Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #1

473

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bank Centralny Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie własnej kryptowaluty

Wielka Brytania Flaga

Bank Anglii (BoE) powołał jednostkę badawczą, która zajmuje się testowaniem technologi blockchain oraz użyteczności kryptowalut. Grupa badaczy ma 12 miesięcy aby przeprowadzić badania i przedstawić wnioski przed Izbą Gmin (niższa instancja parlamentu angielskiego). Po zatwierdzeniu kryptowaluta wydana przez bank centralny pozwoliłaby użytkownikom brytyjskim zachować swoje pieniądze cyfrowe w samym banku centralnym, eliminując potrzebę banków detalicznych. System umożliwiłby również niemal natychmiastowe przeprowadzenie transakcji o dużych wartościach. W grudniu, rozmawiając z Komisją Wyboru Skarbu w Anglii, gubernator BoE, Mark Carney, powiedział, że uczestniczył w rozmowach z głównymi bankami centralnymi w sprawie wprowadzenia cyfrowej waluty, dodając, że BoE przeprowadził udany test technologii blockchain zeszłego lata:

Technologia blockchain jest niezwykle ciekawa. Jej podstawy działania są banalne ale dają niesamowite efekty. Obecnie pracujemy nad jej wykorzystaniem w naszym banku.

Ponadto stwierdził, że wykorzystanie technologii blockchain do rozliczeń między bankami centralnymi będzie „najciekawszą funkcją”, która przyniosłaby korzyści stabilności finansowej i wydajności.

Putin rozważa stworzenie Kryptorubla jako środka omijającego sankcje UE i USA

Władimir Putin

Prezydent Władimi Putin miał podobno zlecić rosyjskim urzędnikom pracę nad stworzeniem krajowej kryptowaluty zwanej „kryptorubel”. Według Financial Times, Siergiej Glazev, ekonomiczny doradca prezydenta, powiedział podczas rządowego spotkania, że kryptowaluta posłuży jako „użyteczne narzędzie” do uniknięcia zachodnich sankcji gospodarczych:

Taka opcja byłaby niezwykle interesująca dla nas. Dzięki własnej kryptowalucie moglibyśmy rozliczać się z naszymi kontrahentami na całym świecie, nie zważając na sankcje nałożone przez kraje zachodu.

Doradca wskazał, że kryptowaluta byłaby odpowiednikiem rubla, ale z jego cyrkulacją „ograniczoną w pewien sposób” i umożliwiając Kremlowi śledzenie jego ruchów. Nie jest jednak jeszcze jasne, czy kryptowaluta byłaby emitowana przez bank centralny kraju – Bank Rosji.

Członek rady nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego: Bitcoin jest zagrożeniem dla stabilności finansowej

Euro banknoty

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Yves Mersch powiedział, że Bitcoin stanowi zagrożenie dla stabilności ekonomicznej, jeśli instytucje finansowe zaangażują się w kryptowalutę. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika Börsen-Zeitung, Mersch powiedział, że wolumen transakcji Bitcoinowych jest obecnie „stosunkowo niski”, a zatem nie stanowi obecnie problemu dla polityki pieniężnej. Ostrzegł jednak:

Najbardziej niepokoi mnie to, gdy do tej branży wkracza infrastruktura rynku finansowego, taka jak giełdy, co stanowi poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.

Argumentował również, że „spekulacyjny szum” wokół cyfrowej waluty jest również powodem do niepokoju w odniesieniu do bezpieczeństwa inwestorów. Chociaż „inwestorzy indywidualni mają swobodę uprawiania hazardu”, powiedział, że nie powinni wnosić skargi do EBC, jeśli stracą fundusze. Komentarze Merscha pojawiają się miesiąc po tym, gdy oświadczył, że banki muszą jak najszybciej wprowadzić „natychmiastowe płatności”, aby zapewnić alternatywę dla innowacji przynoszonej przez Bitcoina i inne kryptowaluty.

Egipski przywódca religijjny zarzuca handlowi kryptowalut niezgodność z prawem Islamu

Najwyższy przywódca muzułmański w Egipcie przywiązuje teraz wagę do legalności handlu kryptowalutami. Shawki Allam, obecny Wielki Mufti Egiptu, powiedział 1 stycznia, że handel kryptowalutami jest zabroniony na mocy islamskiego prawa religijnego ze względu na ryzyko związane z działalnością i aktywnością. Allam upublicznił swoje uwagi w formie fatwy, interpretacji islamskiego prawa religijnego. Podczas gdy fatwa nie jest prawnie wiążąca, liczy się jako opinia prawna wysokiego szczebla i być może czyni Allama jednego z pierwszych najwyższych rangą przywódców religijnych w świecie muzułmańskim, który domaga się zakazu dla handlu kryptowalutami w ramach prawa religijnego.

