain chiny

Wysoki urzędnik w Chińskim Banku Ludowym wzywa do szerszego zakazu usług związanych z handlem kryptowalutami w tym kraju. Pan Gongsheng, wiceprezes banku centralnego, powiedział, że aby zapobiec ryzyku rynkowemu, rząd zastosuje bardziej rygorystyczne regulacje, aby zakończyć wszelkie działania i usługi związane z handlem kryptowalutami. Wiadomości pochodzą z raportu agencji Reuters, powołującą się na wewnętrzną notatkę przeglądaną przez agencję prasową.

Podczas gdy nie jest jeszcze jasne, czy zgłoszone memorandum stanie się natychmiastową polityką, informacja wskazuje na utrzymującą się surową postawę najwyższych chińskich regulatorów w kierunku ograniczenia spekulacji kryptowalutowych i zmniejszenia postrzeganego ryzyka finansowego w kraju. Zgodnie z raportem Gongsheng powiedział w notatce, że szerszy zakaz powinien obejmować usługi i działania, w tym indywidualnych lub instytucjonalnych animatorów rynku, scentralizowanych platform transakcyjnych, poręczycieli lub dostawców rozliczeń, oraz internetowych portfeli kryptowalut.

UNICEF chce wspierać start upy z branży blockchain

Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci (UNICEF) stara się zainwestować we wczesne etapy startupów blockchain, które mogą pomóc dzieciom na całym świecie. W dzisiejszym komunikacie program U.N. poinformował, że oferuje inwestycje od 50 000 do 90 000 $ dla startupów opracowujących rozwiązania w zakresie otwartych łańcuchów bloków w obszarach obejmujących inteligentne kontrakty, tokeny, wydobycie i analizę danych:

Jesteśmy zainteresowani firmami, które wykorzystują rozproszoną technologię księgi rozrachunkowej w nowy, przełomowy sposób, który jest skalowalny i ma zastosowanie na całym świecie.

Inicjatywa ta, kierowana przez Fundusz Innowacji UNICEF, jest najnowszym krokiem ze strony organizacji pozarządowej, zajmującej się przedsięwzięciami typu non-profit, we wspieraniu stosowania technologii blockchain w celach humanitarnych. Oprócz zapewnienia kapitału początkowego, Fundusz Innowacji oferuje konsultacje techniczne ze strony zespołu UNICEF Ventures w wybranych projektach, aby pomóc w sprawdzeniu i ulepszeniu swoich rozwiązań. Dzięki dedykowanemu zespołowi blockchain organizacji, startupy skorzystają także z platform wymiany danych UNICEF Ventures, a także z mentorów, którzy pomogą ulepszyć ich model biznesowy i strategię.

Gigant transportu morskiego – Mærsk, rozpowszechnia technologię blockchain

Jedna z największych morskich firm transportowych świata – duński Mærsk, chce opleść cały świat technologią blockchain. Dzięki dostępowi do wspólnego, zaufanego rejestru transakcji, dyrektorzy Maersk twierdzą, że światowe firmy żeglugowe zaoszczędzą pieniądze i będą mogły lepiej konkurować na ulepszonych usługach. Firma opracowała swoją technologię, wykorzystując oprogramowanie Fabric dostarczone przez IBM do Open Source Linux Foundation.

Pomimo osiągnięciu sukcesu i stworzeniu platformy rejestrującej transakcje, firma musi przekonać innych graczy do zakupy produktu. Dlatego też Maersk i IBM zdecydowały, że dzięki przekształceniu projektu w samodzielny podmiot, mogą odnieść większy sukces w przyciąganiu rywali Maersk do rozwiązania. Zapowiedziane dziś wspólne przedsięwzięcie oczekuje na ostateczne zatwierdzenie regulacyjne, ale pomysł polega na tym, że dobrze zorganizowana rada doradcza (która wciąż jest tworzona) pomogłaby zapewnić przejrzystość i równe szanse uczestnikom.

Jednak w przeciwieństwie do typowych nowych pomysłów, technologia stojąca za przedsięwzięciem została już szeroko przetestowana, a użytkownikami pilotażowymi były największe firmy transportowe świata. Jak na razie sama platforma działa bez zarzutu i jest powszechnie chwalona:

To będzie otwarte na skalę przemysłową rozwiązanie dla wszystkich uczestników ekosystemu.

Francja pracuje nad regulacjami dla kryptowalut

Francuski minister gospodarki, Bruno Le Maire, ogłosił utworzenie grupy badawczej w celu opracowania regulacji dotyczących kryptowalut. W poniedziałek Le Maire powiedział, że grupa badawcza będzie odpowiedzialna za zaproponowanie wytycznych i opracowanie ram regulujących dla kryptowaluty, których celem będzie zapobieganie niewłaściwemu wykorzystaniu technologii. Minister stwierdził:

Chcemy stabilnej gospodarki, odrzucamy ryzyko spekulacji i możliwe dywersje finansowe związane z Bitcoinem.

Le Maire wskazał, że na czele grupy badawczej stanie Jean-Pierre Landau, były zastępca prezesa banku centralnego kraju, Bank Francji:

Misja Jean-Pierre’a Landaua będzie odpowiedzialna za proponowanie wytycznych dotyczących przepisów oraz lepszej kontroli i zapobieganiu wykorzystania luk prawnych do celów uchylania się od opodatkowania, prania pieniędzy lub finansowania działalności przestępczej i terroryzmu.

Koszykarska drużyna z NBA – Dallas Maverick, akceptuje Bitcoiny i Ethereum od przyszłego sezonu

Dallas Mavericks, amerykański zespół koszykówki, zacznie akceptować płatności kryptowalutowe w następnym sezonie, według właściciela i inwestora Marka Cubana. Kubańczyk został zapytany o możliwość wcześniejszego zapłacenia za bilety kryptowalutą na Twitterze, na co odpowiedział: „Następny sezon”. Kubańczyk potwierdził wiadomość i powiedział, że zespół będzie akceptował zarówno Bitcoiny, jak i Ethereum – a także „prawdopodobnie jakieś inne waluty”.

Będziemy dodawać możliwość zapłaty w kryptowalutach za bilety na następny sezon, zaakceptujemy Btc, Eth, ewentualnie inne waluty.

Cuban jest zwolennikiem nowego trendu i kontroluje takie firmy jak fundusz inwestycyjny krypto-aktywów 1confirmation, oraz Unikrn, firmę e-sportowa z portfolio „Shark Tank” VC, która niedawno przeprowadziła ICO, w którym zebrała 31 milionów dolarów.

Maciej Kmita

Komentarze