Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #10

497

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

600 koparek do Bitcoina skradzionych na Islandii

Kradzież setek koparek kryptowalut na Islandii doprowadziła do serii aresztowań w trakcie toczącego się śledztwa. Associated Press donosi, że aż 600 koparek – które jeszcze nie zostały odzyskane – zostało skradzionych podczas czterech oddzielnych incydentów w grudniu i styczniu. Jedenaście osób, w tym ochroniarz hali, gdzie znajdowały się koparki, zostało aresztowanych w związku z dochodzeniem w sprawie tego, co zostało nazwane „Wielkim Skokiem na Bitcoina”. Dwóch aresztowanych pozostaje w areszcie po wyroku w sądzie rejonowym w Reykjanes, choć nie jest jasne, jaką rolę odgrywali oni w sprawie.

Urzędnicy na Islandii podobno mówili, że kradzież maszyn, których wartość jest szacowana na blisko 2 miliony dolarów, jest największą w historii wyspiarskiego kraju. Komisarz policji Olafur Kjartannson, który pracuje w południowo-zachodnim regionie Reykjanes, gdzie doszło do dwóch kradzieży, powiedział, że były „na skalę niewidoczną wcześniej”:

Wszystko wskazuje na to, że jest to wysoce zorganizowana zbrodnia.

Coinbase oskarżone o inside trading

Młotek sąd

Kantor kryptowalutowy Coinbase otrzymał pozew zbiorowy w sprawie rzekomego handlu wykorzystującego informacje poufne podczas wprowadzania Bitcoin Cash na platformę. Zgodnie z dokumentem sądowym z ubiegłego czwartku, sprawa została wniesiona przez Jeffersa Berka, reprezentującego grupę inwestorów, którzy złożyli oferty kupna na Coinbase lub platformie handlowej GDAX do obsługi zleceń od 19-21 grudnia 2017 r. W oskarżeniu możemy przeczytać, że Coinbase podczas wprowadzania do swojej oferty Bitcoin Cash miał faworyzować oferty kupna składane przez pracowników firmy wobec tych złożonych przez zewnętrznych inwestorów. W związku z tym grupa inwestorów oskarża firmę o zaniedbanie i domaga się odszkodowania, którego wysokość zostanie ustalona na rozprawie.

Kiedy Coinbase wprowadził na rynek BCH 20 grudnia, ceny BCH wzrosły tuż przed aktywowaniem możliwości kupna kryptowaluty, a oskarżenia wkrótce pojawiły się w mediach społecznościowych, sugerując, że pracownicy firmy mogli uprzedzić innych inwestorów z wyprzedzeniem. Firma odpowiedziała na roszczenia, ogłaszając, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie tego, czy jakikolwiek członek personelu mógł naruszyć zasady dotyczące wykorzystywania informacji poufnych. Jednakże powodowie twierdzą, że firma nigdy nie ujawniła pełnych wyników dochodzenia i naruszyła ustawę o nieuczciwej konkurencji w stanie Kalifornia. W skardze stwierdza się:

Gdy transakcje klientów Coinbase zostały ostatecznie wykonane, nastąpiło to dopiero po tym, jak oferty kupna pracowników firmy podniosły cenę BCH. Z tego powodu pozostali klienci kupili BCH po sztucznie zawyżonej cenach, które zostały zmanipulowane znacznie powyżej wartości rynkowej BCH w tym czasie.

Coinbase nie planuje wprowadzić nowych kryptowalut

Coinbase odcina się od plotek jakoby miało wprowadzić Ripple do swojej oferty. Spekulacje powstały po tym, jak ujawniono, że główny akcjonariusz Coinbase i prezes Asif Hirji pojawią się wraz z dyrektorem generalnym Ripple Bradem Garlinghousem w specjalnym odcinku programu „Fast Money” CNBC, który odbędzie się 6 marca. I pomimo wszelkich twardych dowodów niepotwierdzających tych plotek, cena XRP wzrosła do ponad 1 $. Po kilku godzinach milczenia w tej sprawie, Coinbase napisało wiadomość na Twitterze, aby stłumić pogłoski, stwierdzając, że styczniowe oświadczenie o wprowadzeniu nowych kryptowalut – które określa, w jaki sposób „komitet wewnętrznych ekspertów” ostatecznie podejmuje te decyzje – nie uległo zmianie.

