Nowe punkty w roadmapie Ethereum

Ethereum ma kolejne cele do realizacji…

Vitalik Buterin wraz z zespołem rozmyślają nad zmianami w roadmapie Ethereum. Zostały one przedstawione na spotkaniu z developerami projektu w poprzedni piątek. Nowe aktualizacje, które mają zaistnieć w przyszłości ,mogą zmienić swój czas wdrożenia. Chodzi o dwie ważne aktualizacje: Casper oraz Sharding. Zamiast wydawać je osobno, Buterin zasugerował ich jednoczesne wdrożenie. Pomysł polega na tym, że Casper może zostać wydany na zasadzie sidechain lub sharding, a nie jako inteligentny kontrakt, jak wcześniej proponowano. Jak stwierdził Vitalik:

„To zasadnicza zmiana kroków pośrednich w planie działania, ale nie ostateczny produkt. Ten projekt może zasadniczo być skalowalny do teoretycznego maksimum”

Casper jako aktualizacja ETH jest obiecujący, gdyż wprowadza algorytm konsensusu, przy zmniejszeniu energochłonności sieci oraz bardziej zróżnoważony dla wszystkich jego użytkowników. Sharding umożliwia przechowywanie kluczy do bardzo dużej ilości transakcji. Aktualna wersja Caspera jest testowana poprzez inteligentny kontrakt EIP 1011. Oprócz tego twórcy stwierdzili, że planowany hard fork Constantinople nie będzie powiązany ze wdrożeniem Caspera. Najbliższe pięć miesięcy to wprowadzanie wspomnianego forku i zmian z tym związanych. Takie rozdzielenie w czasie usprawnień tłumaczył Buterin w ten sposób:

„Rozwój jednego systemu będzie znacznie bardziej ukierunkowany na drodze do celu, którego oczekujemy od ostatecznego wyglądu systemu tzw. shardingu”

Poza tym wielkim plusem umiejscowienia Caspera wraz z shardingiem jest zmniejszenie depozytu zabezpieczającego sieć z 1500 ETH na 32 ETH. Kolejną zaletą jest też zwiększenie bezpieczeństwa całej sieci. Rozwój Caspera na łańcuchu bocznym spowoduje, że nie zostanie naruszony główny blockchain, o czym także wspomniał twórca ETH:

„Element sieci, jakim będzie Casper jest nieco bardziej oddzielony od łańcucha głównego, co oznacza, że ​​może być rozwijany mniej inwazyjnie pod pewnymi względami, może być rozwijany jako oddzielny łańcuch i może mieć własne reguły”

Jak zatem oceniacie nowe pomysły zespołu Ethereum? Czy nowe aktualizacje pomogą w zwiększeniu szybkości oraz wielkości sieci? Czy terminy zostaną dotrzymane? Zapraszamy serdecznie do dyskusji.

Komentarze