Według raportu, oprócz aktywności handlowej, Shawki Allam cytował również anonimowość Bitcoina jako powód do obaw, twierdząc, że może podważyć system prawny, umożliwiając uchylanie się od opodatkowania, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i finansowanie terrorystów.

Vitalik Buterin obiecuje miliony dolarów w zamian za pomoc w rozwiązaniu problemów skalowalności kryptowalut

Vitalik Buterin

W opublikowanym we wtorek wpisie na blogu twórca Ethereum Vitalik Buterin opisał, jak sieć zaczyna osiągać 1 milion transakcji dziennie. Jego zdaniem skalowanie sieci jest „najważniejszym kluczowym wyzwaniem technicznym”, nad którym deweloperzy muszą pracować, zanim aplikacje zbudowane na blockchainie mogą być szeroko stosowane. W związku z tym uruchamiane są programy subsydiów, aby zachęcić deweloperów do wdrożenia dwóch proponowanych rozwiązań skalowania: shardingu i protokołów warstwy drugiej, które zostaną zbudowane na szczycie łańcucha bloków. W prostych słowach, sharding jest procesem, który wymaga zaledwie kilku nodów do prawidłowego działania sieci. Natomiast protokół warstwy drugiej pozwala na przetwarzanie transakcji poza głównym blockchainem kryptowaluty co sprawia, że główny łańcuch staje się o wiele płynniejszy.

Zgodnie z treścią posta na blogu, dotacje dla każdego programu wahają się od 50 000 do 1 miliona dolarów i mają pokrywać koszty rozwoju. W przypadku obu rozwiązań, skuteczne zespoły będą również miały wpływ na wdrażanie protokołów w głównej sieci Ethereum jako kolejnej fazy. W swoim poście Buterin napisał:

Niezależne zespoły programistów, firmy oraz grupy uniwersyteckie i akademickie są mile widziane; zdajemy sobie sprawę, że różne typy wnioskodawców mogą wymagać różnych formatów i procesów, a my jesteśmy gotowi elastycznie dostosować się do potrzeb poszczególnych zespołów.

Współtwórca PayPal zainwestował ponad 15 milionów dolarów w Bitcoina

Współtwórca PayPal, założyciel funduszu inwestycyjnego, venture kapitalista z Doliny Krzemowej, jeden z pierwszych inwestorów w Facebooka – Peter Thiel, kupił Bitcoiny za ponad 15 milionów dolarów poprzez rózne fundusze inwestycyjne. Chociaż nie jest całkowicie jasne, kiedy transakcje zostały dokonane lub czy któryś z funduszy sprzedał już którykolwiek z aktywów cyfrowych, wiadomo, że inwestycje zaczęły się w połowie 2017 roku. Warto zaznaczyć, że zaledwie pół roku temu cena Bitcoina wahała się w przedziale 2000 do 3000 dolarów. Jeżeli Thiel wstrzelił się w idealny moment to może być aktualnie w posiadaniu 7 500 Bitcoinów. Na dzień dzisiejszy mają one wartość ponad 110 milionów dolarów.

Możemy się domyślać tylko czy Thiel kupił kryptowalutę w celach spekulacyjnych czy może wierzy w ideę decentralizacji i oddania kontroli nad pieniędzmi w ręce ludzii.

Platforma E-Trade uruchomiła handlowanie kontraktami futures na Bitcoinie dla grupy CME

E-Trade Financial Corporation rozpoczęła handel kontraktami terminowymi dla Bitcoina wraz z CME Group. Internetowa firma maklerska, która rozpoczęła handel kontraktami Bitcoinowymi CBOE w zeszłym miesiącu, otworzyła transakcje futures dla Bitcoina od CME Group dla klientów od wtorkowego wieczoru. Wstępne wymagania dotyczące depozytu dla kontraktów futures na Bitcoine CME („BTC”) zostały ustalone na poziomie 80 procent, tak samo jak w przypadku kontraktów terminowych na CBOE („XBT”). Internetowy dom maklerski z siedzibą w Nowym Jorku po raz pierwszy umożliwił klientom obrót kontraktami futures Bitcoin z CBOE Global Markets 20 grudnia.

Amerykańska Komisja Handlu Towarami Terminowymi (CFTC) zatwierdziła zarówno CBOE, jak i CME, aby notować kontrakty futures na Bitcoinie w dniu 1 grudnia. Regulator powiedział wtedy, że firmy będą prowadzić autocertyfikowane początkowe notowania, po tym jak we współpracy z agencją ustalono standard dla ich ofert.