Coinbase oświadczenie ripple

Brazylia blokuje inwestycje w kopanie Bitcoina

Brazylijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CVM) postanowiła zawiesić ofertę papierów wartościowych związanych z wydobyciem Bitcoina. W oświadczeniu z 28 lutego organ nadzoru papierów wartościowych oświadczył, że oferta na HashBrasil oferowana inwestorom nie była autoryzowana, wskazując, w jaki sposób rozpowszechnianie odbywało się w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku i Twitterze. Agencja w swoim oświadczeniu wyjaśnia:

[Urząd] stwierdził, że przedsiębiorstwo i pewne osoby publicznie oferują […] możliwość inwestowania związane z wydobywaniem Bitcoina (” HashBrasil „), stosując odwołanie się do opinii publicznej w celu zawarcia umowy. Umowy te podchodzą pod rodzaj papierów wartościowych.

Agencja zagroziła również ukaraniem operatorów Hash Brasil kwotą o wartości 1 500 $ za każdy dzień działalności w przypadku orzeczenia ich winy. Po tym jak CVM wyraził zaniepokojenie działalnością HashBrasil, firma zdecydowała się zawiesić swoją działalność tymczasowo:

Będziemy informować o środkach, które zostaną podjęte przez nas w celu obrony i ochrony interesów naszych klientów, zawsze w sposób regularny i legalny.

Grayscle dodaje XRP, BCH, LTC oraz ETH do swojej oferty

kryptowaluty

Grayscale Investments, twórca Bitcoin Investment Trust, uruchomił w zeszłym tygodniu cztery nowe fundusze powiernicze, podwajając liczbę produktów mających pomóc inwestorom w poznawaniu kryptowalut. Nowe fundusze powiernicze – które obsługują Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin i Ripple – dołączają do istniejących funduszy Bitcoina, Ethereum Classic i Zcash, a także do Digital Large Cap Fund, funduszu inwestycyjnego multi-crypto ogłoszonego w ostatnim miesiącu. Każda z nowo ogłoszonych kryptowalut jest już częścią Cyfrowego Funduszu Dużych Kapitalizacji, ale nie była wcześniej dostępna osobno.

Michael Sonnenshein, dyrektor zarządzający Grayscale Investments, powiedział, że nowe produkty są częścią rozszerzającego się pakietu i że firma – spółka zależna Cyfrowej Grupy Walutowej – będzie nadal ogłaszać nowe produkty, zarówno jednokierunkowe, jak i zróżnicowane. Sonnenshein kontynuował:

Wierzymy, że waluty cyfrowe, jako klasa aktywów, nie tylko przybyły na chwię, ale też zostaną na lata, dlatego jesteśmy zaangażowani w zapewnienie inwestorom struktur umożliwiających im udział w tej ekscytującej klasie aktywów.

Illoinois rozważa akceptacje Bitcoina za należności podatkowe

Ustawodawcy w Illinois rozważają propozycję, by umożliwić mieszkańcom w stanie płacenie podatków w kryptowalucie. Wraz z tym ruchem, Illinois dołącza do rosnącej listy amerykańskich stanów, które rozważają takie środki, a ustawa – złożona w lutym i wcześniej nie zgłoszona – oznacza trzeci tego rodzaju wysiłek, który pojawił się w 2018 roku. Trend rozpoczął się w styczniu w Arizonie, następnie ustawodawcy w Georgii zaproponowali podobne rozwiązanie. W propozycji ustawy “Illinois House 5335″ możemy przeczytać:

[Oprócz] każdej innej metody płatności przewidzianej przez prawo, Departament przyjmie zapłatę za każdy podatek nałożony przez państwo i zarządzany przez Departament w formie kryptowaluty.

Kryptowaluta Petro nielegalna w Wenezueli

Petro Wenezuela

Jeden z dwóch przeciwstawnych organów ustawodawczych Wenezueli orzekł, że emisja krajowej kryptowaluty Wenezueli jest niezgodna z prawem krajowym. Asueblea Nacional, czyli grupa polityków w dużej mierze sprzecznych z prezydentem Nicolasem Maduro i jego polityką, oświadczyła, że ​​jest przekonana, iż kryptowaluta Petro jest niekonstytucyjna, używając surowej retoryki, która potępiła projekt jako nie tylko oszustwo, ale zagrożenie dla potencjalnych inwestorów. W publicznym oświadczeniu członkowie grupy zaatakowali formę emisji kryptowaluty, która podobno już zarobiła 735 milionów dolarów, twierdząc, że jest to po prostu symptom trwającego kryzysu politycznego w tym kraju.

