Nowa wiceprzewodnicząca FED’u o tym, co czeka kryptowaluty i CBDC

W czwartek 26.05 odbyła się ceremonia oficjalnego zaprzysiężenia nowej wiceprzewodniczącej Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (FED). Lael Brainard, bo o niej mowa, odpowiadała na pytania dotyczące przyszłości cyfrowego dolara, stablecoinów oraz gotówki.

Brainard ostudziła zapały orędowników jak najszybszego wdrożenia Cyfrowej Waluty Banku Centralnego (CBDC) w postaci cyfrowego dolara. Jej zdaniem na wprowadzenie bezpiecznego, należycie przetestowanego i bezpiecznego CBDC w USA wciąż potrzeba lat. „Prawdopodobnie nie stanie się to wcześniej niż za 5 lat„, dodała. Co więcej, podjęcie działań w tym kierunku wymaga zgody Kongresu i Białego Domu. Sama procedura zatwierdzenia prac nad CBDC może więc ciągnąć się miesiącami, a nawet latami.

Nowa wiceprzewodnicząca przyznała, że jeśli FED stworzy i wprowadzi w życie CBDC, to nie zastąpi ono całkowicie stablecoinów i oba cyfrowe aktywa będą mogły istnieć równocześnie.

Brainard traktuje potencjalne wprowadzenie CBDC jako „uzupełnienie bardziej stabilnego i wydajnego systemu, który obejmowałby stablecoiny i pieniądze banków komercyjnych”. Potwierdziła także, że zarządzanie CBDC odbywałoby się poprzez podmioty sektora prywatnego, a nie jak uważa wielu, za pośrednictwem bezpośrednich kont klientów w Banku Rezerw Federalnych. FED poważnie rozważa także nałożenie limitów na ilość posiadanych cyfrowych dolarów, by nakłonić firmy i ludzi do wykorzystywania ich tylko do płatności, nie zaś w formie gromadzenia majątków.

To nie pierwszy raz, gdy w wypowiedziach finansowych oficjeli przewija się magiczna cyfra 5 lat. Przypomnijmy, że również wczoraj, podczas konferencji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos CEO MasterCard przyznał, że system płatności SWIFT przestanie istnieć w ciągu najbliższych 5 lat.

Wieści, które docierają do nas z Davos i zza oceanu dają więc obszerne pole do popisu piewcom teorii spiskowych i wieszczom końca ludzkiej wolności, których w ostatnim czasie nie brakuje.

Może Cię zainteresować:

Komentarze