Europejski Bank Centralny wzywa do opodatkowania transakcji Bitcoina

Według członka Rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Bitcoin powinien podlegać regulacji, a nawet opodatkowaniu. Ewald Nowotny, szef Oesterreichische Nationalbank, banku centralnego Austrii, powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Sueddeutsche Zeitung„, że każdy, kto bierze udział w transakcji finansowej, powinien być wyraźnie zidentyfikowany, oprócz płacenia podatku od wartości dodanej (VAT). Według Daily Mail, bankier wyraził również obawy dotyczące potencjalnych zastosowań w praniu brudnych pieniędzy, mówiąc:

Nie możemy pozwolić na zaprzestanie drukowania banknotów aby walczyć z malwersjacjami finansowymi. Wprowadziliśmy ścisłe zasady co do polityki pieniężnej, dystrybucji pieniądza i oszczędzania. Nastęnie musimy obserwować jak ludzie beztrosko piorą brudne pieniądze przy pomocy kryptowalut.

Komentarze Nowotnego pojawiają się kilka dni po tym, jak członek zarządu EBC Benoît Cœuré powiedział Caixin Global, że Bitcoin to bańka. Podobnie jak jego austriacki kolega, Cœuré stwierdził, że jedną z głównych obaw związanych z Bitcoinem dotyczy uchylania się od opodatkowania i prania brudnych pieniędzy. Cœuré nadal twierdził, że Bitcoin jest wspierany głównie przez spekulacje i „istnieje ryzyko dużych strat kapitałowych, o których inwestorzy powinni wiedzieć”.

Zuckerbeg przyjrzy się bliżej kryptowalutom

Zuckerberg zdjęcie

CEO Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił w czwartek, że planuje studiować kryptowaluty i inne technologie decentralizacyjne w ramach większego dążenia do ulepszenia usług społecznościowych dla Facebooka. W swoim noworocznym poście Zuckerberg nakreślił, co nazwał osobistymi wyzwaniami na nadchodzący rok, zauważając, że należy badać „pozytywne i negatywne aspekty” kryptowalut i ich szyfrowania. Zuckerberg zauważył, że jego głównym postanowieniem w tym roku jest skupienie się na „ustalaniu ważnych kwestii” w technologii, mediach i administracji. „Nie mogę się już doczekać, aby zebrać grupy ekspertów, aby przedyskutować i pomóc w pracy nad tymi tematami” – napisał.

Mimo to, jego komentarze na temat decentralizacji sprawiają, że świat patrzy pozytywnie na kryptowaluty. Chwalone za umiejętność tworzenia cennych, globalnych sieci peer-to-peer, Zuckerberg nazwał kryptowaluty jedną z najbardziej ciekawych technologii ostatnich lats. Dodał, że dziś wielu straciło wiarę, że „technologia będzie siłą decentralizującą”:

Istnieją do tego ważne przeciwwagi – takie jak szyfrowanie i kryptowaluty – które przejmują władzę od scentralizowanych systemów i umieszczają je z powrotem w rękach ludzi … Interesuje mnie głębsze studiowanie pozytywnych i negatywnych aspektów tych technologii, oraz jak najlepsze wykorzystanie ich w naszych usługach.

Nowe All-Time-High kolejnych kryptowalut i całego rynku

Nowy rok pozytywnie zaskoczył wszystkich posiadaczy kryptowalut. Kapitalizacja całego rynku przekroczyła 750 miliardów dolarów i pewnie idzie w strone 800 miliardów.

Kapitalizacja rynku

Swoje rekordy cenowe bije rówież Ripple, które w 2017 roku urosło o ponad 300 000 %!. W czwartek 4 stycznia cena Ripple osiągnęła 3.79 $ za sztukę. Następnie mogliśmy obserwować odreagowanie ceny o kilkanaście procent. Aktualna kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty wynosi ponad 120 miliardów dolarów:

Najpopularniejsza platforma dla smart kontraktów, czyli Ethereum, również pobiło rekord swojej ceny i przerkoczyło psychologiczną barierę 1 000 dolarów. Aktualnie za jedno Ethereum trzeba zapłacić 1 021 $.

Ethereum

Początek roku okazał się również świetny dla posiadaczy Cardano, które przebiło barierę 1 dolara. Jego kapitalizacja na poziomie 27 miliardów daje mu aktualnie 5 miejsce:

Cardano

Warto również wspomnić o Dogecoinie i jego nowym rekordzie cenowym. Pomimo tego, że Dogecoin jest kryptowalutą stworzoną dla żartów a idea pochodzi od memów z psem (piesełem), to jego kapitalizacja przekroczyła 1 miliard dolarów:

Dogecoin

Maciej Kmita

Komentarze