Kwestia, o której mówił prawodawca, to roszczenia ze strony rządu, że firmy i konta emerytalne musiałyby zaakceptować kryptowalutę. Mogło by to doprowadzić do sytuacji, w której ludzie otrzymują swoją emeryturę w tokenie opartym o blockchain.

Grupa przeciwnych Maduro polityków, dyskredytowała Petro pod zarzutem spieniężenia publicznych pieniędzy podatników i zasobów strategicznych kraju jakim jest ropa naftowa:

To pogłębia kryzys, w którym żyjemy. Petro jest kolejnym [przykładem] korupcji.

Japonia może zawiesić działanie niektórych giełd

Flaga Japonii

Władze japońskie podobno przygotowują się do rozprawienia się z giełdami kryptowalut poprzez wydanie „kilku zawiadomień o karach administracyjnych” kilku osobom i zawieszenie innych od prowadzenia działalności gospodarczej. Posunięcie, które nastąpiło kilka tygodni po zhakowaniu japońskiej giełdy Coincheck, jest odpowiedzią na śledztwo wszczęte przez organy finansowe Japonii przeciwko giełdom w sprawie prania pieniędzy i ochrony inwestorów. Nikkei informuje, że kilka giełd miało wadliwe procesy, co oznacza, że ​​mogą one dopuszczać pranie brudnych pieniędzy lub nie zapewniać bezpieczeństwa środków klientów. W związku z tym, Coincheck prawdopodobnie otrzyma powiadomienie o podniesieniu standardów swojego systemu. Będzie to już drugie takie zawiadomienie.

Organy finansowe kraju kwitnącej wiśni, badały giełdy w celu oceny metod zarządzania ryzykiem i kryptowalut w ciągu ostatnich kilku tygodni, ale wyniki tych badań nie zostały ujawnione. Regulatorzy analizował zarówno licencjonowane, jak i nielicencjonowane giełdy, prosząc ich o samo opisanie swoich protokołów bezpieczeństwa. W ubiegłym miesiącu sprawdzono 15 nielicencjonowanych giełd.

Holandia wzywa do regulacji ICO

Holenderski minister finansów, Wopke Hoekstra, w czwartek wystosował do parlamentu list popierający międzynarodowe podejście do regulacji kryptowalut. Jego początkowym celem jest ochrona konsumentów i ich kapitału. Na początek Hoekstra chce porozmawiać z firmami obsługującymi karty kredytowe o potencjalnym ustanowieniu silniejszych zabezpieczeń dla osób, które kupują kryptowaluty za pomocą kart kredytowych. Zgodnie z niektórymi propozycjami wysuniętymi przez Hoekstra, lokalne platformy wymiany i usługi kryptowalut musiałyby podobno zarejestrować się w rządzie i wprowadzić oraz przestrzegać zasady KYC. W liście minister finansów zaproponował nowe przepisy pomagające również chronić uczestników ICO.

Trwają badania nad tym, czy inwestorzy w ICO mogą stać się równie dobrze chronieni, jak inwestorzy, w normalnych IPO lub emisjach obligacji. Obecne ramy prawne nie zapewniają tego.

Kongres USA przeprowadzi debatę nad ICO w przyszłym tygodniu

Flaga usa

Podkomisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ma zorganizować przesłuchanie w przyszłym tygodniu w sprawie kryptowalut i ICO. Zawiadomienie zamieszczone na stronie internetowej komisji stwierdza, że przesłuchanie podkomitetu ds. Rynków kapitałowych, papierów wartościowych i inwestycji zatytułowane „Badanie kryptowalut i rynków ICO” zaplanowano na 14 marca o godz. 10:00. Przedstawiciel USA na kongresie DC Blockchain, Tom Emmer – członek podkomisji – zasugerował, że przesłuchanie będzie miało charakter głównie edukacyjny. Ma ono na celu dostarczenie członkom więcej informacji o rynku kryptowalut i ICO.

Komitet ds. Usług Finansowych opublikował memorandum i listę świadków na przesłuchanie ICO i kryptowaluty w przyszłym tygodniu:

Chris Brummer, profesor prawa, Georgetown University Law Center

Mike Lempres, główny prawnik i specjalista ds. Ryzyka, Coinbase

Robert Rosenblum, Partner, Wilson Sonsini Goodrich & Rosati

Peter Van Valkenburgh, dyrektor ds. Badań, Coin Center

 

Maciej Kmita

Komentarze