Nowe kryptowaluty w portfelach Trezor. Producent urządzenia zaktualizował oprogramowanie

Trezor, producent popularnych portfeli sprzętowych, dokonał aktualizacji oprogramowania dla obu swoich urządzeń. Dzięki update’owi portfele będą obsługiwać większą liczbę kryptowalut.

Informacja o aktualizacji pojawiła się na blogu firmowym Trezora. Przygotowanie większości zmian Trezor zlecił zewnętrznym deweloperom, należącym do – jak zostało to określone w komunikacie – „społeczności Trezora”. Aktualna wersja oprogramowania dla Trezor Model T to 2.0.9, a dla Trezor One – 1.7.1. Obie dostępne są na stronie https://beta-wallet.trezor.io/#.

Nowe kryptowaluty w Trezor Model T

Główna nowość to zwiększenie liczby obsługiwanych kryptowalut. Nowy software wspiera dodatkowo następujące coiny: Monero, Cardano, Stellar, Ripple, Tezos, Decred, Groestlcoin, Lisk, Zencash i Zcash Sapling. To gratka szczególnie dla osób, które w kryptowalutach cenią prywatność, zapewnianą m.in. przez Monero i Zcash.

Aktualizacja firmware’u Trezora wiąże się jednak z koniecznością integracji dodanych coinów z nowym oprogramowaniem portfela. To zadanie dla deweloperów wymienionych kryptowalut.

– W Trezor Model T postanowiliśmy zaprojektować wiele rzeczy całkowicie od podstaw. Jedna z tych zmian dotyczy logiki biznesowej – tworzący ją kod został napisany w Pythonie, języku znanym większości deweloperów, zamiast w C, wykorzystanym w oryginalnym modelu Trezora – mówi Pavol Rusnak, CTO w Satoshi Labs.

Trezor One z WebUSB

Również w aktualizacji firmware’u dla Trezor One uwzględniono obsługę dodatkowych kryptowalut, ale w znacznie skromniejszym zakresie. Oryginalny hardware’owy portfel Trezora po update’cie będzie dodatkowo wspierał jedynie Lisk, Stellar i Zcash Sapling.

Pojawiły się jednak innego typu ulepszenia. Wersja 1.7.1 wspiera WebUSB zarówo dla portfela, jak i managera haseł Trezor Password Manager (TPM). WebUSB to API, stworzone przez byłych pracowników Google, które umożliwia urządzeniom podłączonym do USB bezpośrednią komunikację z siecią.

W efekcie użytkownicy Google Chrome będą mogli połączyć się z portfelem i TPM bezpośrednio, bez korzystania z aplikacji Trezor Bridge, pozwalającej na komunikację między urządzeniem Trezor a wspieranymi przeglądarkami. Wystarczy zatem odpowiedni kabel, by móc korzystać z Trezor One za pomocą telefonu czy tabletu z Androidem lub Chromebooka.

Foto: stevepb/pixabay

Komentarze